Dlaczego warto budować z bloczków z betonu komórkowego?

Właściwości bloczków z betonu komórkowego doceniają zarówno projektanci oraz inwestorzy, jak i ekipy budowlane. Przedstawiciele dwóch pierwszych grup cenią materiał przede wszystkim za jego parametry termoizolacyjne, wykonawcy natomiast za łatwość obróbki oraz wagę, która powala na szybkie i sprawne prowadzenie prac. O tych oraz pozostałych zaletach budowania z bloczków komórkowych opowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Budowa lekka jak piórko

Beton komórkowy to materiał powstający z mieszaniny piasku, wody, wapna i proszku lub pasty aluminiowej, który w efekcie specyficznego procesu produkcyjnego uzyskuje charakterystyczną porowatą strukturę. W rezultacie nawet 85% objętości poszczególnych elementów wypełnia powietrze uwięzione w jednorodnej i wytrzymałej strukturze.

Beton komórkowy sprawdzi się nie tylko podczas samej budowy, ale także w ujęciu długofalowym, wpływając pozytywnie na komfort użytkowania budynku. Fot. H+H

Otrzymane w ten sposób elementy murowe są wyjątkowo lekkie – a więc nie sprawiają problemu w transporcie nawet przy nieutwardzonym dojeździe na budowę, przy rozładunku czy składowaniu na stropach powstającego budynku. Są też łatwe do podnoszenia i układania, co pozwala na precyzyjne ustawienie i łatwe wymurowanie ścian czy wznoszenie przegród działowych.

Materiał ten jest również łatwy w obróbce. Bez trudu można wykonać w nim docięcia, również te skośne, umożliwiające budowę ścian po łuku.

Na usprawnienie procesu budowy mają wpływ zarówno parametry elementów murowych, jak i dostępność różnych elementów składowych systemu. W ofercie H+H poza bloczkami podstawowymi znajdują się także produkty uzupełniające, takie jak gotowe belki nadprożowe, kształtki U do wykonywania szalunków traconych, bloczki o zwiększonych gabarytach i inne produkty przyspieszające wykonywanie prac murowych. Wszystkie są dopasowane do siebie pod względem rozmiarowym, co minimalizuje ilość prac na budowie, mówi ekspert firmy H+H.

H+H płytki to drobnowymiarowe elementy z betonu komórkowego wykorzystywane do wznoszenia lekkich ścian działowych, zabudowy i aranżacji wnętrz oraz do prac wykończeniowych. Dzięki łatwości obróbki idealnie nadają się do zabudowy wnęk, obudowy wanien i brodzików. Ponadto jest to

Najcieplejsze ściany

Beton komórkowy sprawdzi się nie tylko podczas samej budowy, ale także w ujęciu długofalowym, wpływając pozytywnie na komfort użytkowania budynku. To jeden z nielicznych materiałów dostępnych na rynku, z którego można wykonać zewnętrzne ściany spełniające wszystkie wymogi dotyczące ochrony cieplnej budynku bez żadnego ocieplenia.

Beton komórkowy H+H pozwala na budowanie ścian nośnych zewnętrznych w technologii jednowarstwowej, gwarantując odpowiednie parametry izolacyjne bez konieczności stosowania dodatkowego docieplenia. Porowata struktura betonu komórkowego sprawia, że wykonane z niego budynki wykazują mniejsze zapotrzebowanie na ogrzewanie lub klimatyzację niż przy zastosowaniu innych materiałów murowych. Materiał ten pozwala wznosić ściany, które tworzą przyjemny mikroklimat pomieszczeń i zapewniają przebywającym wewnątrz osobom odpowiednie warunki do pracy i odpoczynku. Fot. H+H

Ilość powietrza spełniającego rolę izolatora rośnie wraz ze zmniejszającą się gęstością różnych bloczków. Wartości w zakresie termoizolacji określa współczynnik przewodzenia ciepła λ, który określa jak intensywnie ciepło przenika przez przegrodę przy różnicy temperatur wynoszącej 1 stopień Kelvina. Im ten współczynnik jest mniejszy – tym więcej ciepła zostanie we wnętrzu.

Jak bardzo zmieniają się wartości przewodzenia ciepła dla poszczególnych materiałów budowlanych doskonale odzwierciedla porównanie bloczków z betonu komórkowego H+H w standardzie SUPERTERMO, dla których λ = 0,085 W/(m·K) z typową cegłą ceramiczną o λ = 0,40 W/(m·K). Na tym przykładzie widać, że współczynnik przewodzenia ciepła może być dla betonu komórkowego nawet blisko 5-ciokrotnie niższy niż w przypadku innych materiałów tłumaczy Robert Janiak.

Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie

Zasadowy charakter betonu komórkowego pomaga też zabezpieczyć ściany przed rozwojem pleśni i grzybów. W połączeniu z paroprzepuszczalnością umożliwiającą odprowadzanie nadmiaru wilgoci na zewnątrz przyczynia się to do poprawy mikroklimatu we wnętrzach i dbania o zdrowie mieszkańców.

H+H TERMO i H+H SUPERTERMO to najcieplejsze bloczki z betonu komórkowego z oferty H+H pozwalające na jeszcze większe obniżenie wskaźnika przenikania ciepła murowanych przegród, a więc także na znaczne oszczędności w zakresie konieczności zapewnienia odpowiedniej ilości energii dla budynku. Dzięki ich właściwościom nadają się do stosowania także w budownictwie pasywnym, a nawet zero-energetycznym. Fot. H+H

Do wyróżników betonu komórkowego należy też jego żaroodporność w warunkach pożarowych. Wykonane z niego przegrody posiadają najwyższą klasę reakcji na ogień A1 i wytrzymują działanie temperatury nawet do 1200 stopni Celsjusza, ale co równie istotne w przeciwieństwie do niektórych innych materiałów nie nagrzewają się przy kontakcie z ogniem zachowując przez długi czas po drugiej stronie przegrody znacznie niższą temperaturę niż ta panująca w pomieszczeniu objętym pożarem. To sprawia, że nawet cienka ściana działowa stanowi doskonałe oddzielenie i zapobiega np. samozapłonom mebli w wyniku ich styku z przegrodą o bardzo wysokiej temperaturze, dodaje ekspert.

O firmie H+H Polska Sp. z o.o.

H+H Polska należy do Grupy H+H International A/S, wiodącego dostawcy „białych materiałów ściennych”
w Europie, notowanej na duńskiej giełdzie w Kopenhadze. Na polskim rynku działa od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z autoklawizowanego betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.

Liczne inwestycje zapewniają ciągły rozwój firmy i pozwalają na rozszerzanie działalności. Obecnie oferta obejmuje kompleksowy System Budowy H+H, składający się z bloczków i płytek z betonu komórkowego, nadproży, paneli ściennych, bloczków i cegieł silikatowych oraz zapraw klejących.

Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy ponad 800 osób zatrudnionych w 14 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów dedykowanych dla budownictwa energooszczędnego zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne.

Mocną pozycję na polskim rynku Spółka zawdzięcza przejrzystej strategii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło, „Partner w budowaniu ścian”, odzwierciedla przemyślaną strategię, w której priorytetem jest fachowe wsparcie projektantów, wykonawców i inwestorów na każdym etapie budowy.

Więcej informacji na www.HplusH.pl