Jak przygotować się do termomodernizacji domu?

Ciepła zima zachęca do planowania wiosennych remontów, zwłaszcza że z dużym prawdopodobieństwem uda się rozpocząć je w tym roku wyjątkowo wcześnie. Termomodernizacja należy do takich inwestycji, które znacząco poprawiają komfort mieszkania. Dobrze wykonana izolacja cieplna przyda się nie tylko zimą, ale i w upalne lato.


Całość przedsięwzięcia można streścić w czterech punktach:
1. decyzja o zakresie prac,
2. wybór ekipy,
3. zgromadzenie materiałów,
4. realizacja inwestycji.

Dwa pierwsze punkty w zasadzie przesądzają o sukcesie lub jego braku. Ekipa, wiadomo – najlepiej kierować się rekomendacjami, do których mamy zaufanie. Jeśli zaś chodzi o punkt pierwszy, to trzeba pamiętać, że nie ma czegoś takiego jak jeden, sprawdzony model termomodernizacji. Zakres prac zawsze powinien być dobrany do potrzeb konkretnego budynku. Narzędziem, który umożliwia diagnozę potrzeb, jest audyt energetyczny.
Audyt, przeprowadzony przez specjalistów, wskazuje słabe punkty domu, miejsca, gdzie ucieka najwięcej ciepła oraz rozwiązania, jak temu zaradzić. Jednym z ważnych elementów audytu jest badanie kamerą termowizyjną, które służy przede wszystkim do sprawdzenia szczelności izolacji domu.
Teraz jest właśnie moment na to, by takie badanie przeprowadzić. Realizowane jest ono bowiem w sezonie grzewczym. Chodzi o to, by różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz domu wynosiła przynajmniej 15 st. Celsjusza. Na kolorowych zdjęciach, wykonanych kamerą termowizyjną, będzie widać, gdzie ucieka ciepło, gdzie znajdują się tzw. mostki termiczne – wymagające szczególnej uwagi przy przeprowadzaniu prac termomodernizacyjnych.- Dobrze wykonany audyt energetycznych określi nie tylko zakres potrzebnych prac, ale i wskaże optymalne technologie, nie tylko dla całego domu, ale i dla poszczególnych jego elementów. Na przykład wybór styropianu jako materiału izolacyjnego w praktyce może oznaczać zastosowanie kilku rodzajów płyt – innych do ścian zewnętrznych, innych na dachu, czy wreszcie innych w piwnicy, chociaż w wielu przypadkach świetnie sprawdzą się styropiany uniwersalne, takie jak Fasada Pro 40 – wskazuje Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin.

ULGA TERMOMODERNIZACYJNA

Już w rozliczeniu podatkowym za rok 2019 można skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej, to znaczy odliczyć wydatki poniesione na ocieplenie domu. Mogą to być wydatki zarówno na materiały budowlane, jak i na usługi – nie tylko związane bezpośrednio z wykonaniem termomodernizacji czy montażem urządzeń, ale również takie, jak audyt energetyczny. Warunkiem skorzystania z ulgi jest ukończenie przedsięwzięcia w ciągu 3 lata, od momentu, kiedy poniesiony został pierwszy wydatek.

Kwoty
Limit odliczenia wynosi 53 tys. zł, przy czym jeśli dom jest objęty współwłasnością, każdy z współwłaścicieli może skorzystać z odliczenia pełnej kwoty.
Przykład: dom należy po połowie do małżonków, każde z nich może odliczyć po 53 tys. zł.

Ważne
Pamiętaj o zbieraniu faktur i paragonów potwierdzających przeprowadzoną inwestycję. Jeśli zaś korzystasz z automatycznego rozliczenia na rządowej platformie e-PIT, pamiętaj, by sprawdzić wypełnione przez system rozliczenie i uzupełnić je o przysługujące ci ulgi.

Fasada Pro 40 – styropian o współczynniku przewodzenia ciepła λ ≤ 0,040 – nadaje się do przeprowadzenia izolacji ścian, dachów krokwiowych, stropodachów czy podłóg na legarach. Tego rodzaju płyty styropianowe można stosować także do ocieplania logii balkonowych oraz mostków termicznych np. wieńców czy nadproży.

Wytrzymały i trwały
Styropian jest praktycznie niezniszczalnym produktem, nie przepuszcza wody, a jeśli chodzi o zachowanie w obecności ognia, to należy do materiałów samogasnących. Trzeba jednak zadbać o właściwy transport i przechowywanie płyt, a także o to, by prace wykonawcze przebiegały w odpowiednich warunkach.
Płyty styropianowe powinny być przewożone i przechowywane w oryginalnym, nienaruszonym opakowaniu. Chodzi bowiem o to, by nie były narażone na działanie promieni słonecznych. To jeden z niewielu czynników, który może wpłynąć na obniżenie jakości tego materiału. Z tego względu lepiej też kłaść styropian wiosną niż latem, gdy słońce operuje mocno. W razie mocnego nasłonecznienia miejsca (np. elewacji), gdzie wykonywane są prace, trzeba je osłonić.
Jeśli chodzi o pogodę, to trzeba także pamiętać o wytycznych dotyczących temperatury – prace remontowe powinny być przeprowadzane w temperaturze nie niższej niż 5 stopni Celsjusza.