Jesienne ocieplenie

Jesienne porządki nie od parady są ważniejsze od wiosennych. Przed zimą trzeba porządnie zabezpieczyć dom tak, by bez uszczerbku stawił czoła mroźnej pogodzie, zamarzającej i rozmarzającej wodzie, opadom. Szczególnie ważna jest ochrona tych miejsc, które i tak narażone są na zawilgocenia.

Listopad zatem to ostatni dzwonek na zajęcie się fundamentami. – Właściwa izolacja fundamentów to podstawa i to niezależnie od tego, czy dom jest podpiwniczony i jakie ewentualnie jest przeznaczenie piwnicy. Termoizolacja będzie efektywna tylko wtedy, gdy zostanie zaplanowana dla całego domu, a nie tylko dla pomieszczeń, których używamy – podkreśla Renata Ciszewska, doradca techniczny i kierownik laboratorium w firmie Styropmin.


Granica 5 stopni
Prace ociepleniowe powinny przebiegać w określonym przedziale temperatur – między 5 a 25 st. Celsjusza. Nadchodzące chłody przypominają nam zatem o konieczności zachowania dyscypliny. Jesienią nie ma już na co czekać. Wszelkie prace wykończeniowo-remontowe powinny przebiegać sprawnie i bez opóźnień.


– Z naturą raczej nie wygramy, a nie polecam zdawać się na los przy tak ważnej sprawie, jak budowa domu, który przecież ma służyć na lata. Jeśli wiemy, że sprzyjające warunki pogodowe się kończą, trzeba dobrze zaplanować prace: trzymać się projektu, mieć pod ręką dokumentację dotyczącą stosowanych materiałów, gromadzić je na bieżąco tak, by nie było przestojów w pracy, zapewnić właściwą ochronę zarówno produktom, jak i budowli i wreszcie trzymać się harmonogramu – podpowiada Renata Ciszewska.

Właściwy styropian na właściwym miejscu
Ze względu na podwyższoną wilgotność fundamenty powinny być ocieplone dedykowanym im styropianem takim, jak specjalistyczny Fundamin, produkowany przez Styropmin. Fundamin jest przeznaczony do izolacji fundamentów położonych poniżej poziomu gruntu. Można go stosować w przypadku cokołów i ścian piwnic, a także we wszystkich pomieszczeniach, w których zachodzi ryzyko większej wilgotności.

Właściwe ocieplenie fundamentów ma wpływ nie tylko na to, w jakim stopniu dom będzie „trzymał“ ciepło, a w efekcie na wysokość rachunków. Ma też bezpośrednie znaczenie dla zdrowia mieszkańców. Jeśli bowiem mury zawilgotnieją, powstaje ryzyko pojawienia się grzybów, które są dokuczliwe i szkodliwe nie tylko dla alergików. W budynkach murowanych najczęściej pojawiają się grzyby pleśniowe. Mogą rozwijać się na powierzchni murów, także tych wykończonych np. tynkiem, elementach drewnianych itd.
– Fundamin ma wyjątkowe parametry, jeśli chodzi o nasiąkliwość. W testach wymaganych przez polskie normy, tzw. długotrwała nasiąkliwość wodą po 28 dniach jest mniejsza niż 4 proc. Dodatkowo ten styropian ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, czyli tzw. lambdę, która wynosi λ ≤ 0,036. Im ta wartość jest niższa, tym lepsze są właściwości izolacyjne – wyjaśnia kierownik laboratorium w Styropminie.
Zabezpieczenie fundamentów czas zacząć.