Dziś jest Dzień Budowlańca

Dzień Budowlańca to święto o długich tradycjach, sięgające czasów przedwojennych. To dobrze świadczy o ludziach z branży, którzy przez tyle lat uczestniczyli w obchodach i dbali o pozytywny wizerunek budowlańców. Z pewnością również dzięki temu fachowcy cieszą się dużą renomą nie tylko w naszym kraju, ale i zagranicą.

Obchody Dnia Budowlańca dawniej, podobnie jak inne tego typu święta, były ściśle powiązane z władzą. Minister budownictwa wyznaczał datę wydarzenia (przeważnie ostatnia niedziela września) i przede wszystkim aktywnie w nim uczestniczył, w końcu przodownicy pracy byli chlubą narodu. Wręczano nagrody, odznaczenia, chwalono postępy w nowych inwestycjach, wygłaszano płomienne przemówienia, itp. Po zmianach ustrojowych obchody święta „rozmyły” się, zarówno na imprezy dedykowane konkretnym branżom budowlanym, jak i organizowane przez różne organizacje, w różnych terminach.

W 2013 roku większość organizacji sektora budowlanego postanowiła zcentralizować obchody, których głównym motywem obwołano demonstrację jedności środowiska, jak i zaprezentowanie światowego poziomu technicznego i technologicznego polskiego budownictwa. Koordynatorem organizacji obchodów Dnia Budowlańca został Związek Zawodowy Budowlani, którego początki sięgają jeszcze XIX wieku. Obecnie zrzesza on ponad 11 tysięcy pracowników budownictwa i pokrewnych branż. Związek przez lata organizował najdłuższe i najważniejsze wydarzenie zrzeszające środowisko branży budowlanej, mieszkalnictwa i gospodarki nieruchomościami, więc miał stosowną wiedzę i doświadczenie w tym temacie. W Komitecie Organizacyjnym święta znaleźli się przedstawiciele różnych organizacji, dzięki jego staraniom udało się namówić ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego, by objął patronatem wydarzenie.

Obecnie wydarzenie organizowane jest w Warszawie, w dniu 25 września. W spotkaniach biorą udział przedstawiciele branży oraz władz państwowych, samorządów oraz instytucji naukowych. W trakcie imprezy mają miejsce przemówienia i prezentacje delegatów, nie tylko chwalące dotychczasowe osiągniecia, ale i pochylające się nad problemami i wyzwaniami związanymi z budownictwem w Polsce. Dzięki dyskusjom specjalistów, różnym spojrzeniom zawsze łatwiej wypracować nowe rozwiązania. Odbywa się też uhonorowanie zasłużonych osób dla branży. Wszystko to urozmaica część artystyczna połączona z bankietem.