Jak aplikować granulat skalny?

Granulat z wełny skalnej to nowość na rynku izolacji poddaszy, który stanowi atrakcyjną alternatywę dla izolacji natryskowych. Jego aplikacja jest niezwykle prosta, szybka i bezpieczna – 100m2 pomieszczenia można ocieplić już w 1 dzień, bez względu na porę roku oraz bez konieczności długiego wietrzenia i demontażu istniejącej zabudowy. W jaki sposób należy wykonywać aplikację takiego ocieplenia?

Ocieplenie granulatem z wełny skalnej wykonywane jest przy użyciu dowolnej maszyny do nadmuchów. Do jej zbiornika należy wrzucić materiał – granulat z wełny skalnej (np. GRANROCK SUPER). W kolejnym etapie jest on rozdrabniany i sprężonym powietrzem zostaje transportowany przez węże do operatora, który z kolei nasypuje go na ustaloną grubość. Przykładowo granulat skalny usypany w skosy poddasza użytkowego na grubość 27 cm (wymagania stawiane budynkom budowanym od 2021 roku), odpowiada 27 cm warstwy izolacji natryskowej.


Dwie drogi montażu poddasza nieużytkowego
Wdmuchiwanie ocieplenia z granulatu skalnego na poddaszu nieużytkowym można wykonać na dwa sposoby: na uprzednio przygotowany sufit z płyt gipsowo-kartonowych lub na specjalną folię o wysokich parametrach na rozrywanie wzdłużne i poprzeczne (może to być np. folia ROCKTET Intello Climate Plus, część systemu ROCKTECT). Taką folię mocujemy od spodu legarów za pomocą zszywek, a następnie przykręcamy podkonstrukcję z łat budowlanych. Dzięki temu uzyskujemy pustkę pomiędzy płytą gipsowo-kartonową a folią, która może być wykorzystana np. do poprowadzenia instalacji elektrycznej.

Montaż z folią
Montaż foli zaczynamy od narożnika pomieszczenia. W pierwszej kolejności mocujemy pierwszy arkusz na całej długość pomieszczenia pamiętając, aby zostawić nadmiar folii z każdej strony – ok. 20 cm. Dzięki temu można dodatkowo przymocować folię łatą w sposób obwodowy. Ważne jest to, aby folia była rozmieszczona w jednej linii tak, aby kolejny arkusz nachodził na nią wzdłuż widocznej przerywanej linii na folii. Nakładając folię trzeba także pilnować, aby była ona naciągnięta i nie obwisała. Montujemy ją na zszywki, średnio co 10 cm.
Gdy folia jest zamocowana w całym pomieszczeniu, kolejną czynnością jest sklejenie i uszczelnienie połączeń naszej membrany. Do tego należy wykorzystać taśmę, np. ROCKTECT Twinline. Jest ona bardzo mocna, także należy kleić ją starannie, aby nie trzeba było potem odrywać jej od folii.
Gdy wszystkie połączenia będą uszczelnione, następnie wykonujemy podkonstrukcję z łat budowlanych. Łaty te będą podtrzymywać folię na której będzie nadmuchana wełna. Dodatkowo będzie to również element konstrukcyjny, do którego w późniejszym etapie będzie można przykręcić wieszaki pod stelaż do płyt gipsowo-kartonowych. Zaletą takiego rozwiązania jest to, że w przypadku obniżenia sufitu w naturalny sposób można stworzyć tzw. „pustkę instalacyjną”, do której w łatwy sposób da się wprowadzić niezależne przewody pod punkty oświetleniowe, które nie będą osadzone w materiale izolacyjnym. Montaż i rozstaw łat wykonujemy tak, aby łaty przechodziły przez początek folii, jej środek i miejsce sklejonego zakładu kolejnego arkusza folii. Łaty montujemy poprzez odpowiednie wkręty do drewna (np. 4,5 x 80) – można także użyć gwoździarek gazowych lub pneumatycznych z gwoździami pierścieniowymi.

Montaż z płytą gipsowo-kartonową na poddaszu użytkowym
W przypadku wykonania nadmuchu na płytę gipsowo-kartonową stosujemy trochę inne podejście, w odróżnieniu od tradycyjnego rozwiązania, w którym zazwyczaj to najpierw wykonuje się izolację a dopiero potem zabudowę z płyt g-k. Ocieplając poddasze granulatem warto w pierwszej kolejności wykonać zabudowę poddasza (ruszt + płyty gipsowo-kartonowe), a następnie nadmuch izolacji. Granulat nadmuchujemy z poziomu jętek pomiędzy krokwie i już wykonaną zabudowę oraz pomiędzy jętki i opłotowanie. Granulat do aplikacji skośnej oraz pionowej w zamkniętych przestrzeniach powinien być nadmuchany w gęstości nasypowej 60 kg/m3. Usypując warstwę materiału o grubości 28 cm, można spełnić wymagania stawiane współczynnikowi przenikania ciepła U = 0,15 W/(m2·K), które obowiązywać będą od 2021 roku. Planując wykonanie izolacji w postaci nadmuchu granulatu skalnego należy doliczyć jeszcze około 5% do projektowanej grubości, np. dla projektowanej grubości 40 cm izolacji nadmuchujemy 42 cm granulatu.


Szybka i bezpieczna aplikacja
Zarówno w przypadku aplikacji granulatu na folię, jak i płytę gipsowo-kartonową, prace izolacyjne trwają stosunkowo szybko. Dokładny czas zależy oczywiście od doświadczenia operatora czy możliwości maszyny, jednak technologia ta pozwala wykonać izolację stropu w 1 dzień. Dzięki technologii wdmuchiwania możemy również równomiernie rozprowadzić granulat, nawet w trudno dostępnych miejscach. Pozwala to na remont poddasza w dowolnym momencie, bez obawy o zniszczenie istniejących pomieszczeń – Średni czas potrzebny do wykonania ocieplenia granulatem skalnym dla budynku o metrażu 100 m2 to tylko jeden dzień. Izolowane pomieszczenie nie musi być do tego specjalnie przygotowywane, nie trzeba zabezpieczać żadnych elementów poddasza takich jak komin czy okna połaciowe. Po przeprowadzeniu izolacji granulatem skalnym wystarczy tylko pozamiatać i wywietrzyć pomieszczenie. Materiał izolacyjny, z którego składa się granulat, to wełna skalna. Jest on w pełni naturalny i bezpieczny w aplikacji, nie wydziela żadnych zapachów podczas wdmuchiwania, dlatego też nie wymaga przerwy technologicznej po montażu. Ocieplone poddasze wystarczy odkurzyć lub pozamiatać i można przystępować do kolejnych prac remontowych. – mówi Tomasz Kwiatkowski, ekspert ROCKWOOL Polska.

Izolacja wykonana granulatem skalnym jest niezwykle szybka i bezproblemowa, a materiał, jakim jest wełna skalna, gwarantuje trwałe i komfortowe ocieplenie na lata. Mieszkańcy domu będą mogli niezmiennie cieszyć się z pełnego bezpieczeństwa (materiał niepalny), odpowiedniego mikroklimatu (materiał paroprzepuszczalny) i komfortu akustycznego.

_________________________________________________________________________

O ROCKWOOL Polska Sp. z o.o.:

Jako ROCKWOOL Polska Sp. z o.o. jesteśmy częścią Grupy ROCKWOOL. Posiadamy 2 fabryki w Polsce – 
w Cigacicach i w Małkini. Zatrudniamy ponad 1200 pracowników. W naszej ofercie znajdują się izolacje budowlane, specjalistyczne izolacje i rozwiązania techniczne oraz przemysłowe.

Jako Grupa ROCKWOOL czujemy się zobowiązani do poprawy warunków życia każdego, kto korzysta z naszych rozwiązań i produktów. Nasza wiedza i doświadczenie pozwalają nam rozwiązywać wiele z najistotniejszych dziś wyzwań w zakresie zrównoważonego budownictwa: od redukcji zużycia energii i zanieczyszczenia hałasem, przez podniesienie bezpieczeństwa pożarowego, do skutecznej walki z niedostatkiem wody oraz powodziami. Szeroka gama naszych produktów i rozwiązań odzwierciedla różnorodność potrzeb mieszkańców naszego globu, wspierając jednocześnie naszych partnerów w zmniejszaniu emisji dwutlenku węgla.

Wełna skalna to niezwykle wszechstronny materiał, stanowiący podstawę wszystkich naszych działań.
Z zespołem ponad 11 000 oddanych kolegów i koleżanek z 39 krajów jesteśmy światowym liderem w produkcji rozwiązań z wełny skalnej. Od izolacji budowlanych, akustycznych sufitów oraz zewnętrznych okładzin fasadowych, przez rozwiązania ogrodnicze i zmodyfikowane włókna używane w przemyśle, aż do izolacji dla przemysłu i energetyki oraz przemysłu morskiego i przybrzeżnego.