Fundacja Śnieżka znów pomoże uczniom „ogarnąć” przedsiębiorczość. Startuje kolejna edycja „Przeogarniaczy”

Fundacja Śnieżka rozpoczęła kolejną edycję programu „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej” dla podkarpackich czwartoklasistów. Pomoże on rozwinąć wiedzę o ekonomii, empatię, a także pracę w grupach i realizację projektów w przystępnej formie nauki przez zabawę. Tym razem w cyklu zajęć weźmie udział około 260 uczniów z 12 szkół z gmin Czarna i Żyraków. Na zakończenie projektu małych studentów czeka wycieczka związana z tematyką projektu, sfinansowana przez Fundację.

Fundacja Śnieżka od 2016 roku realizuje autorskie programy wspierające uczniów klas czwartych szkoły podstawowej w nauce przedsiębiorczości. Projekt pod nazwą „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej” organizowany jest drugi rok z rzędu w formie cyklu 5 praktycznych i angażujących zajęć. Wykraczają one poza podstawę programową klasy czwartej, a jednocześnie są dostosowane do wieku uczniów.

Miło nam powitać kolejnych czwartoklasistów na ścieżce „Przeogarniaczy”. Życzymy im wiele radości z „ogarniania” nowych tematów! Chcemy, aby nasz program wspierał uczniów w zdobywaniu kompetencji przyszłości. To oznacza, że stawiamy na rozwój ich kreatywności i aktywnej nauki, a przy tym zwracamy uwagę na praktyczne zagadnienia, które są dopełnieniem szkolnych lekcji. Ewaluacja poprzedniej edycji programu potwierdziła, że zarówno forma, jak i tematyka naszych zajęć trafiają w potrzeby szkół i rozwijają uczniów – mówi Aleksandra Małozięć, prezes Fundacji Śnieżka.

Atrakcji nie zabraknie

W tym roku uczestnicy projektu pięć razy spotkają się w szkołach na zajęciach warsztatowych z trenerem projektu zapewnionym przez Fundację. Wspólnie omówią zagadnienia związane z ekonomią i przedsiębiorczością, w tym planowanie czasu, poszukiwanie wymarzonej pracy czy historię pieniądza. Nie zabraknie aktualnych tematów, które są ważną częścią zajęć od poprzedniej edycji – uczniowie porozmawiają o cyberbezpieczeństwie, marketingu i szeroko pojętej ekologii. Odpowiednio dobrane zadania pozwolą także na ćwiczenie rozwiązywania problemów i krytycznego myślenia.

Podczas tej edycji po raz drugi uczniom będą towarzyszyć bohaterowie scenariuszy zajęć – postacie Zaradnej Zosi, Wyliczonego Wojtka i Przedsiębiorczego Przemka. Za to po raz pierwszy uczestnicy programu będą mogli ich usłyszeć – w październiku Zosia, Wojtek i Przemek zyskali głosy, którymi będą mogli opowiedzieć o tematach warsztatów. Podkład dźwiękowy do ich wypowiedzi nagrali zwycięzcy konkursu dubbingowego, który Fundacja Śnieżka zorganizowała w poprzednim roku szkolnym.

Nie tylko animowani bohaterowie scenariuszy zyskają okazję do wystąpień. Czwartoklasiści będą ponownie ćwiczyć pracę projektową i wystąpienia publiczne na angażującym przykładzie – podczas wspólnego planowania wycieczki. Odbędzie się ona po zakończeniu cyklu zajęć. Koszty wyjazdu tematycznego pokryje Fundacja Śnieżka.

Wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie otrzymają dodatkowo praktyczne publikacje związane z tematem programu. Znajdą się one również w szkolnych bibliotekach. Oprócz tego szkoły biorące udział w projekcie będą mieć możliwość pozyskania materiałów dekoracyjnych.

O projekcie

Autorski projekt edukacyjny Fundacji Śnieżka „Przeogarniacze. Przedsiębiorczość inaczej” to nowa odsłona prowadzonego w poprzednich latach programu „Mały Świat Dużego Pieniądza”. W odświeżonym formacie przybliża on uczniom klas czwartych szkół podstawowych zagadnienia z zakresu ekonomii, przedsiębiorczości oraz działań społecznych. Uczniowie uczestniczą w inspirujących lekcjach, których scenariusze opierają się o formy nauczania bazujące na nauce przez współpracę i zabawę. Ich tematyka jest dobrana tak, aby poszerzać horyzonty i przygotowywać uczniów na wyzwania dorosłości. Dotychczas przygodę z ekonomią przeżyło już ponad 1500 czwartoklasistów z 37 szkół.

Szczegóły programu dostępne są na stronie internetowej Fundacji Śnieżka pod adresem: https://fundacjasniezka.org/prze-ogarniacze-przedsiebiorczosc-inaczej/.