Panele na ogrzewaniu podłogowym – o czym należy pamiętać?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe oczekujemy wyższego komfortu cieplnego w porównaniu do tego, którego możemy spodziewać się przy ogrzewaniu tradycyjnym. Aby w pełni cieszyć się tym, co mogą zaoferować nam nowoczesne, ukryte w posadzce systemy grzewcze, powinniśmy zadbać, aby wierzchnie warstwy posadzki wykonać z materiałów, które nie stanowią bariery dla ciepła. Od typowego parkietu, który powoduje duże straty energii, zdecydowanie lepiej sprawdzą się w tym przypadku panele podłogowe będące znakomitymi przewodnikami.

Panele podłogowe to materiał łatwy w montażu, o wieloletniej trwałości i w porównaniu do innych rozwiązań stosunkowo tani. Posiada też jeszcze jedną, szczególnie istotną przy zastosowaniu we wnętrzach z ogrzewaniem podłogowym cechę, doskonale przewodzi ciepło, dzięki czemu może ono bez przeszkód przedostać się do wnętrza pomieszczenia. Cały system działa wtedy z większą wydajnością, a my cieszymy się mniejszymi rachunkami oraz zdecydowanie szybszą zmianą temperatury po uruchomieniu ogrzewania.

Winylowe panele wraz z materiałami podkładowymi wineo osiągają sumarycznie współczynnik nawet kilkukrotnie lepszy od zalecanego. Fot.  wineo

Nie izoluj się od ciepła

 O tym, który materiał sprawdzi się lepiej przy ogrzewaniu podłogowym decyduje współczynnik oporu ciepła. Im niższy, tym ciepło ma łatwiejszą drogę. Najlepiej, aby nie przekraczał on dla wszystkich warstw wierzchnich wraz z zastosowanymi podkładami wartości 0,15 m²K/W. Tradycyjne drewniane podłogi mogą już nawet przy niewielkich grubościach znacznie przewyższać ten wskaźnik.

Tymczasem dla paneli parametr ten osiąga znacznie korzystniejsze wartości. Winylowe panele wineo, w zależności od kolekcji mają wartość współczynnika oporu ciepła na poziomie od 0,011 do 0,012 m²K/W. Wraz z materiałami podkładowymi wineo, o współczynniku wynoszącym 0,01 m²K/W, osiągamy więc sumaryczny współczynnik nawet kilkukrotnie lepszy od zalecanego. Zamiast do sąsiadów z dołu czy do piwnicy, dostarczamy ciepło dokładnie tam, gdzie chcemy, a efekty odczujemy już w kilka minut po włączeniu ogrzewania, mówi Grzegorz Mazur, dyrektor Windmöller Polska Sp. z o.o.

Pamiętaj o zasadach

 Zanim przystąpimy do układania paneli powinniśmy pamiętać o kilku prostych zasadach. Ich przestrzeganie nie powinno nastręczyć specjalnych trudności, a pozwoli cieszyć się elegancką podłogą bez odkształceń i innych problemów przez długie lata.

Projektując ogrzewanie podłogowe powinniśmy w kalkulacji gęstości przewodów i mocy systemu pod uwagę wziąć rodzaj planowanych warstw podłogowych. Chodzi między innymi o to, aby temperatura górnej powierzchni warstw posadzki nie przekraczała temperatury 27°C. Stosowne obliczenia wykona za nas projektant instalacji – my musimy jedynie dostarczyć mu informacji o tym, z jakich materiałów chcemy wykonać podłogę.

Przed montażem paneli dobrze też wykonać rozruch ogrzewania i zaobserwować czy nie ma np. nieszczelności i wycieków. Taka sytuacja ukryta pod warstwami wykończeniowymi spowodowałaby zawilgocenie, odkształcenia lub powstawanie pleśni i grzybów.

Dobrze też zbadać poziom wilgotności resztkowej podłoża, który określi nam, czy warstwy nośne zawierają już wystarczająco mało wilgoci, aby bezpiecznie układać na nich kolejne. Dla jastrychów betonowych wartość ta nie powinna przekroczyć 1,8% CM, a dla podłoża anhydrytowego 0,3% CM. Gdy podłoże jest odpowiednio suche przed położeniem paneli układamy warstwę folii paroizolacyjnej i materiały podkładowe. Jeśli zależy nam dodatkowo na wyciszeniu pomieszczenia, warto w tym miejscu wybrać specjalne maty wygłuszające. Mata wineo soundPROTECT Eco, która ma jedynie 2 mm grubości jest w stanie zredukować dźwięki kroków słyszalne na zewnątrz pomieszczenia aż o 19 dB, natomiast wewnątrz – o ok. 28%, mówi Grzegorz Mazur, ekspert marki wineo.

Mata wineo SoundPROTECT Eco, która ma jedynie 2 mm grubości jest w stanie zredukować dźwięki kroków słyszalne na zewnątrz pomieszczenia aż o 19 dB, natomiast wewnątrz – o ok. 28%. Fot. wineo

Powinniśmy też zadbać o pozostawienie szczelin dylatacyjnych przy ścianach, które umożliwią swobodną pracę materiału i zmianę jego objętości przy wzroście temperatury bez powstawania wybrzuszeń. Szczeliny te (niezbędne zawsze przy podłogach z paneli, ale zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym) ukrywamy pod listwami przypodłogowymi zapewniającymi eleganckie wykończenie.

Ogrzewanie możemy uruchomić po trzech dniach od ułożenia paneli. To okres, w którym poszczególne elementy dopasowują się, a podłoga adaptuje do warunków panujących we wnętrzu. Od rozruszania systemu ogrzewania do osiągnięcia całkowitego obciążenia powinno upłynąć około 5-7 dni
– każdorazowo powinniśmy zwiększać temperaturę o kolejnych 5°C, tak aby uniknąć gwałtownego rozszerzania się materiałów. Procedury tej należy przestrzegać także przy kolejnych sezonowych uruchomieniach systemu.

Swoboda wyboru

W przypadku ogrzewania podłogowego, wybierając panele wineo zyskujemy podłogę o bardzo wysokich parametrach pod względem wydajności pracy systemu. Szeroka gama produktów od wineo – imitujących drewno jak np. Dacota Oak czy Patina Teak z kolekcji PURLINE wineo 1000, kamień jak #BrooklynFactory, a także w różnych modnych odcieniach szarości i betonu (np. #ChelseaFactory) – pozwolą też dopasować wzór do indywidualnego charakteru wnętrza. Dla tych, którzy oczekują jeszcze więcej, istnieje też możliwość wyprodukowania podłogi z indywidualnym wzorem stworzonym na zamówienie – w wystroju wnętrza ogranicza nas więc już tylko nasza własna fantazja.

Dodatkowe informacje o produktach marki wineo dostępne są na stronie internetowej: https://www.wineo-polska.pl/

Windmöller Polska Sp. z o.o. to polski oddział niemieckiego koncernu, będącego połączeniem Windmöller Flooring oraz WITEX – firmy z ponad 30-letnim doświadczeniem w produkcji wysokogatunkowych podłóg, należącej do grona współwynalazców podłogi laminowanej. Obie firmy funkcjonują obecnie pod jedną, wspólną marką WINEO®, która gromadzi w sobie kompetencje i know-how obu producentów zdobywając uznanie wśród odbiorców na całym świecie.

Windmöller Polska Sp. z o.o.

ul. Mińska 38, 54-610 Wrocław