Internauci mogą już głosować w plebiscycie Fasada Roku 2023

Od 1 kwietnia architekci, inwestorzy i wykonawcy mogą zgłaszać budynki do konkursu Fasada Roku 2023, by zawalczyć o nagrody oraz uznanie w branży architektoniczno-budowlanej. Na starcie ogólnopolskiej rywalizacji zameldowali się już pierwsi uczestnicy. Można już oceniać kandydujące budynki – 1 maja br. na stronie konkursu uruchomione zostało bowiem głosowanie internautów. Tym samym każdy może wcielić się w rolę jurora i wesprzeć swoich faworytów do zwycięstwa w plebiscycie.

Konkurs, którego celem jest docenienie architektury, pozytywnie wpływającej na nasze otoczenie, wystartował 1 kwietnia w 5 kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują tak uznane organizacje jak Izba Architektów  Rzeczypospolitej Polskiej  (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP).

Pierwsi kandydaci na starcie

Na liście uczestników, którzy w tym roku będą walczyć o prestiżowy tytuł, pojawiły się już pierwsze budynki z elewacją wykończoną kompletną technologią Baumit, m. in. z Gdańska, Gdyni, Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego, Szklarskiej Poręby, Poznania, Warszawy czy Wrocławia. Warto regularnie zaglądać na stronę konkursu, bo ciekawej architektury będzie z każdym dniem przybywać. Skąd to wiemy? Wystarczy wrócić pamięcią do ubiegłorocznej edycji, która zgromadziła na starcie blisko 300 realizacji z całej Polski.

O tym, które budynki zdobędą tytuł „Fasada Roku 2023” i zakwalifikują się do międzynarodowej fazy elewacyjnych zmagań – Baumit Life Challenge 2024, zdecyduje w listopadzie br. specjalnie powołane jury, złożone z wysokiej klasy architektów, doświadczonych ekspertów budowlanych oraz dziennikarzy reprezentujących czołowe media branżowe. Dodatkowo, osoba/podmiot zgłaszający zwycięski obiekt do konkursu, otrzyma dodatkowo nagrodę pieniężną w wysokości 10 000 zł.

Internauci wchodzą do gry

Jednak nie tylko eksperci zabiorą swój głos w konkursie. Otrzymali go także internauci, którzy od 1 maja br. mają możliwość oceny wszystkich kandydatów, biorących udział w rywalizacji.

Tak, tak, ocenić można dowolną liczbę realizacji. Można to zrobić w bardzo prosty sposób, przyznając kandydatom odpowiednią liczbę gwiazdek, od 1 do 5 – w zależności od stopnia upodobania. Głosy będą zbierane do końca października br.

Projekty, które uzyskają najwyższą w swojej kategorii notę od publiczności, otrzymają specjalny tytuł „Fasada Roku 2023 – Wyróżnienie internautów”.

Branżowe wsparcie

Idea konkursu Fasada Roku każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. W tym roku patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP), Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Ideę wspierają także redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”, „Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl i sztuka-architektury.pl.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.