Jak urządzić poddasze z elektrycznymi oknami dachowymi?

Lubimy żyć coraz wygodniej. Otaczamy się zautomatyzowanymi sprzętami, obsługujemy domową instalację grzewczą za pomocą pilota czy smartfona. Stolarka otworowa nie pozostaje w tyle – okna dachowe mają znakomicie przemyślane systemy sterowania elektrycznego.

fot. Fakro

Po co nam sterowanie elektryczne w oknach dachowych? Przecież wystarczy podejść i przekręcić klamkę. Ale co zrobić, jeśli podejść się nie da, bo okna są wysoko? Albo kiedy chcemy wywietrzyć pomieszczenia, a nie ma nas w domu? Właśnie wtedy możemy wspomóc się technologią. Sterowanie umożliwia przede wszystkim bezproblemową obsługę okien trudno dostępnych, ale jego zalety warto wykorzystywać na co dzień w szerszym zakresie, zarówno przy oknach, jak i akcesoriach takich jak markizy czy rolety.

Jeśli wychodząc z domu zapomnieliśmy zamknąć okna dachowe, możemy to zrobić nawet z pracy pod warunkiem że mamy okna dachowe w wersji sterowanej elektrycznie.

Co zyskujemy?

Możliwość zdalnego sterowania otwiera możliwości dla nietypowych projektów architektonicznych i aranżacji. Nie stanowi problemu komponowanie ciekawych zestawień okien, umieszczenie ich w szczycie dachu, nad wysoką klatką schodową czy antresolą. Nie musimy się martwić o to, jak uchylimy skrzydło albo zwiniemy przesłony, bo możemy to zrobić zdalnie. Poza praktyczną funkcjonalnością, sterowanie jest też zwyczajnie wygodne, a to dzisiaj cenny atut. Możemy uchylić lub zamknąć okno i odsłonić bądź zasłonić o poranku roletę nie wstając z łóżka. Jeśli chcemy zostawić uchylone okno idąc na spacer, to wiemy, że w przypadku deszczu czujniki automatycznie zamkną skrzydło i jesteśmy spokojni o bezpieczeństwo poddasza. Sprawna obsługa okien i ich akcesoriów, również zdalnie, to już nie luksus, ale cenna zaleta ułatwiająca kontrolę nasłonecznienia i wentylacji pomieszczeń.

Korzystanie z rozwiązań inteligentnego domu to podniesienie komfortu życia na znacznie wyższy poziom

Warto tu nadmienić, że wysoko umieszczone okna dachowe pozwalają znacznie efektywniej niż fasadowe przewietrzyć dom w upalny dzień czy pozbyć się kuchennych zapachów – stąd warto się na takie rozwiązania decydować.

Okna FAKRO w wersji elektrycznej

Okna z możliwością sterowania mają siłownik i zasilacz, a do ich uruchomienia wystarczy wpięcie jednego przewodu do sieci 230 V – ale trzeba taką możliwość zasilania zapewnić. Niezależnie od tego, czy kupujemy nowe okna elektryczne, czy mamy  już okna i tylko doposażamy je w sterowniki, czy wreszcie chcemy jedynie zainstalować sterowane elektrycznie dodatki, takie jak rolety albo markizy – musimy doprowadzić do nich prąd z domowej instalacji. Jeśli nie przewidzieliśmy tego, a nie chcemy bruzdować wykończonych skosów pod przewody, mamy jeszcze do wyboru opcję okna obrotowego w wersji Solar, wyposażonego w baterię słoneczną. Umieszczony w górnej części ramy panel solarny samodzielnie zasila napęd, bez potrzeby doprowadzania prądu z domu. Do okna pasują też dodatki zaciemniające – wewnętrzna roleta ARF Solar, zewnętrzna roleta ARZ Komfort Solar lub zewnętrzna markiza AMZ Solar. Wszystkie mają zintegrowane akumulatory i panele solarne, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zasilania z instalacji elektrycznej.

Okno w wersji Solar wraz z dodatkiem wewnętrznym Solar i markizą Solar tworzy pełen zestaw, który nie wymaga doprowadzenia prądu.
fot. Fakro
fot. Fakro

Opcje sterowania

Okna dachowe FAKRO możemy obsługiwać zdalnie w bezprzewodowym systemie Z-Wave, za pomocą pilota lub aplikacji, a także w technologii  Wi-Fi. W obu typach sterowania dostępne są również odpowiednie dodatki do okien. Dzięki możliwości zainstalowania panelu zarządzania na smartfonie, możemy sterować obsługą okien właściwie z dowolnego miejsca na świecie – będąc na wakacjach sprawdzić, czy wszystko jest zamknięte albo wychodząc z pracy uruchomić uchylanie skrzydeł i wywietrzyć dom przed powrotem. System radiowy WiFi można łatwo rozbudowywać o kolejne urządzenia, co w dobie rozwiązań „inteligentnych” staje się coraz bardziej popularne.

Okna Z-Wave polecane są do pomieszczeń, w których okna zamontowane są poza bezpośrednim zasięgiem użytkownika

www.fakro.pl