Na mur beton – słupy i filary murowane i wylewane w szalunku traconym

Szalunek tracony to rozwiązanie usprawniające i przyspieszające prace budowlane. Jednym z najwygodniejszych sposobów jego wykonania jest zastosowanie gotowych elementów murowych, np. wchodzących w skład systemu murowego H+H. Pozwala to na wyjątkowo proste wykonanie wzmocnień muru zarówno w postaci słupów, filarów, jak również innych betonowych elementów konstrukcyjnych. O szczegółach całego procesu opowiada Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Dlaczego warto wybrać szalunek tracony?

Elementy konstrukcyjne wylewane na budowie można wykonywać zarówno w szalunku zwykłym, jak i traconym. Porównując obydwa sposoby, w zdecydowanej większości przypadków dużo korzystniej wypada właśnie ta druga z możliwości.

Wykorzystanie do stworzenia szalunku elementów wchodzących w skład systemu H+H, 
w którym wszystkie elementy są dopasowane do siebie pod względem wymiarów, pozwala też na osiągnięcie gładkiego lica ściany bez uskoków i różnic w grubości przegrody Fot. H+H

Wśród zalet tego rozwiązania z pewnością należy wymienić szybsze tempo prac, mniejsze koszty, a także dużo większą wygodę wykonywania. Wynika to z braku konieczności zakupu specjalnych materiałów, z których powstaje szalunek zwykły, ich dostosowania do stworzenia nowej formy, a następnie demontażu i utylizacji.

Wykorzystując do jego wykonania elementy murowe H+H, takie jak bloczki PW albo kształtki U, cały proces staje się jeszcze łatwiejszy – tworzenie szalunku odbywa się samoczynnie przy wykonywaniu ściany, w której pełne bloczki zastępowane są elementami zawierającymi wewnętrzną przestrzeń zmieniającą się po zalaniu betonem w element konstrukcyjny, mówi Robert Janiak, Product Manager firmy H+H.

Wykonanie elementów żelbetowych w ścianach murowych

Zastosowanie elementów silikatowych lub z betonu komórkowego do stworzenia szalunku traconego poza ułatwieniem prac jest również korzystne ze względu na zapewnienie jednorodnego podłoża na całej powierzchni ściany. Przynosi to korzyści podczas późniejszego użytkowania dzięki mniejszemu ryzyku pęknięć tynku czy innych warstw wykończeniowych, do którego może dochodzić przy połączeniu różnych materiałów budowlanych, z których składa się przegroda.

Wykorzystanie do stworzenia szalunku elementów wchodzących w skład systemu H+H, w którym wszystkie elementy są dopasowane do siebie pod względem wymiarów, pozwala też na osiągnięcie gładkiego lica ściany bez uskoków i różnic w grubości przegrody, co ułatwia prowadzenie późniejszych prac wykończeniowych, wyjaśnia ekspert H+H.

Do wykonywania słupów lub filarów najwygodniej wykorzystać H+H bloczki PW stosowane także do tworzenia pionów wentylacyjnych. Ustawiane jeden na drugim stworzą, tak jak w przypadku kanałów wentylacyjnych, pionową pustkę od razu przygotowaną do wykonania elementu konstrukcyjnego, dodaje.

Bloczki PW można też w co drugiej warstwie muru zastąpić dwoma bloczkami U, co pozwala uzyskać strzępia i silniejsze związanie z pozostałą częścią muru. Możliwe jest też wykorzystanie jedynie H+H kształtek U, które dzięki różnym wymiarom usprawnią wykonanie szalunku pod słupy i filary o odpowiednich przekrojach, radzi Robert Janiak.

Betonowanie zaleca się wykonywać się etapami wraz z postępem robót murarskich. Taki tryb pracy zapewnia dokładne wypełnienie betonem pustych przestrzeni. Należy też pamiętać o oczyszczeniu z pyłu i brudu powierzchni elementów stanowiących szalunek i ich obfitym zwilżeniu przed przystąpieniem do zalania betonem.

Należy też zadbać o to, aby fragmenty muru z wykonanymi wewnątrz słupami i filarami były też odpowiednio związane z sąsiednimi bloczkami za pomocą przewiązywania i/lub za pomocą kotew zgodnie z projektem budowlanym oraz według obowiązujących norm.

O firmie H+H Polska Sp. z o.o.

H+H Polska należy do Grupy H+H International A/S, wiodącego dostawcy „białych materiałów ściennych”
w Europie, notowanej na duńskiej giełdzie w Kopenhadze. Na polskim rynku działa od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z autoklawizowanego betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.

Liczne inwestycje zapewniają ciągły rozwój firmy i pozwalają na rozszerzanie działalności. Obecnie oferta obejmuje kompleksowy System Budowy H+H, składający się z bloczków i płytek z betonu komórkowego, nadproży, paneli ściennych, bloczków i cegieł silikatowych oraz zapraw klejących.

Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy ponad 800 osób zatrudnionych w 14 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów dedykowanych dla budownictwa energooszczędnego zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne.

Mocną pozycję na polskim rynku Spółka zawdzięcza przejrzystej strategii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło, „Partner w budowaniu ścian”, odzwierciedla przemyślaną strategię, w której priorytetem jest fachowe wsparcie projektantów, wykonawców i inwestorów na każdym etapie budowy.

Więcej informacji na www.HplusH.pl