Przedstawiamy Fasady Roku 2023!

W czwartek, 7 grudnia wyłoniono zwycięzców ogólnopolskiego konkursu Fasada Roku 2023, którego ideą jest podkreślenie ogromnej roli elewacji w procesie kształtowania jakości budynku oraz lokalnego krajobrazu. Jurorzy nie mieli łatwego zadania. Blisko 300 budynków z całej Polski „stanęło” do rywalizacji, by zawalczyć o zwycięstwo w jednej z pięciu kategorii i dodatkowo zagwarantować sobie udział w rozgrywce na poziomie europejskim.

Tegoroczna odsłona elewacyjnych zmagań wystartowała 1 kwietnia 2023 r. Architekci, biura projektowe, inwestorzy i wykonawcy do 30 września mogli zgłaszać swoje realizacje – budynki z elewacją wykonaną w technologii Baumit – z wykorzystaniem kompletnego systemu ocieplenia, systemu tynkowego z wykończeniem bądź programu produktów renowacyjnych. Łącznie na liście kandydatów do tytułu Fasada Roku 2023 znalazło się 259 realizacji z całej Polski – dużych miast i mniejszych miejscowości. Stoczyły one między sobą rywalizację w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek niemieszkalny nowy, budynek po termomodernizacji oraz budynek zabytkowy po renowacji.

Osiedle Smolna Sopot – „Fasada Roku 2023” w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”

Zdecydowało profesjonalne jury

Zwycięzca każdej kategorii mógł być tylko jeden, dlatego rozstrzygnięcie konkursu powierzono grupie doświadczonych specjalistów – architektom, ekspertom w dziedzinie budownictwa oraz przedstawicielom branżowych mediów.

Ze względu na dużą liczbę zgłoszonych obiektów, ich ocena przebiegała dwuetapowo. Najpierw w drodze głosowania online jurorzy poddali ocenie każdy obiekt przyznając mu od 1 do 5 punktów. Drzwi do finału otworzyły się przed 97 budynkami, które w głosowaniu online uzyskały średnią minimum 2 punkty. Podczas stacjonarnych obrad pod przewodnictwem Andrzeja Poniewierki, które odbyły się 7 grudnia 2023 we Wrocławiu jury ogłosiło swój werdykt wskazując zwycięzców iw każdej kategorii konkursowej oraz przyznając dodatkowe wyróżnienia. Ocena obiektów dokonywana była z uwzględnieniem następujących kryteriów: zastosowana kolorystyka oraz struktura na elewacji, dbałość o detale architektoniczne i korespondencja z otoczeniem, a w przypadku obiektów po renowacji, poszanowanie ich historycznej tradycji.

5 zwycięzców i 6 wyróżnionych

Dom jednorodzinny nowy

W kategorii nowych budynków jednorodzinnych tytuł Fasady Roku 2023 przyznano BIN House w Warszawie projektu Beczak / Beczak / Architekci. Jurorzy docenili ciekawą kompozycję bryłową oraz harmonijne połączenie czterech kolorów (w tym otaczającą zieleń) oraz różnych struktur. Uzasadniając swoją decyzję zaakcentowali wyważoną, spokojną tektonikę bryły, którą podkreślono różnymi materiałami, takimi jak drewno oraz tynk. Prace budowlane na zlecenie prywatnego inwestora zrealizował Zakład Remontowo-Budowlany Józef Wróbel

BIN House w Warszawie – „Fasa Roku 2023” w kategorii „budynek jednorodzinny nowy”

Dodatkowo w tej kategorii jurorzy zdecydowali się wyróżnić kompleks ośrodka wypoczynkowego BosaRosa w Radkowie Kłodzkim. Projekt Autorskiej Pracowni Architektonicznej PERSPECTIV Jacek Dobrzański. został doceniony za bardzo dobre wpisanie budynku w kontekst istniejących obiektów o wysokich dachach, za szacunek do otoczenia oraz nawiązanie do tradycji Kotliny Kłodzkiej.

Budynek wielorodzinny nowy

W najliczniej obsadzonej kategorii, w której mierzyło się 127 nowych budynków wielorodzinnych, zwycięzcą okrzyknięto kameralne osiedle Smolna Sopot, za którą stoją: Invest Komfort Spółka Akcyjna Sp.k. (inwestor i wykonawca) oraz KD Kozikowski Design/Potearchitekci (architekt). Nagrodę główną przyznano za nadanie obiektowi lekkości poprzez rozczłonkowanie rzeźby uzyskane dzięki odpowiedniej skali, różnym strukturom i kolorom. W ocenie zwrócono także uwagę na doskonałą kompozycję bieli z naturalnym drewnem zastosowanym na części elewacji.

Osiedle Smolna Sopot – „Fasada Roku 2023” w kategorii „budynek wielorodzinny nowy”

W tej grupie budynków uznanie jurorów zyskały dodatkowo dwie inne realizacje, którym przyznano równorzędne wyróżnienie. Nadmotławie w Gdańsku zostało doceniano za kompleksowość użytych materiałów i wpisanie się w urbanistykę miejsca poprzez odpowiednie detale oraz formę. Projekt na zlecenie Robyg S..A. opracowało biuro Schleifer Milczanowski SIM Architekci sp.k., a prace na poziomie budowlanym zrealizowała firma Device sp. z o.o.

Szczególna dbałość o szczegół i dobre, bo nienachalne, umiarkowane i lekkie proporcje bryły zaprocentowały z kolei wyróżnieniem dla osiedla Nowa Zatorska we Wrocławiu, inwestycji dewelopera Triada Dom sp. j. Wachowak-Śliwiak. Wizję autorstwa arch_it Piotr Zybura urzeczywistniła firma Usługi Budowlane Wiesław Dobrowolski.

Budynek po termomodernizacji

Tegorocznym zwycięzcą w kategorii budynków po termomodernizacji został z kolei Zespół Szkół Sportowych w Gdyni. Inwestycja Urzędu Miasta Gdyni otrzymała nagrodę za uszanowanie obiektu, a zarazem danie mu nowego życia. Jurorzy zwrócili uwagę na zachowanie proporcji i charakteru budynku oraz fakt, że elewacja obiektu została odnowiona z szacunkiem i odpowiednią dbałością. Prace budowlane według projektu PH Taros Tadeusz Rostkowski zrealizowało Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Frontex Tomasz Dyczyj.

Zespół Szkół Sportowych w Gdyni – „Fasada Roku 2023” w kategorii „budynek po termomodernizacji”

Budynek niemieszkalny nowy

Na szczycie klasyfikacji w kategorii nowych budynków niemieszkalnych uplasowało się Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu z portfolio pracowni projektowej arch_it Piotr Zybura. Jego inwestorem jest Gmina Wrocław – Zarząd Inwestycji Miejskich, a wykonawcą AWM BUDOWNICTWO S.A. Jurorzy w uzasadnieniu werdyktu wskazali na czytelną i prostą bryłę oraz świadome użycie helioplastyki. Eksperci wysoko ocenili zastosowanie ażurowego zadaszenia, nadającego rytmu elewacji poprzez wykorzystanie gry światła i cienia. Wcześniej obiekt zwyciężył także w niezależnym głosowaniu publiczności, zdobywając „Wyróżnienie internautów”.

Wysokie oceny w konkursie otrzymała również inwestycja Griffin, Platforma: Student Depot Sp. z o.o. – warszawski Dom Studencki Wilanowska, której kapituła konkursu zdecydowała się przyznać wyróżnienie. Eksperci zwrócili uwagę na tektonikę oraz jednolity kolor elewacji, dzięki którym obiekt, pomimo monumentalnej skali, zyskał delikatność, w czego efekcie nie przytłacza i nie przeraża. Za projektem stoi pracownia 4am Architekci s.c. Tomasz Karpiński, Arkadiusz Wróblewski, natomiast prace budowlane zrealizowała firma Kajima Poland Sp. z o.o..

Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu – „Fasada Roku 2023” w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”

Kategoria budynek zabytkowy po renowacji

Listę tegorocznych zwycięzców konkursu Fasada Roku 2023 zamyka kamienica przy ul. Mierniczej 9 we Wrocławiu, najwyżej oceniona przez jury w grupie budynków zabytkowych po renowacji. Nagrodę główną przyznano za różnorodność użytych materiałów renowacyjnych oraz duży nakład pracy włożony w pieczołowicie wykonaną rewitalizację obiektu.

To jak budynek dzisiaj wygląda, to efekt współpracy inwestora – Expert Dom Zarządzanie Nieruchomościami z Biurem Obsługi Budownictwa „Bob” Mariusz Fabjanowski oraz firmą budowlaną STAKO Sebastian Bęś.

Także w tej kategorii przyznano dodatkowo dwa równorzędne wyróżnienia. Pierwszym z nich, za przywrócenie obiektu do dawnej świetności z dbałością o detal, odznaczono kaplicę w Wąsowie. Za jej metamorfozą stoją Parafia pw. Miłosierdzia Bożego, Pracownia Projektowa Architekta Zbigniewa Antczaka oraz wykonawca – Tomasz Popiołek. Drugim zaś uhonorowano Ceglany Spichrz w Zalesiu Śląskim, doceniając w ten sposób uratowanie obiektu, który zazwyczaj znika i przywrócenie go do pierwotnego stanu. Prace remontowe na zlecenie i według projektu Roldam Sp. z o.o. Gospodarstwo rolne przeprowadziła firma Izbicki Marek Bud Mark.

Kamienica przy ul. Mierniczej we Wrocławiu – „Fasada Roku 2023” w kategorii „budynek zabytkowy po renowacji”
Fot. Baumit

To jeszcze nie koniec!

Budynki, które zajęły pierwsze miejsce w swojej kategorii będą odtąd tytułowane mianem Fasada Roku 2023, a podmioty, które dokonały ich zgłoszenia do konkursu, otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 zł. Na tym jednak nie koniec. Przed zwycięzcami kolejna przygoda i szansa pokazania się na scenie międzynarodowej. Cała piątka automatycznie melduje się w Baumit Life Challenge 2024, wśród najlepszych elewacji z 24 krajów i będzie walczyć o kolejny prestiżowy tytuł – tym razem Europejskiej Fasady Roku. Wkrótce poznamy pełny skład polskiej reprezentacji.

Idea ze środowiskowym wsparciem

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza budynki, które poprzez swoją architekturę i sposób wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Jego idea każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad aktualną edycją wydarzenia objęły: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Medialnie wspierają ją redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”, „Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl i terazdom.pl.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska

Marka Baumit powstała w 1988 roku. Należy do austriackiego koncernu Schmid Industrie Holding i jest jednym z najbardziej znanych i cenionych brandów na światowym rynku budowlanym. Oddziały Baumit znajdują się w 25 krajach Europy. Od 1994 roku firma jest obecna także w Polsce. Szczególnie silną pozycję na polskim rynku materiałów budowlanych, zdobyła w zakresie sprzedaży kompletnych systemów ociepleń budynków, tynków maszynowych (cementowo-wapiennych i gipsowych). Ponadto oferta produktowa Baumit obejmuje m.in. produkty do: układania płytek ceramicznych materiały do renowacji zabytków, a także masy samopoziomujące, jastrychy, wyprawy wierzchnie oraz zaprawy murarskie. Od początku siedzibą spółki jest Wrocław. Działalność podstawową przedsiębiorstwa realizują trzy zakłady produkcyjne: w Pobiedziskach k. Poznania, w Łowiczu oraz w Bełchatowie.