Chłodny dom latem

Dobrze zaizolowany stropodach to nie tylko gwarancja oszczędności energii cieplnej w sezonie jesienno–zimowym, ale też warunek konieczny dla komfortu przebywania w pomieszczeniach znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku w sezonie letnim. Ochronę przed upałami zapewni warstwa termoizolacji o odpowiednio dobranych parametrach.

Moda na dachy płaskie powraca, jednak należy pamiętać o ich solidnej termoizolacji

Stropodach – konstrukcja, która wraca do łask
Niewentylowane dachy płaskie były przez długi czas kojarzone z budownictwem lat 70., w którym stosowano złej jakości materiały lub nieodpowiednie rozwiązania konstrukcyjne, co skutkowało m.in. problemami z ich nadmiernym nagrzewaniem czy szczelnością. Wraz z wprowadzaniem nowych technologii coraz więcej inwestorów decyduje się na stropodach, gdyż pozwala on zrealizować domy o efektownej, minimalistycznej architekturze zgodnej z aktualnymi trendami. Co więcej, płaska konstrukcja dachu o minimalnym spadku 3% pozwala na łatwy montaż instalacji odnawialnych źródeł energii w postaci ogniw fotowoltaicznych czy kolektorów, choć w tej technologii można wykonywać także konstrukcje strome, które naśladują klasyczny spadzisty dach przy niższych kosztach realizacji. Należy jednak pamiętać, że dach niewentylowany, w którym nie uwzględniono odpowiednio grubej termoizolacji, może generować znaczne ubytki ciepła zimą, zaś latem powodować przegrzewanie się pomieszczeń użytkowych zlokalizowanych tuż pod nim. W odróżnieniu od stropodachu wentylowanego nie posiada on bowiem szczeliny powietrznej, która stanowi dodatkowy bufor cieplny podnoszący jego termoizolacyjność. Tradycyjny stropodach niewentylowany składa się z następujących po sobie warstw, które bezpośrednio do siebie przylegają. Patrząc od strony pomieszczenia, jest to konstrukcja nośna wykonana z płyty żelbetowej, na której tworzy się warstwę spadkową z lekkiego betonu lub styropianowych klinów. Następnie na całej powierzchni dachu układana jest folia paroizolacyjna, która chroni warstwę termoizolacji przed wilgocią wykraplaną wskutek różnic temperatur. Jako termoizolację dachów płaskich popularnie stosuje się płyty z białego lub grafitowego polistyrenu ekspandowanego, ze względu na ich nienasiąkliwość i optymalną wytrzymałość mechaniczną. Tak zaprojektowany układ warstw wieńczy hydroizolacja w postaci papy podkładowej i wierzchniej.

Układ warstw stropodachu niewentylowanego Fot. Knauf Therm

W upalne dni powierzchnia dachu może się nagrzewać do nawet 60ºC, dlatego tak ważne jest zaprojektowanie go w taki sposób, by wysokie temperatury nie przenikały do wnętrza budynku. Dobierając warstwę termoizolacji, najlepiej kierować się obowiązującymi warunkami technicznymi w zakresie energooszczędności budynku. Od 2017 roku współczynnik przenikania ciepła dla stropodachów nie powinien przekraczać wartości 0,18 W/m2K, jednak już za dwa lata wymaganie to zostanie zaostrzone do poziomu 0,15 W/m2K, który był do tej pory zarezerwowany dla domów w standardzie pasywnym.

Nowy styropian z domieszką grafitu Knauf Therm Expert Dach/Podłoga EPS 80 λ 31 Fot. Knauf Therm

Wybierając termoizolację dachu warto pamiętać także o tym, że trwałość jej parametrów zależy w dużej mierze także od jej wytrzymałości mechanicznej. W trakcie użytkowania jest ona bowiem narażona na ciężar pokrycia wierzchniego czy obciążeń wynikających np. z chodzenia po dachu, dlatego zawsze należy wybierać rozwiązania dedykowane do powierzchni poziomych. Nowe płyty Knauf Therm Expert Dach/Podłoga posiadają optymalny współczynnik odporności na ściskanie CS na poziomie 80 kPa i wytrzymałości na zginanie BS aż 125 kPa, dlatego nie ulegają „osiadaniu” ani uszkodzeniom mechanicznym, zachowując swoje właściwości przez cały okres użytkowania. Oprócz trwałej i efektywnej termoizolacji, można dodatkowo rozważyć zastosowanie białego lub refleksyjnego pokrycia dachowego. Niezbędnym elementem ochrony budynku przed przegrzewaniem jest ponadto odpowiednia termoizolacja ścian zewnętrznych, najlepiej ze styropianu grafitowego o tym samym parametrze lambda 0,031 W/mK.
Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.styropianknauf.pl

***
O projekcie Grafitowy Dom
Opracowana przez markę Knauf Therm oferta „Grafitowy Dom” składa się z innowacyjnych styropianów grafitowych, które cechują się doskonałym współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda 0,031 – 0,032 W/mK i starannie dopasowanymi do zastosowań parametrami wytrzymałości mechanicznej. W skład oferty wchodzą zarówno jasnoszare płyty formowane ciśnieniowo, jak Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 dedykowany do termoizolacji ścian zewnętrznych i Knauf Therm Expert Hydro EPS 100 λ 31 do ocieplania fundamentów, jak również płyty grafitowe produkowane metodą podwójnego spieniania Knauf Therm Expert Dach/Podłoga EPS 80 λ 31 do termoizolacji podłóg. Uzupełnieniem oferty są grafitowe płyty fasadowe – Knauf Therm Expert Fasada λ 31 i Knauf Therm Expert Fasada λ 32. Kompleksowy program pięciu wysokiej jakości produktów pozwala na stworzenie profesjonalnej, ciągłej warstwy termoizolacji energooszczędnego domu od fundamentu aż po dach.