Nowość marki illbruck! 
Płynny wariant szczelnego montażu okien na bazie unikalnej powłoki

Warszawa, 7 lutego 2024 r. – Marka illbruck, ekspert w dziedzinie klejenia i uszczelniania złączy okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym i pasywnym, rozszerza ofertę o nowy wariant systemu szczelnego montażu okien, oparty na zastosowaniu innowacyjnej – pierwszej, aktywnej membrany płynnej LD926 do złączy okiennych.

Dzięki właściwości zmiennego oporu dyfuzyjnego, zależnego od poziomu wilgotności przy membranie, zapewnione jest ciągłe osuszanie warstwy izolacyjnej złącza przez cały rok, bez względu na warunki klimatyczne i wilgotnościowe otoczenia. Właściwość ta sprawia, że możliwe jest zastosowanie tej samej, aktywnej powłoki po obu stronach złącza jednocześnie. Rozwiązanie o takiej funkcjonalności znane było dotąd jedynie z technologii membran tekstylnych illbruck Duo. Nowatorska technologia illbruck oparta na aktywnej membranie płynnej może być stosowana zarówno przy wymianach okien, jak i montażu stolarki okiennej w nowych budynkach.

W skład zestawu wchodzą następujące komponenty:

FM330 Pianka elastyczna Perfekt PRO

Pianka poliuretanowa do okien i drzwi z linii illbruck PRO – produktów najwyższej klasy w ofercie illbruck. Polecana, gdy priorytetem jest elastyczność wyższa od standardowych pianek, szczelność na powietrze oraz skrajnie niska prężność. Produkt w szczególności polecany do budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Zalety produktu:

 • całosezonowa pianka PREMIUM o zwiększonej pojemności,
 • możliwa aplikacja w temp. od -3°C do +35°C,
 • dedykowana do okien, drzwi oraz wykonywania elastycznych połączeń w przegrodach budowlanych,
 • skrajnie niska prężność (do wszystkich typów okien i drzwi – nie wypacza nawet najcieńszych ościeżnic), niski przyrost objętościowy – mały opad,
 • skuteczne absorbowanie ruchów i drgań konstrukcyjnych do 35% (powrót elastyczny bez negatywnego wpływu na strukturę utwardzonej pianki),
 • sprawdza się w zastosowaniach, gdzie wymagana jest podwyższona szczelność materiału izolacyjnego na powietrze (połączenia w budynkach o standardzie energooszczędnym i pasywnym),
 • bariera akustyczna złącza do 60 Db,
 • długi okres przydatności do użycia – 215 miesięcy.

LD926 Płynna membrana aktywna

Płynna membrana aktywna do okien na bazie wodnej dyspersji syntetycznej (lateksowej). Charakteryzuje się szeroką rozpiętością współczynnika oporu dyfuzyjnego Sd od 0,2 do 150 m. Pozwala to na zastosowanie płynnej membrany w złączu okiennym zarówno od strony pogodowej, jak i pomieszczenia budynku.

Zalety produktu:

 • elastyczna powłoka, sprawdza się na nierównych i trudnych geometrycznie podłożach,
 • łatwe nakładanie przy użyciu pędzla lub szpatuły, nie spływa z pionowych powierzchni,
 • umożliwia wyprowadzanie wilgoci ze złącza – osuszanie izolatora (pianki FM330) w czasie rzeczywistym,
 • jeden produkt do zastosowania po stronie wewnętrznej i zewnętrznej złącza okiennego zarazem, dzięki zmiennemu współczynnikowi oporu dyfuzyjnego,
 • czyszczenie rąk i narzędzi pod bieżącą wodą,
 • bezpieczny dla środowiska i użytkowników, bez rozpuszczalników i drażniącego zapachu.

OS925 Powłoka hydroizolacyjna

Newralgicznym punktem montażu drzwi balkonowych, tarasowych i wejściowych (zewnętrznych) jest zapewnienie szczelności połączenia tych konstrukcji w przyziemiu (gruncie). Materiały stosowane od zewnątrz, dla zapewnienia szczelności, powinny charakteryzować się m.in. długotrwałą odpornością na wodę stojącą (nie tylko zacinający deszcz jak w przypadku standardowego złącza okiennego ponad linią gruntu). Płynna powłoka hydroizolacyjna wnika we wszelkie nierówności i penetruje przestrzenie, które chcemy zaizolować od wody. Co więcej, czyszczenie pędzelka, którym jest zwykle nanoszona może odbywać się z udziałem wody bieżącej, nie zaś rozpuszczalników. Daje się łatwo rozprowadzać dzięki niskiej lepkości, a przy tym nie wydziela drażniącego zapachu. Dla zapewnienia szczelności połączenia w przyziemiu (drzwi balkonowych, tarasowych oraz drzwi wejściowych do budynku), należy złącze przesmarować dwukrotnie – drugi raz po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy, co da doskonały efekt i zapewni szczelność na długie lata.

Zalety produktu:

 • pozwala na zrealizowanie szczelnego połączenia z ościeżnicą drzwi balkonowych, tarasowych i wejściowych (zewnętrznych budynku) – konstrukcji sięgających gruntu,
 • testowany na szczelność 1000 Pa przy grubości warstwy suchej 2 mm,
 • tworzy bezspoinową membranę o bardzo dobrej przyczepności do podłoży bitumicznych i mineralnych,
 • dobra przyczepność do lekko wilgotnych powierzchni,
 • wysoka elastyczność (wydłużenie przy zerwaniu 900%),
 • nie zawiera rozpuszczalników, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska i użytkownika (nie posiada drażniącego zapachu),
 • przeznaczony do nakładania za pomocą wałka, pędzla lub metodą natryskową,
 • proces schnięcia powłoki OS925 przyspiesza produkt AA425 Dry Booster.

Prezentowany wariant płynny jest częścią systemu szczelnego montażu okien, w skład którego wchodzi szereg wyrobów izolujących i uszczelniających illbruck, takich jak: pianki poliuretanowe, membrany okienne, taśmy rozprężne, kleje, uszczelniacze oraz profile.

illbruck to marka z ponad 60-letnim doświadczeniem w klejeniu i uszczelnianiu złączy okien, drzwi i fasad w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Jako europejski producent o zasięgu światowym firma tworzy standardy, wprowadzając oryginalne technologie montażowe. illbruck oferuje kompletne rozwiązania systemowe będące odpowiedzią na niemal każdą sytuację montażową, w tym pierwszy, kompletny system montażu trójwarstwowego w świetle muru „i3”, z 10-letnią gwarancją. Wyroby tej marki są bezpieczne dla użytkowników i środowiska, a ich skuteczność potwierdzają niezależne badania. Firma illbruck jest liderem na polskim rynku w zakresie doradztwa technicznego, m.in. oferuje nieodpłatne wsparcie techniczne na budowie dla uczestników programu partnerskiego „Ambasador Dobrego Montażu Okien”.

illbruck jest częścią Tremco CPG, regionalnego oddziału RPM International Inc., który łączy czołowe marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura.

Tremco CPG zatrudnia ponad 1400 osób w Europie oraz ponad 6500 osób na całym świecie i produkuje wysokiej jakości, specjalistyczne materiały budowlane, odpowiadające na złożone wymagania współczesnego budownictwa takie, jak trwałość, energooszczędność, zrównoważony rozwój. Marki skupione w Tremco CPG zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane, od uszczelniania, klejenia i termoizolacji, po posadzki żywiczne, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy do budowy ścian oraz systemy dachowe.

RPM International Inc. to jedna z wiodących na świecie firm oferujących produkty budowlane dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych, z siedzibą w Medinie, w stanie Ohio, w USA.