Najważniejsze fakty i mity o dachówkach betonowych

Decydując się na wybór konkretnego materiału budowlanego do pokrycia dachów skośnych dobrze jest być pewnym swojej decyzji. Jednak wśród informacji o dachówkach łatwo znaleźć takie, które mogą wprowadzić w błąd lub są po prostu niewłaściwe. To produkt, który ma zapewnić pełnię bezpieczeństwa i pewności, dlatego warto umieć odróżnić prawdziwe zasłyszane lub przeczytane stwierdzenia od tych fałszywych. Przygotowaliśmy najczęściej powtarzane fakty i mity o dachówkach betonowych. Te praktyczne informacje pokażą, jakie są rzeczywiste parametry tego produktu oraz pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości, dotyczące ich właściwości i użytkowania.

FAKTY o dachówkach betonowych

·       Są produktem wytrzymałym

Decyduje o tym specjalny beton, z jakiego są tworzone. Jego wysokie zagęszczenie sprawia, że dachówki są odporne na ogień, uszkodzenia mechaniczne, obciążenia i naprężenia. Testy oraz badania, jakim poddawane są dachówki potwierdzają najwyższą jakość. Produkt końcowy charakteryzuje się świetną wytrzymałością, jakością oraz odpornością, której potwierdzeniem jest 30-letnia gwarancja oferowana na dachówki betonowe BMI Braas.

·       Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne

Niestraszny jest im grad, czy nawet ekstremalnie ulewny deszcz. Dachówki betonowe opierają się też promieniowaniu UV. Dachówki betonowe są mrozoodporne. Właściwie skomponowana masa betonowa skutecznie ogranicza absorpcję wody i wilgoci, np. z padającego deszczu, szronu lub rosy, ograniczając ryzyko ich zniszczenia lub uszkodzenia.

·       Zapewniają bezpieczeństwo

Dachówki betonowe są cięższe od innych – jedna sztuka waży ok 4,3 kg. To jeden z gwarantów bezpieczeństwa, ponieważ masa ta sprawia, że dachówkę ciężej zerwać. Wzajemnie się one dociskają, opierając się podmuchom wiatru. Cały dach betonowy nie posiada jednak większej masy niż dachy ceramiczne. Pojedyncza dachówka betonowa jest większa i cięższa niż ceramiczna, ale nie wpływa to na porównanie wagi m2 obu dachów. Ciężar dachówek jest ich naturalną zaletą. Razem z innymi produktami (membranami, akcesoriami

dachowymi i systemami solarnymi) Braas zapewnia kompletny, dopasowany i bezpieczny system dachowy. Układając dach w systemie Braas (z wykorzystaniem dachówek i akcesoriów Braas), można otrzymać dodatkowo 15-letnią Gwarancję Systemową, będąc pewnym jakości i trwałości użytych produktów.

MITY o dachówkach betonowych

·       Trudno je ułożyć

Montaż dachówek betonowych jest bezproblemowy. Proces produkcyjny zapewnia ich dokładność wymiarową, dzięki czemu są do siebie idealnie dopasowane. Te cechy, wraz z płynną regulacją rozstawu łat pozytywnie wpływają na szybkość i łatwość układania betonowego pokrycia dachowego. W przypadku ewentualnych awarii, bardzo łatwo można wymienić pojedyncze dachówki. Za komfort układania dachówki betonowe są szczególnie cenione przez dekarzy.

Warto zaznaczyć, że BMI Braas wykorzystuje nowoczesne technologie produkcji m.in. Aerlox, dzięki której otrzymujemy dachówki o takich samych parametrach, ale o dużo mniejszej wadze. To dodatkowo ułatwia montaż pokrycia dachowego.

·       Są mniej estetyczne od innych

Kształty i wzory dachówek betonowych projektowane są zgodnie z najnowocześniejszymi trendami. Wpisują się one w potrzeby inwestorów oraz dobrze komponują ze współczesną architekturą. Oferta jest szeroka i pozwala na znalezienie modelu, który będzie pasował do różnych gustów. Można wybierać spośród zarówno nowoczesnych, płaskich kształtów, jak i bardziej tradycyjnych, falistych linii. W zestawieniu z wieloma kolorami otrzymujemy możliwość zaaranżowania dachu w różnych stylach. O dodatkową estetykę dachówek betonowych dba np. technologia Cisar, zapewniająca trójwarstwową budowę produktu. To ona decyduje o gładkiej i trwałej powłoce zewnętrznej, która jest odporniejsza na zabrudzenia i porastanie mchem.

Dachówki betonowe Braas to synonim bezpieczeństwa i wytrzymałości. To również najnowsze technologie wykorzystywane do ich produkcji. Zapewniają one między innymi duże oszczędności w wykorzystaniu energii oraz redukcję emisji CO2 do atmosfery. Ekologiczne nastawienie to odpowiedź na światowe trendy i potrzebę racjonalnego podejścia do zużycia energii. Wyjątkowe walory estetyczne w połączeniu z wymienionymi

wcześniej cechami sprawiają, że dachówki betonowe to pewny, estetyczny i bezpieczny produkt do wykonania pokryć dachowych.

Więcej informacji na temat produktów Braas na stronie: https://www.bmigroup.com/pl

BMI Polska to wiodący producent kompleksowych, innowacyjnych systemów dachowych i systemów hydroizolacji. W Polsce, firma łączy jedne z największych i najbardziej zaufanych marek w branży: BMI Braas (dachy skośne) i BMI Icopal (dachy płaskie). BMI Polska należy do międzynarodowej Grupy BMI, która aktywnie działa w Europie, Azji i Afryce. W Polsce, BMI ma swoje biura i zakłady m.in. w Zduńskiej Woli i Opolu. BMI Polska dostarcza innowacyjne systemy hydroizolacji oraz wiele rodzajów pokryć dachowych, m.in.: ceramiczne, betonowe, bitumiczne, syntetyczne wraz z wyposażeniem ppoż. i akcesoriami, by zapewnić ochronę i spokój ducha właścicielom domów, jak również architektom, wykonawcom, dekarzom. Eksperci BMI wspierają procesy projektowe oraz służą doradztwem technicznym w  budownictwie mieszkaniowym, użyteczności publicznej i obiektach inżynierskich.