Myślisz o termomodernizacji budynku? To najlepszy moment, aby zrobić to jeszcze 
w tym roku!

Mimo że na witrynach sklepowych nie ma jeszcze choinek, bombek i innych świątecznych akcesoriów, jedno jest pewne – zbliża się zima. Póki co, mamy jeszcze jesień i to dosyć ciepłą. Taka pogoda sprzyja myśleniu o wymianie źródła ciepła w domu, aby w zimę płacić mniejsze rachunki za ogrzewanie i ciepłą wodę. Wzrastające ceny gazu i energii elektrycznej sprawiają, że zastanawiamy się, w jaki sposób ograniczyć ich zużycie. Podpowiadamy, dlaczego warto już teraz zdecydować się na termomodernizacje budynku!

Termomodernizacja budynku polega na zwiększeniu izolacyjności ścian, wymianie okien i drzwi na takie, które przepuszczają mniej ciepła, ale przede wszystkim na wymianie istniejącego kotła na nowocześniejszy lub na pompę ciepła.

W wielu domach pracują jeszcze kotły węglowe lub gazowe atmosferyczne, których sprawność – biorąc pod uwagę ich konstrukcję, zasady działania oraz wiek i zużycie – spada nawet poniżej 70%. Tym samym wzrasta zużycie paliwa, a co za tym idzie, również rachunki. Warto przyjrzeć się obszernej ofercie nowoczesnych kotłów kondensacyjnych, z której z łatwością można wybrać odpowiednie do danej instalacji urządzenie, które zastąpi istniejące źródło ciepła.

Przy starych instalacjach grzejnikowych, które wymagają dużej ilości wody, zasilanych kotłem stałopalnym lub stojącym gazowym, polecamy kotły typu ecoVIT firmy Vaillant. Kotły te mają wymiennik o pojemności ok. 100 l, a więc idealnie sprawdzą się w starszych instalacjach, gdzie oprócz dużej ilości potrzebnej wody, mamy do czynienia z zanieczyszczeniami nagromadzonymi przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat pracy. W instalacjach o mniejszym składzie wodnym zasilanych wiszącym kotłem atmosferycznym możemy zastąpić stary kocioł wiszącym kotłem kondensacyjnym z serii ecoTEC plus. Jest on wyposażony w sterowanie mieszanką, które odbywa się za pomocą kontroli jakości płomienia (system ioniDETECT) mającym wysoki zakres modulacji mocy palnika. Kocioł kondensacyjny pozwoli zwiększyć sprawność ogrzewania o ok. 25% w stosunku do istniejącego urządzenia i zmniejszyć zużycie gazu nawet o 1/3.

Zupełnie inną jakość prezentują pompy ciepła. Przyjęło się mówić, że pompa ciepła nadaje się tylko do nowych domów z instalacją podłogową i niską temperaturą zasilania. Nic bardziej mylnego. Zastosowanie nowego czynnika roboczego – propanu oznaczonego R290 – spowodowało, dzięki jego właściwościom, możliwość pracy pompy ciepła nawet z temperaturą zasilania wynoszącą 60°C. Daje nam to możliwość pracy w starych instalacjach grzejnikowych, a więc modernizacji budynku bez większych zmian w samej instalacji. Pompy ciepła aroTHERM plus klasy powietrze-woda są łatwe w montażu, nie wymagają przeglądów, a instalator nie musi mieć uprawnień f-gazowych, gdyż cały układ chłodniczy jest zamknięty w jednostce zewnętrznej.

Istnieje możliwość demontażu starego urządzenia i zamontowania jednostki zewnętrznej w pobliżu budynku oraz modułu hydraulicznego w kotłowni już w ciągu jednego dnia.  Więcej informacji możesz uzyskać po wpisaniu w wyszukiwarkę hasła: #NACOCZEKAĆ. Uzyskasz dostęp do filmów, które przedstawiają nowoczesne źródła ciepła oraz ich wpływ na środowisko i – co nie mniej istotne – na stan Twojej kieszeni.

Termomodernizację budynku może wspomóc skorzystanie z programu „Czyste Powietrze”. Program ten wprowadzony w 2019 roku ma na celu wymianę starych, nieefektywnych i zanieczyszczających powietrze źródeł ciepła na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania. Jeżeli w tej chwili używasz kotła stałopalnego, program pozwoli Ci na uzyskanie dofinansowania zakupu kotła kondensacyjnego w kwocie do 6 000 zł, powietrznej pompy ciepła w kwocie do 18 000 zł, a także gruntowej pompy ciepła, takiej jak np. flexoTHERM firmy Vaillant, nawet w kwocie do 28 000 zł.

Q celu uzyskania dotacji z programu wystarczy skontaktować się z władzami gminy lub nawet z bankiem. Pomoc w doborze urządzenia i kalkulacji dotacji umożliwia kalkulator Vaillant dostępny pod linkiem: www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/porady-i-wiedza/czyste-powietrze.