Innowacyjna izolacja ław i płyt fundamentowych, tarasów, balkonów oraz ścian piwnic na miarę XXI wieku

W ciągu ostatnich lat branża budowlana dokonała imponującego skoku naprzód. Przyczyną tego jest zarówno błyskawiczny rozwój technologii, jak i rosnące wymagania klientów. Świetnym przykładem tej ewolucji mogą są najnowsze rozwiązania dotyczące hydroizolacji fundamentów, tarasów, balkonów i ścian piwnic. Czym jest ta innowacyjna technologia i jak z jej wykorzystaniem można wykonać izolację balkonu, ław fundamentowych czy piwnicy wyjaśnia Anita Gawlik, ekspertka z firmy BOTAMENT.

Fot. BOTAMENT

Właściwe wykonanie fundamentów to podstawowy warunek, który musi zostać spełniony, aby uniknąć problemów z zawilgoceniem budynków. Podobnie wygląda kwestia skutecznej hydroizolacji balkonu, tarasu czy hydroizolacji ścian piwnic.

Tradycyjne mineralne zaprawy uszczelniające nastręczały w tej kwestii niemałych problemów, nie tylko z uwagi na zawodność takiego rozwiązania, ale także na trudności związane z praco- i czasochłonną obróbką. Z uwagi na swoje wady, stosowane masy bitumiczne są w niektórych krajach – na przykład w Niemczech, Austrii czy Szwajcarii – stopniowo wypierane przez hydroizolacje reaktywne. A one z tradycyjnymi mineralnymi zaprawami uszczelniającymi wygrywają przede wszystkim elastycznością, wielofunkcyjnością i szybkością działania. Dobrze pokazuje to masa hydroizolacyjna BOTAMENT RD 2 The Green 1, która już po trzech godzinach od aplikacji jest odporna na deszcz, po czterech umożliwia przyklejanie płyty drenażowej i termoizolacyjnej, a w ciągu 24 może być obciążana mechanicznie – mówi Anita Gawlik, ekspertka firmy BOTAMENT.

Na skrócenie czasu uszczelnienia wpływa też prosta aplikacja – przy wyborze natryskowej metody aplikacji i wydajności 45-60 m² na godzinę, izolacja ściany piwnicy może zostać wykonana w ciągu 3-4 godzin. Cechą wspólną produktów BOTAMENT RD 2 The Green 1 oraz BOTAMENT RD 1 Universal jest też wyeliminowanie konieczności stosowania dodatkowych środków gruntujących, a także możliwość wyboru różnorodnych technik aplikacji jak szpachlowanie, natryskiwanie lub malowanie.

BOTAMENT RD 2 The Green 1 – nowoczesna wielofunkcyjność

BOTAMENT RD 2 The Green 1 to wielofunkcyjna dwuskładnikowa masa hydroizolacyjna, która pozwala na łatwe zaizolowanie przyziemnej części budynku – zarówno w nowych obiektach, jak i w przypadku renowacji i wykonywania wtórnej hydroizolacji pionowej. W odróżnieniu od mas bitumicznych, BOTAMENT RD 2 The Green 1 może stanowić podłoże pod wyprawy mineralne i powłoki malarskie, przez co z powodzeniem posłuży jako zabezpieczenie strefy cokołowej budynku, którą można następnie wykończyć np. płytką klinkierową.

Fot. BOTAMENT

Masa hydroizolacyjna BOTAMENT RD 2 The Green 1 powstała na bazie innowacyjnego środka wiążącego. Dzięki niemu jest ona wysokoelastyczna i mostkuje rysy – również w niskich temperaturach -20oC – jakie mogą pojawić się w podłożu. Ponadto, produkt jest odporny na działanie promieniowania UV, mrozu, proces starzenia, a w fazie nanoszenia może być narażony na działanie negatywnego ciśnienia wody (np. technologicznej) bez obaw o utratę właściwości – wyjaśnia Anita Gawlik, ekspertka firmy BOTAMENT.

BOTAMENT RD 2 The Green 1 – możliwe stosowanie

A gdzie konkretnie sprawdza się masa hydroizolacyjna BOTAMENT RD 2 The Green 1? Przede wszystkim stosowana jest jako zabezpieczenie części budynków narażonych na działanie wody – na przykład jako izolacja ław i płyt fundamentowych, tarasów, balkonów czy ścian piwnic. Ponadto, środek ten jest z powodzeniem wykorzystywany do wykonywania izolacji poziomych, pionowych, podposadzkowych, do mocowania płyt ochronnych i izolacyjnych, do renowacji pokryć dachowych czy jako hydroizolacja zbiorników na wodę. Jako jeden z nielicznych tego typu produktów na rynku, posiada Atest PZH dopuszczający do stosowania w pomieszczeniach, w których stale przebywają ludzie. Masę izolacyjną można nanosić na różne podłoża, m.in. na beton, cegłę, pustaki, na nawet na stare izolacje asfaltowe czy ze smoły. Dzięki dobrej przyczepności do stali i tworzyw sztucznych, sprawdzi się też jako uszczelnienie przejść instalacyjnych.

Fot. BOTAMENT

Hydroizolacja reaktywna jednoskładnikowa – ewenement na skalę światową

W ofercie BOTAMENT znajduje się wielofunkcyjna hydroizolacja reaktywna jednoskładnikowa – BOTAMENT RD 1 Universal.  Jest to jednokomponentowa, szybkowiążąca izolacja reaktywna przeznaczona do izolacji części budowli stykających się z gruntem oraz części naziemnych w nowym budownictwie oraz renowacji starych hydroizolacji.

Fot. BOTAMENT

Również i w tym wypadku możliwy jest błyskawiczny postęp prac hydroizolacyjnych dzięki wyeliminowaniu czasochłonnych etapów przygotowawczych. Środek jest od razu gotowy do użytku – nie wymaga ani mieszania, ani gruntowania, a obróbka może odbywać się bez użycia narzędzi elektrycznych. BOTAMENT   RD 1 Universal wysycha w ciągu 24 godzin, a po wyschnięciu jest odporny na promieniowanie UV, mróz i starzenie – mówi Anita Gawlik, ekspertka firmy BOTAMENT.

Podobnie jak BOTAMENT RD 2 The Green 1, również jednoskładnikowa izolacja reaktywna RD 1 Universal zapewnia wysoką elastyczność i mostkowanie rys w bardzo niskich temperaturach (-20oC). Jej wyróżnikiem jest bardzo wszechstronne zastosowanie – produkt sprawdzi się np. jako hydroizolacja ścian piwnic cokołów, a także jako hydroizolacja balkonów, tarasów. Szczególnie polecany jest pod deski, zarówno naturalne jaki i kompozytowe oraz płyty na dystansach.

  Z wykorzystaniem jednokomponentowej hydroizolacji reaktywnej BOTAMENT RD 1 Universal można wykonać np. uszczelnienie komina, rynny, przeprowadzić renowację gontów czy pokryć dachowych z papy, a także uszczelnić studnię lub oczko wodne w ogrodzie. Również w tym przypadku proces schnięcia jest widoczny – zmianie ulega kolor wysychającej izolacji – dodaje ekspertka firmy BOTAMENT.

Znakiem charakterystycznym produktów innowacyjnych są dziś nie tylko świetne parametry, ekologiczność czy prostota aplikacji. Równie istotne jest wsparcie technologiczne ze strony producenta, co trudno przecenić zwłaszcza w przypadku rozwiązań nowych, które dopiero torują sobie szlaki na danym rynku. Dlatego pracownicy BOTAMENT® przyjeżdżają na plac budowy, oferując klientom wsparcie merytoryczne i techniczne na miejscu. Firma organizuje również regularnie szkolenia i praktyczne pokazy, podczas których poruszane są wszystkie wątki związane z izolacją fundamentów, izolacją tarasów i balkonów czy piwnic. Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.botament.pl