Fix All jeszcze bardziej eko

Soudal konsekwentnie realizuje strategię, której celem jest ochrona środowiska naturalnego – firma wprowadziła na rynek kleje-uszczelniacze Fix All w nowych, ekologicznych opakowaniach z materiałów z recyklingu.

Kleje-uszczelniacze Fix All na bazie polimerów hybrydowych SMX należą do flagowych produktów firmy Soudal – światowego lidera w sektorze chemii budowlanej, a także pioniera rozwiązań ekologicznych. Działania Soudal na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska prowadzone są na kilku płaszczyznach. Firma od lat dostarcza najwyższej jakości materiały izolacyjne i kompleksowe systemy, które pozwalają diametralnie ograniczyć straty energii cieplnej w budynku (wystarczy wspomnieć o Soudal Window System – systemie ciepłego montażu stolarki otworowej, który obecnie postrzegany jest już jako standard). W swoich zakładach produkcyjnych na coraz większą skalę stosuje energię odnawialną oraz minimalizuje ślad węglowy w transporcie, lokalizując fabryki w pobliżu rynków zbytu. Do swojego DNA Soudal włączył również ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i sukcesywnie wdraża ekologiczne technologie pakowania. Najnowszą propozycją firmy są kleje-uszczelniacze Fix All w kartuszach z tworzywa pochodzącego z recyklingu, czyli tzw. tworzywa PCR. Rozwiązanie to przyczynia się do redukcji zarówno zużycia surowców pierwotnych, jak i ilości odpadów, ponieważ  tworzywo PCR można wielokrotnie przetwarzać. Wcześniej Soudal wprowadził opakowania z materiałów z recyklingu dla wybranych klejów w wiaderkach (m.in. dla kleju do korka 22A, kleju do glazury i terakoty 24A oraz kleju do styropianu 28A), co z punktu widzenia ochrony środowiska przyniosło bardzo wymierne efekty: w ciągu roku zużycie tworzyw sztucznych zostało ograniczone o ponad 280 ton.

Kleje-uszczelniacze Fix All swoją renomę zawdzięczają takim właściwościom, jak bardzo mocne i szybkie wiązanie, trwała elastyczność, łatwość aplikacji oraz możliwość stosowania nawet w ekstremalnych warunkach podczas wielu prac remontowo-wykończeniowych. Za ich pomocą np. błyskawicznie i trwale

przymocujemy do podłoża różnego rodzaju materiały budowlane i elementy dekoracyjne (również na zewnątrz budynku oraz w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgotności), wykonamy spoiny przy urządzeniach sanitarnych w łazience i kuchni, czy też uszczelnimy płyty z kamienia naturalnego. Dodatkowo Soudal opracował wersje kleju-uszczelniacza Fix All do specjalnych zadań: oprócz podstawowego wariantu kleju, czyli Fix All Flexi, firma oferuje m.in. Fix All High Tack o ekstremalnie mocnym chwycie początkowym (zalecany przy montażu ciężkich przedmiotów tam, gdzie nie ma możliwości ich mechanicznego podparcia) oraz Fix All Crystal o absolutnie transparentnej spoinie (rekomendowany do klejenia i uszczelniania elementów wykonanych z przezroczystych materiałów). Jednak profesjonaliści i użytkownicy indywidualni docenili Fix All nie tylko za wyjątkową skuteczność i bardzo szeroki zakres zastosowań. Jednym z kluczowych atutów tego kleju-uszczelniacza jest minimalna emisja lotnych związków organicznych, potwierdzona certyfikatem Emicode EC1 Plus. Fix All został zatem wyróżniony jako materiał budowlany bezpieczny dla zdrowia i środowiska naturalnego, a dzięki nowemu kartuszowi wyprodukowanemu z surowców wtórnych – teraz jest jeszcze bardziej ekologiczny. Nowe opakowanie Fix All jest łatwo odróżnialne od dotychczas stosowanego: na ekologicznych kartuszach umieszczony jest charakterystyczny szary piktogram.


Soudal jest obecnie największym producentem pianki poliuretanowej w aerozolu na świecie, wiodącym dystrybutorem silikonów, uszczelniaczy, klejów oraz specjalistycznych rozwiązań chemii budowlanej. Koncern zatrudnia ponad 3500 pracowników, a swoje specjalistyczne materiały produkuje w 24 zakładach produkcyjnych działających na 5 kontynentach. Długofalowa strategia inwestycji w rozwój innowacyjnych produktów oraz mocy produkcyjnych z założeniem adaptacji lokalnych zakładów zapewniły marce Soudal pozycję eksperta w zakresie chemii budowlanej na świecie. Także w Polsce jest to marka najczęściej wybierana przez profesjonalistów w kategorii produktów chemii budowlanej.