Jak zdobyć dofinansowanie do wymiany okien, drzwi i bramy w 2023 roku?

Wiosna to dobry czas na remont i termomodernizację domu. Dzięki temu pozbędziemy się starego kopciucha i wymienimy okna, drzwi zewnętrznych oraz bramę garażową. Jakie dofinansowanie możemy zdobyć na te prace w 2023 roku? Sprawdźmy możliwości wsparcia inwestycji w ciepły i oszczędny dom.

Wymiana okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej to ważny etap kompleksowej termomodernizacji domu i skuteczny sposób na zmniejszenie zużycia energii, ograniczenie kosztów ogrzewania budynku oraz poprawę komfortu życia. W 2023 roku dostępnych jest kilka programów zapewniających dotacje w tym zakresie. W zależności od dochodów, można zyskać nawet 100% dofinansowania. Jak skorzystać ze wsparcia?

Dofinansowanie z programu „Czyste Powietrze”

Najpopularniejszy program wspierający termomodernizację budynków to „Czyste Powietrze”. Program jest podzielony na trzy poziomy dofinansowania zależne od dochodu: podstawowy, podwyższony i najwyższy. O dotacje może wystąpić każda osoba wpisana w księdze wieczystej jako właściciel domu. Wsparcie finansowe nie jest natomiast przyznawane lokatorom oraz osobom wynajmującym dany budynek.

W ramach „Czystego Powietrza” złożymy wniosek na kompleksową termomodernizację swojego domu (w tym wymianę stolarki otworowej) oraz wymianę starych źródeł ciepła na nowoczesne. Jeśli dzięki kompleksowej termomodernizacji osiągniemy zakładany w programie wskaźnik (np. zapotrzebowanie na ciepło zmniejszy się o min. 40%), wówczas otrzymamy zwrot kwot netto wydanych na tą inwestycję. Aby zdobyć dofinansowanie, konieczne jest też przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Dowiemy się w ten sposób, jak dokładnie sprawić, że nasz dom będzie bardziej eko, a my wydamy mniej na energię. Audyt energetyczny jest dotowany w ramach programu, w kwocie 1200 zł.

W 2023 roku „Czyste Powietrze” funkcjonuje na nowych zasadach. Najważniejsze zmiany to: zwiększone kwoty dotacji, podwyższenie progów dochodowych (dla przykładu, przy podstawowym poziomie dofinasowanie było wcześniej dostępne dla osób, których roczne dochody nie przekraczają 100 tys. złotych, teraz jest to kwota 135 tys. złotych), prostsze zasady rozliczeń oraz możliwość złożenia dwóch wniosków o dofinansowanie w ramach programu. Dla osób najmniej zarabiających – przy najwyższym poziomie dofinansowania – dopłata może wynieść nawet 100%, a więc wymiana okien, drzwi i bramy jest możliwa niemal za darmo.

Minimalna wysokość wnioskowanej dotacji w „Czystym Powietrzu” (w przypadku braku wymiany źródła ciepła) to minimum 3 tys. zł. Dlatego, gdy wymieniamy same okna czy drzwi w ramach jednej umowy, warunek ten musi być spełniony. – Kosztem kwalifikowanym w ramach programu jest nie tylko zakup i montaż, ale też demontaż starej stolarki okiennej i drzwiowej oraz transport na miejsce nowej stolarki. Aktualne informacje odnośnie dofinansowania termomodernizacji domu, w tym wymiany okien, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej prezentuje webinar na temat nowej wersji programu „Czyste Powietrze”, zorganizowany we współpracy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – mówi Paweł Wróblewski, Dyrektor Zarządzający Związku POiD, organizatora kampanii społecznej „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”.

Ulga termomodernizacyjna

Oprócz wsparcia z programu „Czyste Powietrze” możemy także skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej. Przysługuje ona właścicielom i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, także w zabudowie szeregowej lub tzw. bliźniakach. Dotyczy tylko już istniejących, oddanych do użytku budynków, a więc nie można jej zastosować w przypadku domów będących w budowie. Ulga polega na odliczeniu od podstawy obliczenia podatku (przychodów – w przypadku podatku zryczałtowanego) wydatków poniesionych na realizację tzw. przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w domu jednorodzinnym. Obejmuje więc m.in. zakup nowego pieca, docieplenie ścian, a także wymianę okien, drzwi i bramy garażowej. Dowodem są faktury VAT dokumentujące podniesione na termomodernizację wydatki.

Wysokość ulgi to 53 tys. zł w odniesieniu do wszystkich przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, w których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem. Przysługuje ona też współmałżonkom, więc jeśli są oni współwłaścicielami domu jednorodzinnego i wspólnie ponoszą wydatki objęte ulgą, to łącznie mogą odzyskać 106 tys. zł. Ulgę można łączyć z dotacją z „Czystego Powietrza”, ale form wsparcia nie można dublować, czyli jedna i ta sama faktura nie może być jednocześnie kosztem kwalifikowanym przy ubieganiu się o dotację z „Czystego Powietrza” i ulgę termomodernizacyjną. Odliczeniu z ulgi podlega więc tylko ta część poniesionych kosztów, która nie została dofinansowana. Wydatki np. na wymianę okien można zatem rozdzielić na dwie części i na każdą z nich pozyskać wsparcie finansowe tylko w ramach jednego z tych programów.

Program „Ciepłe mieszkanie”

Uzupełnieniem programu „Czyste Powietrze” jest „Ciepłe Mieszkanie”, adresowane do właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych. O dofinansowanie można starać się w gminach, które ogłaszają nabór do programu na swoim terenie. Dopłaty w ramach „Ciepłego mieszkania” są przeznaczone m.in. na nowe źródło ciepła, podłączenie lokalu do wspólnego efektywnego źródła ciepła, a także wymianę okien i drzwi.

Podobnie jak w programie „Czyste Powietrze”, tak i tutaj wysokość dotacji uzależniona jest od dochodu. W przypadku najwyższego poziomu finansowania może ona wynieść do 37,5 tys. zł na lokal, czyli do 90% kosztów kwalifikowanych. Dla przedsięwzięć termomodernizacyjnych realizowanych na terenie najbardziej zanieczyszczonych gmin maksymalna dotacja może być jeszcze wyższa – do 39, 9 tys. zł. Żeby skorzystać ze wsparcia z „Ciepłego Mieszkania” wniosek o dofinansowanie należy zgłosić do swojego urzędu gminy. Wcześniej gmina ta musi przystąpić do programu.

Jakie okna, drzwi i bramę wybrać?

Jeśli decydujemy się na wymianę okien, drzwi i bramy garażowej, to wszystkie zakupione i zamontowane wyroby muszą spełniać odpowiednie wartości współczynnika przenikania ciepła U (zgodnie z WT 2021). W przypadku drzwi zewnętrznych współczynnik ten nie może być większy niż 1,3 W/(m2*K), natomiast dla okien pionowych (fasadowych) może wynosić nie więcej niż 0,9 W W/(m2*K). Gdy chcemy uzyskać wsparcie z „Czystego Powietrza”, pomocne przy wyborze konkretnych rozwiązań będzie skorzystanie z listy zielonych urządzeń i materiałów (ZUM), które spełniają określone w programie wymagania techniczne i kwalifikują się do dofinansowania.

 

Wymiana okien, drzwi i bramy garażowej z dofinansowaniem to podwójny zysk. Możemy dzięki temu otrzymać zwrot części wydatków na inwestycję oraz zyskać ciepły dom, gdyż ograniczamy koszty jego ogrzewania. Pamiętajmy również o dobrym montażu wybranych wyrobów. To sposób na oszczędność i spokój na długie lata – dzięki termomodernizacji, nie musimy się już tak przejmować rosnącymi cenami nośników energii.

 

***

Rozwiązania rekomendowane przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ-Zadbaj o ciepły dom”:

Okno dachowe GREENVIEW od FAKRO:

Okno dachowe GREENVIEW od FAKRO to połącznie najlepszych cech, wyjątkowej termoizolacyjności, funkcjonalności i najwyższej estetyki. To okna skonstruowane z dbałością o ekologię, których innowacyjna konstrukcja z wyższym profilem skrzydła oraz nowym, trzyszybowym pakietem wpływa na ochronę ciepła i na mniejsze zużycie energii potrzebnej do ogrzania poddasza.

 

Drzwi zewnętrzne ThermoCarbon od Hörmann:

ThermoCarbon to drzwi o świetnych parametrach izolacyjności cieplnej, idealne do domów energooszczędnych i pasywnych. Doskonałą wartość współczynnika przenikania ciepła UD – nawet 0,47 W/(m2∙K)! – zapewnia ich gruba płyta drzwiowa (100 mm) wypełniona pianką poliuretanową i profil skrzydła z kompozytu karbonu i włókna szklanego. Standardowo w klasie przeciwwłamaniowej RC 3 (opcjonalnie RC 4). Dostępne w 21 ponadczasowych wzorach.

Komplet energooszczędnej stolarki od KRISPOL:

Niezależnie od źródła ciepła, skutecznym sposobem na ciepły dom i oszczędność energii jest wymiana stolarki otworowej. Wybór energooszczędnych okien, osłon, drzwi zewnętrznych i bramy garażowej od jednego, rekomendowanego producenta pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze, a także gwarantuje pełną spójność stylistyczną wybranych produktów.

System WINS Flex do montażu okien i drzwi od Tytan Professional:

System WINS Flex to innowacyjne rozwiązanie do montażu okien elewacyjnych i drzwi balkonowych. Oparty na standardzie izolacji na bazie folii płynnych, rekomendowany jest dla nowego budownictwa. Wysoko elastyczny i szczelny, odporny na ekstremalne warunki pogodowe, silne drgania i obciążenia, nie wymaga przygotowania podłoża. Chroni przed deformacją.

Aluminiowe drzwi zewnętrzne CREO od WIŚNIOWSKI:

Aluminiowe drzwi zewnętrzne CREO firmy WIŚNIOWSKI, to idealne rozwiązanie dla inwestorów szukających oryginalności oraz nieograniczonych możliwości w doborze rozwiązań, dopasowanych do własnej wizji domu. Drzwi WIŚNIOWSKI gwarantują swobodę w komponowaniu indywidualnego i niepowtarzalnego modelu. Parametry termoizolacyjne na poziomie Ud od 0,8 W/m2K gwarantują oszczędność energii cieplnej wykorzystywanej do ogrzania budynku.

Brama garażowa PRIME od WIŚNIOWSKI:

Brama PRIME Black Edition firmy WIŚNIOWSKI to idealne rozwiązanie dla nowoczesnych budynków, których właściciele chcą zadbać o odpowiedni wygląd wnętrza garażu i uzyskać wyróżniający się oryginalnością produkt. Konstrukcja wewnętrzna i skrzydło lakierowane są na kolor RAL 9005 – czarny. W bramie został zastosowany termoizolacyjny panel INNOVO o współczynniku 0,33 W/m2K oraz system uszczelnień, eliminując straty ciepła w najbardziej newralgicznych miejscach płaszcza bramy.***

Partnerzy kampanii „DOBRY MONTAŻ Zadbaj o ciepły dom”: FAKRO, HÖRMANN, KLIMAS WKRĘT-MET, KRISPOL, LAHTI PRO, PROLINE, NYXON, PENOSIL, PORTA, SELENA, SOUDAL, STALPRODUKT-ZAMOŚĆ, WIŚNIOWSKI Patroni honorowi: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Fundacja na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii Patroni merytoryczni: Instytut Techniki Budowlanej, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Polskie Stowarzyszenie Dekarzy Patroni medialni: Budnet.pl, Budowa.org, Budowlanematerialy.eu, Budownictwo.org, Budownictwo.co, „Buduj Energooszczędnie”, „Budujemy Dom”, „Dom Idealny”, Domszytynamiare.pl, Drzwi21.pl, Ekobudowanie.pl, „Ekspert Budowlany”, Kupdom.com.pl, „Kwartalnik OKNO”, „Ładny Dom”, Ladnydom.pl, „Manager Report”, „Monter Stolarki”, „Murator”, Muratorplus.pl, „Najciekawsze Projekty”, Obud.pl, Okna21.pl, Oknonet.pl, Pasywny-budynek.pl, „RBT Magazyn”, Receptynadom.pl, Stolarkabudowlana.eu, Stolarstwo.org, „Świat Aluminium”, „Świat Szkła”, Teraz-srodowisko.pl, Wybudujemy.com.pl

Strona internetowa kampanii: dobrymontaz.com

Fanpage kampanii na Facebook’u: https://pl-pl.facebook.com/dobrymontaz/