Fotowoltaika w sklepach Castoramy

W połowie marca rozpoczął się program pilotażowy związany z montowaniem ogniw fotowoltaicznych na dachach sklepów Castorama. Jest to element strategii zrównoważonego rozwoju, którą spółka wdraża od lat. Instalacje fotowoltaiczne produkują czystą energię, redukują emisję CO2 i zapewniają wymierne oszczędności.

Ogniwa fotowoltaiczne to najprostszy sposób wytwarzania energii elektrycznej poprzez konwersję promieniowania słonecznego w prąd elektryczny. Zależnie od liczby paneli pozyskany prąd może zasilić zarówno mały domek, jak i sklep wielkopowierzchniowy, a nadwyżki energii trafiają do sieci i mogą zostać wykorzystane przez właściciela instalacji w razie potrzeby.

Castorama Polska od lat realizuje strategię zrównoważonego rozwoju i tworzy rozwiązania, dzięki którym wspiera walkę ze  zmianami klimatu, prowadzi działania na rzecz edukacji lokalnych społeczności oraz pomaga tworzyć bardziej zrównoważone i bliskie naturze domy dostępne dla wszystkich. Dlatego właśnie rozpoczęła w połowie marca program pilotażowy związany z montowaniem ogniw fotowoltaicznych na dachach sklepów Castorama. Pierwszym obiektem jest sklep w Zamościu, który generuje energię na własne potrzeby, ale także wysyła ją do sieci, jeśli produkcja przekracza bieżące zapotrzebowanie sklepu.

Mamy w planach rozwój instalacji PV na wybranych sklepach o najlepszych warunkach lokalizacyjnych i nasłonecznienia. Obecnie przygotowujemy projekty i prowadzimy rozmowy z dostawcami instalacji.  Przy stale rosnących cenach energii i obciążeniach przedsiębiorstw w tym zakresie, tego typu instalacje zaczynają być coraz bardziej atrakcyjne, ponieważ zwrot z inwestycji jest coraz krótszy – podkreślił Sławomir Miłosz, dyrektor ds. technicznych Castorama Polska.

Ponieważ Polska znajduje się geograficznie w rejonie odpowiednim do inwestowania w fotowoltaikę i w wielu częściach kraju można zaobserwować wysokie wartości nasłonecznienia słonecznego, pomysł tego typu instalacji na obiektach handlowych jest godny naśladowania.

Informacje o spółce Castorama:

Castorama Polska Sp. z o.o. jest liderem w kategorii polepszania warunków mieszkaniowych w naszym kraju. Firma uruchomiła swój pierwszy sklep w 1997 roku. Obecnie prowadzi sprzedaż w 86 lokalizacjach w różnych częściach Polski. Zapewnia również klientom w całym kraju dostęp do oferty on-line. Spółka zatrudnia ponad 12 tys. pracowników. Castorama Polska Sp. z o.o. jest częścią Kingfisher plc, międzynarodowej spółki posiadającej prawie 1200 sklepów w 10 krajach Europy. W celu uzyskania dalszych informacji zapraszamy na stronę www.castorama.pl oraz www.kingfisher.com.