Nowy podręcznik hybrydowy dla pomp ciepła aroTHERM Split plus – proste i niezawodne rozwiązania hybrydowe

Wraz z coraz większym zainteresowaniem instalacjami hybrydowymi firma Vaillant przygotowała kompleksowy podręcznik dla instalatorów oraz użytkowników posiadających pompę ciepła aroTHERM Split plus lub gazowy kocioł kondensacyjny. Wszystkie zawarte w nim schematy zostały wyselekcjonowane spośród najczęściej opracowywanych rozwiązań hybrydowych dla nowych lub modernizowanych budynków w Polsce. W dobie zmiennych cen nośników energii i zawirowań geopolitycznych – szczególnie warto poznać wszystkie zalety instalacji hybrydowej.

Co wpływa na atrakcyjność instalacji hybrydowej?

Najważniejszą kwestią w wykonaniu takiej instalacji jest posiadanie odpowiednich zasobów inwestycyjnych. Uaktualniona wersja programu Czyste Powietrze 2025 przestanie obejmować dofinansowanie na zakup i montaż kotłów gazowych jako samodzielnego źródła ogrzewania. Ograniczenia te jednak nie obowiązują dla systemów, w których kocioł gazowy współpracuje z pompą ciepła, instalacją fotowoltaiczną lub kolektorami słonecznymi. Pompy ciepła aroTHERM Split plus znajdują się na liście ZUM, w związku z czym otrzymanie dofinansowania będzie tylko formalnością.

Wybór odpowiednio dobranego schematu instalacji hybrydowej to inwestycja, która chroni przed „rachunkami grozy”, którymi nierzadko straszą media. W umiarkowanych warunkach temperatury zewnętrznej (pomiędzy -5 a -10°C – zależnie od strefy klimatycznej Polski) nadrzędnym urządzeniem grzewczym będzie pompa ciepła. W przypadku gdy temperatura zewnętrzna zrówna się z tymi wartościami lub spadnie poniżej nich, kocioł gazowy będzie urządzeniem szczytowym, które wspomoże pompę ciepła.

– To sam użytkownik decyduje, czy dla konkretnej granicznej wartości temperatury zewnętrznej kocioł ma działać w trybie wspomagania pompy ciepła, czy całkowicie przejąć rolę ogrzewania – wyjaśnia specjalista marki Vaillant. – W takich układach potencjalnie kosztogenna grzałka elektryczna jest wyłączona lub w ogóle jej nie ma. Daje to wyjątkowy komfort użytkowania oraz niebagatelne oszczędności.

Co znajdziesz w podręczniku schematów hybrydowych?

Podręcznik został opracowany z myślą o tym, aby w sposób przystępny przedstawić rozwiązania hybrydowe zarówno dla instalatora, jak i użytkownika planującego zrealizować instalację hybrydową. Inwestor, wybierając odpowiedni dla siebie schemat, unika wszelkich nieporozumień związanych z procesem montażu przez instalatora. Z kolei instalator posiadający odpowiednie uprawnienia oraz schemat hydrauliczny i elektryczny z podręcznika ma gotowy plan technologiczny, który wciela w życie, uprzednio kompletując wszystkie potrzebne materiały na podstawie schematu. Cały podręcznik można znaleźć pod adresem: https://www.vaillant.pl/podreczniki-schematow/pompy-ciepla/podrcznik-schematw-hybrydowych-arotherm-split-plus-03-04-25-3006201.pdf.

Spoglądając na podręcznik w schematach od A do F, znajdziemy tradycyjne rozwiązania, w których oczekiwane jest otrzymywanie CWU tylko z kotła gazowego. Zależnie od upodobań możesz wybrać, czy chcesz połączyć kocioł jednofunkcyjny, czy dwufunkcyjny. Schematy różnią się liczbą obiegów grzewczych, tak aby idealnie przedstawić z osobna każdy konkretny przypadek. Wszystkie schematy składają się z części hydraulicznej, elektrycznej i legendy – by ułatwić zrozumienie całości systemu.

W dalszej części podręcznika znajdziesz schematy hybrydowe od G do L – zawierające moduł hybrydowy i bufor hydrauliczny w roli sprzęgła. Całość umożliwia wygrzew zasobnika z jedną wężownicą zarówno z pompy ciepła, jak i z kotła gazowego.

Druga opcja schematów po prawej stronie bez wykorzystania modułu hydraulicznego zawiera zasobnik dwuwężownicy, w którym to każde z urządzeń grzewczych posiada swój osobny czujnik temperatury. W tym schemacie możesz prosto zdecydować, powyżej jakiej temperatury zewnętrznej pompa ciepła ma odpowiadać za przygotowanie ciepłej wody użytkowej. Jako że temperatura zasilania zasobnika jest zawsze wyższa niż instalacji centralnego ogrzewania, graniczna temperatura zewnętrzna powinna być wysoka, tak aby wykorzystać jak największą sprawność pompy ciepła. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się bardzo wysoką efektywnością urządzenia latem i oszczędnościami na prądzie w sezonie zimowym.

Dla użytkowników, którzy planują rozłożyć w czasie montaż instalacji hybrydowej – czyli zacząć od pompy ciepła, a w późniejszym okresie dołożyć kocioł gazowy lub odwrotnie – obowiązkowym wyposażeniem będzie moduł hybrydowy. Oczekiwania większości użytkowników potwierdzają, iż instalacja hybrydowa powinna również spełniać funkcję zastępczą w przypadku awarii jednego z urządzeń. W tej sytuacji idealnym rozwiązaniem będzie schemat M z podręcznika – łączący te potrzeby w jedno.

Wspomniany wyżej moduł hybrydowy jest kluczowym elementem do szybkiego i prawidłowego montażu instalacji hybrydowej. W module znajdują się takie elementy jak: trójdrogowy zawór przełączający, zawór przelewowy, sprzęgło hydrauliczne, zawór zwrotny i czujnik temperatury sprzęgła. Wszystko zamknięte jest w kompaktowej zabudowie – gotowej do powieszenia na ścianie.

Podręcznik schematów układów hybrydowych aroTHERM Split plus to wyjątkowe narzędzie, które okaże się cennym wsparciem zarówno dla instalatorów, jak i dla użytkowników. Szczegółowy opis różnych możliwości takiego systemu spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających odbiorców, szukających rozwiązań uszytych precyzyjnie na miarę ich potrzeb.