Przez wiele lat eksperci, jako najlepszą okładzinę na ogrzewanie podłogowe, zalecali płytki. Polscy inżynierowie wraz z marką Arbiton opracowali innowacyjne podłogi z rdzeniem mineralnym HD MINERAL CORE, które dzięki unikalnym właściwościom zapewniają wysoką efektywność ogrzewania, a przy tym są praktyczne jak płytki i ciepłe w dotyku jak drewno.

Niski opór cieplny podłogi oznacza bardziej efektywne wykorzystanie energii ogrzewania podłogowego. To realne oszczędności w domowym budżecie i mniejszy negatywny wpływ na środowisko. W przypadku wyboru podłogi, którą można stosować na ogrzewanie podłogowe, Europejskie Stowarzyszenia Producentów Podłóg zaleca zwracanie szczególnej uwagi na parametr R – czyli opór cieplny. Specjaliści z EPLF wskazują maksymalną wartość R dla zapewnienia najwyższej efektywności ogrzewania podłogowego nie większą niż 0,15 m²K/W.

Okładziny kamienne i ceramiczne posiadają wartość współczynnika R na poziomie 0,012 m²K/W. Niestety – kiedy nie używamy ogrzewania, ich naturalny chłód jest bardzo odczuwalny pod stopami. Choć pod względem utrzymania czystości płytki podłogowe niosą ze sobą wiele zalet, to mają jedną niezaprzeczalną wadę: trudno sobie wyobrazić malucha raczkującego radośnie po zimnym gresie. Płytki mają również to do siebie, że oziębiają wszystkie aranżacje. To dobre rozwiązanie do nowocześnie urządzonych pomieszczeń, ale i tam trzeba uważać, by nie osiągnąć wrażenia mało przytulnego, komercyjnego wnętrza.

Ekspert Arbiton

Artur Tomikowski

W przypadku podłóg drewnianych współczynnik R wynosi około 0,11-0,12 m²K/W. Na ogrzewaniu podłogowym nie należy układać materiałów drewnianych grubszych niż 1,5 cm, gdyż ograniczy to przekazywanie ciepła. Z kolei jeśli jakość desek będzie niska, może dojść do rozdzielenia warstw posadzki. Dodatkowo trzeba pamiętać o sposobie montażu, podane wyżej przewodnictwo dotyczy drewna klejonego, w przypadku popularnych systemów pływających należy wziąć pod uwagę również opór podkładu – z dostępnych na rynku podkładów tylko jeden – Multiprotec ECO zapewnia efektywność systemu ogrzewania. Popularna „ekopłyta” to aż 0,11 m²K/W – czyli cały system staje się nieefektywny.

Tradycyjne panele laminowane posiadają zazwyczaj współczynnik 0,08 m²K/W. Są jednak często krytykowane za wrażliwość na wodę i uderzenia. Przeciwnicy zarzucają im również małą odporność na ścieranie i uszkodzenia. Z pomocą przychodzą najnowsze podłogi Arbiton – które są trwałe jak płytki i piękne jak drewno. Jak mówi Artur Tomikowski, ekspert marki Arbiton: „Z naszych obliczeń wynika, że opór dla paneli podłogowych Arbiton z rdzeniem mineralnym HD MINERAL CORE wraz z rekomendowanym podkładem Multiprotec LVT  wynosi 0,041 m²K/W. Dopuszczalna wartość dla całego systemu z ogrzewaniem podłogowym nie powinna przekraczać 0,15 m²K/W, co oznacza, że unikalna podłoga marki Arbiton charakteryzuje się czterokrotnie niższą wartością współczynnika R niż dopuszczalna. Dzięki temu zapewnia najlepszą efektywność instalacji grzewczej.”.

Porównywalnie, w przypadku tradycyjnych paneli laminowanych z podkładem xps, opór R to graniczne 0,15 m²K/W. Strata temperatury na m² może wynieść nawet  11,7˚C podczas gdy dla podłóg Arbiton wartość tego współczynnika spada do 3,2˚C. Koszt m² tradycyjnych paneli laminowanych jest niższy, ale późniejsze opłaty za ogrzewania są zdecydowanie wyższe.

 

Jedna podłoga w całym domu

Nowoczesne systemy ogrzewania podłogowego pozwalają na ich zastosowanie w całym domu. Tak samo dzieje się w przypadku paneli Arbiton. Trwałe, w 100% wodoodporne, z mocnymi zamkami mogą być stosowane we wszystkich pomieszczeniach. Niezależnie od tego, czy chcemy cieszyć się podłogą z ogrzewaniem w salonie, przedpokoju czy kuchni, warto zdecydować się na unikalne, trwałe podłogi z innowacyjnym rdzeniem mineralnym HD MINERAL CORE. Jeśli wybierzemy odpowiedni rodzaj, a montaż będzie przeprowadzony starannie i fachowo, nasze ogrzewanie w domu będzie bardziej efektywne, a my spokojni o wysokość rachunków za ciepło.

Dąb Panama z kolekcji AMARON

Fot. Arbiton

Mocna i stabilna na lata

Z uwagi na  zmiany temperatury podłogi w sezonie grzewczym i związane z tym zmiany wymiarów, szczególną uwagę należy zwrócić na prawidłowy montaż i stabilność wymiarową rozwiązań. Panele marki Arbiton z unikalnymi systemami montażu i dwa razy mocniejszymi zamkami niż w przypadku tradycyjnych paneli LVT, pomogą nam stworzyć trwałą podłogę, która będzie zachwycała wyglądem naturalnego, ciepłego drewna.

Panele marki Arbiton to wodoodporne, trwałe i stabilne wymiarowo podłogi winylowe nowej generacji. Najpiękniejsze odcienie drewnianych dekorów zostały wybrane przez najlepszych europejskich designerów z A.DESIGN STUDIO. Modne i ponadczasowe kolory nie tylko pomogą nam przygotować zachwycające aranżacje we wszystkich pomieszczeniach, ale również stworzyć podłogę, która będzie mocna, odporna na intensywne eksploatowanie, a przy tym kompatybilna z nowoczesnymi systemami ogrzewania podłogowego – bez zmartwień o wybrzuszanie się paneli czy powstawanie przebarwień.

Dąb Yakima z kolekcji LIBERAL

Fot. Arbiton

Arbiton jest ekspertem w dziedzinie dekoracji i wykończenia podłogi. Od 1994 r. marka tworzy i doskonali swoje produkty w oparciu o wiedzę ekspertów i zaawansowane technologie. Arbiton oferuje szeroką gamę produktów zapewniających większą trwałość i lepszy komfort użytkowania podłogi oraz poprawę estetyki pomieszczenia. Arbiton to gwarancja wysokiej jakości produktów oraz innowacyjnego podejścia do potrzeb konsumentów. Marka jest dobrze znana z zaawansowanych technologicznie akcesoriów podłogowych, a każdy z systemów Arbiton został zaprojektowany z dbałością o najmniejszy szczegół.