Hörmann rozszerza ofertę systemów kontroli wjazdu Przenośna zapora drogowa OktaBlock

Pod nazwą OktaBlock firma Hörmann oferuje przenośne blokady drogowe do zabezpieczania masowych imprez plenerowych. 
To uniwersalne, skuteczne i ekonomiczne rozwiązanie pozwala na ochronę najróżniejszych wydarzeń niezależnie od ich terminu i lokalizacji. Ta nowość na światowym rynku spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.

W przeciwieństwie do innych przenośnych rozwiązań tego typu, uzyskane certyfikaty obowiązują nawet w przypadku zastosowania pojedynczych modułów. Nie ma konieczności łączenia wielu modułów w jeden układ. To sprawia, że OktaBlock jest rozwiązaniem uniwersalnym, które zastosować można w rozmaitych sytuacjach. Firma Hörmann oferuje zarówno możliwość zakupu, jak i wynajmu przenośnej zapory drogowej.

Jak to działa?
Najważniejszą cechą charakterystyczną blokady OktaBlock jest jej ośmiokątna podstawa z ząbkowaną krawędzią. W momencie uderzenia pojazdu słupek przechyla się do przodu, a podstawa zakleszcza zębami między pojazdem a jezdnią. Na skutek tak wymuszonego hamowania pojazd po chwili zatrzymuje się i nie jest zdolny do dalszej jazdy. Dzięki symetrii osiowej Hörmann OktaBlock nie ma wstępnie określonej strony uderzenia, zapora może więc odeprzeć uderzenie pojazdu nadjeżdżającego z dowolnego kierunku.

Blokady OktabBlock mogą być ustawiane pojedynczo, 
w rzędach lub naprzemiennie. To pozwala zabezpieczyć teren zgodnie z indywidualnymi wymaganiami. Zaletą tych rozwiązań jest nieograniczony dostęp do dróg ewakuacyjnych i możliwość zastosowania ich zarówno w wąskich uliczkach, ja i na chodnikach lub ścieżkach rowerowych, do których skutecznego zabezpieczenia wystarczy najczęściej tylko jeden moduł. Możliwe jest też stworzenie bariery o nieograniczonej szerokości, a także układu blokad 
w kształcie śluzy lub przepustów dla pojazdów straży pożarnej 
czy pogotowia ratunkowego.

Dwa warianty
Firma Hörmann oferuje słupki OktaBlock w dwóch wariantach. Model standardowy wytrzymuje maksymalną energię uderzenia 
na poziomie około 750 000 J. Natomiast OktaBlock TR spełnia bardziej rygorystyczne wymagania, został bowiem zaprojektowany 
na energię uderzenia o wartości maksymalnej 986 000 J. Wymiary podstawy obu modeli wynoszą 800 x 800 mm. OktaBlock TR waży 450 kg, a drugi wariant blokady jest o 100 kg lżejszy. Wszystkie słupki mają wysokość 1250 mm i średnicę 273 mm.

Skuteczność działania
Skuteczność działania blokad drogowych OktaBlock została udokumentowana w wielu testach zderzeniowych. W badaniu wymaganym przez zapisy międzynarodowych norm pojedynczy słupek OktaBlock zatrzymuje bezzałogowy samochód ciężarowy 
o masie testowej 7,5 tony jadący z prędkością 50 km/h. Odpiera zatem uderzenie o łącznej energii około 750 000 J. Blokada uzyskała również pozytywny wynik w jeszcze bardziej rygorystycznych testach zderzeniowych przeprowadzanych według Wytycznych Technicznych niemieckiej policji w sprawie Mobilnych Blokad Drogowych. Test jest przeprowadzany na mokrej nawierzchni, a blokada musi stawić opór uderzeniu pojazdu nacierającego zarówno pod kątem 90,
jak i 45 stopni, przy czym maksymalna energia uderzenia w klasie ochrony SK1B wynosi 986 000 J.

Prosty transport, łatwy montaż
Przenośne blokady drogowe mogą niemal całkowicie zabezpieczyć teren imprezy przed atakami prowadzonymi z użyciem pojazdów, 
a jednocześnie są ekonomicznym rozwiązaniem stosowanym niezależnie od czasu i lokalizacji. W przeciwieństwie 
do montowanych na stałe słupków zabezpieczających i innego typu zapór, ich montaż nie wymaga prowadzenia żadnych robót budowlanych czy układania przewodów zasilających.
Dzięki możliwości montażu uchwytu w górnej części słupka zmontowane fabrycznie pojedyncze blokady można transportować przy pomocy żurawia lub wózka widłowego. Demontuje się je równie szybko i łatwo, jak ustawia. Poszczególne elementy można składować na zewnątrz i transportować wygodnie standardowymi samochodami ciężarowymi.

Wtopione w krajobraz
Aby spełnić wymagania norm dotyczące ustawiania przenośnych blokad drogowych, firma Hörmann zaleca przygotowanie projektu zabezpieczenia wjazdu przez rzeczoznawcę. Dyskretne wzornictwo sprawia, że blokada Hörmann OktaBlock wtapia się w ogólną koncepcję zagospodarowania terenu na potrzeby organizacji imprez
i nie jest postrzegana jako element związany z zagrożeniem. W wersji standardowej przenośne blokady drogowe dostarczane są w kolorze antracytowym. Na życzenie dostępne są jednak w dowolnym kolorze RAL. Powierzchnię słupka można też wykorzystać do celów reklamowych lub oznakowania.

Blokady OktaBlock mogą być ustawiane pojedynczo, w rzędach lub naprzemiennie. W ten sposób projekt zabezpieczenia terenu można dostosować do indywidualnych wymagań.

Ustawienie blokady OktaBlock nie wymaga żadnych czynności montażowych, a dzięki możliwości montażu uchwytu w górnej części słupka można ją transportować przy pomocy żurawia lub wózka widłowego. Blokadę demontuje się równie łatwo, jak ustawia i nie wymaga to żadnej specjalistycznej wiedzy technicznej.

www.hormann.pl