Trudnopalne — bezpieczne dla ludzi i środowiska

Wymogi ochrony przeciwpożarowej, od lat regulujące publiczny transport i inwestycje, naturalnie przechodzą do naszego codziennego życia. To samo dotyczy zrównoważonego rozwoju, który stał się naszym świadomym udziałem. Obserwujemy, jak zmienia się planeta i chcemy temu zapobiec.

Pewnie jeszcze wielu z nas sięga pamięcią do czasów, gdzie nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa w samochodzie budził społeczny sprzeciw. Obecnie nasze wątpliwości budzą modele aut, które nie poradziły sobie w testach NCAP. Palenie śmieciami wzbudza negatywne reakcje, chociaż kilka lat temu wydawało się akceptowalne i nieszkodliwe. Jednak nikt nie chce oddychać smogiem. Stale rozwija się nasza świadomość dotycząca kwestii bezpieczeństwa, ludzkiego zdrowia oraz wpływu człowieka na środowisko. Widoczna przemiana zachodzi też m.in. na rynku budowlanym. Obecnie klient chce nie tylko ładny i trwały materiał. Na znaczeniu zyskał aspekt recyclingu oraz sposób, w jaki dany produkt został pozyskany. Czy drewno nielegalnie wycięte z lasów deszczowych budzi czyjekolwiek pożądanie? Niekoniecznie. Tak samo, jak toksyczna chemia.

Blokada ognia

Na szczęście skuteczna impregnacja przeciwogniowa drewna wcale nie musi kłócić się z ekologicznym charakterem materiałów, którymi się otaczamy. Udowadniają to firmy z wielu zakątków świata — pionierzy ochrony drewna w sposób zrównoważony dla człowieka i środowiska. Z ich doświadczenia i badań korzysta coraz więcej międzynarodowych producentów oraz deweloperów. Proponowane przez nich środki do impregnacji ciśnieniowej potrafią być w 100% wytwarzane z naturalnych składników, w 100% biodegradowalne, nietoksyczne, mieć neutralne pH, a nawet być bezemisyjne.

Nowe budynki są dużo bardziej szczelne niż kiedyś. W związku z tym do ich wykończenia poszukiwane są rozwiązania bezemisyjne, czego odzwierciedlenie zauważamy w europejskich przepisach. Ostatnie testy potwierdzają, że innowacyjne zabezpieczenie drewna przed rozwojem ognia może nie powodować jego korozji i nie emitować też szkodliwych lotnych związków organicznych (VOCs) do powietrza.

Termowane i trudnopalne

Tym tropem idzie również największy producent drewna termowanego z Finlandii i wychodzi naprzeciw potrzebom zmieniającego się rynku. Lunawood (bo o nim mowa) w trosce o bezpieczeństwo klientów wprowadza do oferty trudnopalne materiały elewacyjne klasy Bs1d0 / Bs2d0. Oznacza to znikomy udział w ewentualnej emisji dymu oraz brak płonących kropli, które w głównej mierze przyczyniają się do rozwoju pożaru i odpowiadają za poparzenia skóry. Fabrycznie zabezpieczona termososna to piękny, wszechstronny i bezpieczny materiał. Idealny wybór do wnętrz i na fasady nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, restauracje oraz hotele.

Dzięki zastosowaniu metody impregnacji ogniowej Lunawood ThermoWood® spełnia wymaganą klasę ogniową B konstrukcji elewacyjnych budynków P1 i P2. Stosowana technologia ochrony przeciwpożarowej to przebadany i udokumentowany proces obróbki ze znakiem CE. Firma od początku stawia na zrównoważony rozwój, rozpowszechniając go pośród nagradzanych realizacji.

Trwały kolor i ochrona 2w1

Jeżeli chcemy, aby planowany taras lub elewacja były trudnopalne — należy pomyśleć o tym jeszcze na etapie zamawiania materiałów. Po montażu może być za późno. W tym celu możemy skorzystać z usługi maszynowego malowania połączonego z impregnacją przeciwogniową, którą oferuje dla sprzedawanych produktów JAF Polska. Usługa obejmuje tarasy oraz elewacje wykonane z modrzewia syberyjskiego lub świerku, łaty, drewno konstrukcyjne certyfikowane w klasie C24, KVH® i BSH. Przezorny zawsze ubezpieczony.

W ramach usługi impregnacji uzyskamy zabezpieczenie w klasie B-s2d0, a nawet B-s1d0, czyli bardzo ograniczony udział w pożarze. Dla większości klientów w zupełności wystarcza B-s2d0. Do zastosowań zewnętrznych impregnację łączymy z maszynowym malowaniem lazurą. Oprócz jednolitego i pięknego koloru — malowanie zamyka drewno. Innymi słowy zabezpiecza deski przed wymywaniem cennego impregnatu. Kolorowa lazura chroni też drewno przed wpływem promieni UV, odpowiedzialnych za szarzenie drewnianych elementów zewnętrznych — podpowiada Marcin Schmidt, ekspert JAF Polska.

Zainteresowaniem cieszą się antypoślizgowe i trudnopalne sklejki, a na zamówienie dostępne są sklejki do podłóg spełniające kryteria palności Bfl-s1. W gamie produktów płytowych JAF Polska znajdziemy trudnopalne surowe i melaminowane płyty wiórowe oraz MDF, a na zamówienie również OSB. Jak widać, bezpieczeństwo oraz ekologia w końcu chodzą razem w parze.

JAF działa na rynku od ponad siedmiu dekad i posiada swoje oddziały w wielu lokalizacjach na terenie prawie dwudziestu krajów. Działalność w Polsce firma rozpoczęła w 2008 roku. Jest dystrybutorem hurtowym drewna i innych materiałów, a ponad 70-letnia tradycja Grupy JAF w sprzedaży drewna, rozwinięta sieć placówek i ogromna różnorodność produktów stawia JAF na pozycji jednego z liderów tej branży