Cemex ogłasza konkurs Förderpreis Beton Central Europe 2024

Cemex, wiodący producent materiałów budowlanych, ma zaszczyt ogłosić nabór zgłoszeń do konkursu Förderpreis Beton Central Europe 2024 w dziedzinie technologii, produkcji i zastosowania betonu.

Celem konkursu, który od 1984 r. organizowany jest w Niemczech, a w roku 2020 został również rozszerzony o Polskę i Czechy, jest zachęcanie młodych ludzi do rozwijania się w branży przy jednoczesnym promowaniu rozwoju produkcji, przetwarzania i zastosowania cementu, betonu i konstrukcji betonowych.

Zdobywca pierwszego miejsca w konkursie otrzyma nagrodę w wysokości 10 000 EUR. Mając pozytywne doświadczenia z dwóch poprzednich lat oraz rekomendacje członków jury,  firma zdecydowała się również po raz pierwszy przyznać nagrody dla uczestników, którzy zajmą drugie i trzecie miejsce w wysokości odpowiednio 3 000 i 2 000 EUR.

Wszystkie zgłoszenia oceniane będą przez niezależne międzynarodowe jury składające się z naukowców specjalizujących się w materiałach budowlanych.

Zadaniem konkursowym jest znalezienie sposobów poprawy właściwości materiałowych, jakości oraz efektywności kosztowej betonu i konstrukcji betonowych, a także ich aspektów ekologicznych i technologicznych. Do udziału w konkursie zaproszeni zostali specjaliści i naukowcy z firm budowlanych, spółek zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, instytutów badawczych, uczelni oraz instytutów badań materiałowych.

Ruediger Kuhn, wiceprezes Cemex ds. Materiałów na Europę Centralną, skomentował: „Z przyjemnością otwieramy konkurs Förderpreis Beton 2024 dla Europy Centralnej i z niecierpliwością oczekujemy na zgłoszenia. Nagroda ta podkreśla nieustanny postęp innowacji w naszym sektorze, który napędzany jest genialnymi pomysłami młodych naukowców i technologów. Zgłoszenia otrzymywane w każdej edycji konkursu, zawsze są dla nas inspirujące, a wykazywany przez nich duch współpracy dobrze wróży na przyszłość branży materiałów budowlanych”.

W Niemczech, Förderpreis Beton cieszy się uznaniem wśród technologów betonu – jest to wiodące wyróżnienie w badaniach nad materiałami budowlanymi. „Bardzo się cieszę, że Cemex rozpoczyna kolejną edycję Konkursu Förderpreis Beton Central Europe. To konkurs o uznanej kilkudziesięcioletniej tradycji w Niemczech, a od kilku lat również w Polsce i Czechach. Jest to świetna okazja do zaprezentowania się młodych ludzi zajmujących się naukowo technologią betonu. Cement i beton stoją przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z polityką klimatyczną i bez wątpienia prace związane z dekarbonizacją materiałów budowlanych i budownictwa będą szczególnie oczekiwane. Obserwując to, co dzieje się w tym obszarze – co było dobrze widoczne choćby w czasie ostatniej edycji Dni Betonu – jestem przekonany, że w konkursie pojawi się wiele bardzo ciekawych, innowacyjnych projektów“ – podsumował prof. Jan Deja, Dyrektor Wykonawczy Stowarzyszenia Producentów Cementu oraz członek jury konkursu.

Dalsze informacje na temat konkursu oraz przyjmowania zgłoszeń dostępne są pod adresem: www.cemex.de/aktuelles_presse/veranstaltungen/foerderpreis_beton

-koniec komunikatu-

Informacje dla redaktorów: 

W lutym 2020 r., firma CEMEX ogłosiła strategię klimatyczną o nazwie „Future in Action – Committed to Net Zero CO2,” a listopadzie 2022 r. aktualizację zakładanych celów i w jej ramach do 2030 roku planuje:

  • Zejście poniżej 430 kg CO2 na tonę materiału cementowego, co odpowiada redukcji o 47%*
  • Zmniejszenie zawartości dwutlenku węgla na metr sześcienny betonu do 150 kg, co odpowiada redukcji o 41%.
  • Osiągnięcie 65% zużycia czystej energii do 2030 r.
  • Zmniejszenie emisji z transportu w ramach Zakresu 3 o 30% do 2030 r.
  • Niskoemisyjne produkty Vertua mają stanowić większość (50%+) sprzedaży cementu i betonu do 2025 r.
  • Zagospodarowanie do 40 mln ton odpadów rocznie do 2030 r.

* w porównaniu do naszego poziomu bazowego z 1990 r.

O Cemex

Cemex to globalna firma z branży materiałów budowlanych, która dzięki swoim zrównoważonym produktom i rozwiązaniom buduje lepszą przyszłość. Poprzez nieustanne innowacje oraz szeroko zakrojone prace badawcze i rozwojowe, firma dąży do osiągnięcia neutralności klimatycznej. CEMEX jest liderem gospodarki o obiegu zamkniętym w łańcuchu wartości branży budowlanej oraz pionierem w zakresie lepszego wykorzystania odpadów i pozostałości jako alternatywnych surowców i paliw w swojej działalności, dzięki wykorzystaniu nowych technologii.

Cemex: oferuje cement, beton towarowy, kruszywa oraz rozwiązania urbanizacyjne na rozwijających się rynkach całego świata, a międzynarodowy zespół firmy świadczy na rzecz klientów wysokiej jakości usługi, wykorzystując przy tym technologie cyfrowe.

Dalsze informacje dostępne są pod adresem: www.cemex.com

Zapytania dotyczące konkursu prosimy kierować do Agnieszki Garbacz na adres email agnieszka.garbacz@cemex.com; kom. +48 887 113 301

Projekty CEMEX R&D, Innovation and Business Development są częścią globalnej sieci współpracy w zakresie badań i rozwoju pod przewodnictwem CEMEX Research Centers z siedzibą w Szwajcarii.