Reportaż Natchnieni Szkłem – o tym jak architektura może współgrać z naturą

Kolejny odcinek serii Natchnieni Szkłem NSG Group w Polsce poświęcono realizacji nowego ośrodka turystycznego PKL nad Soliną. To obiekt, który kusi niezapomnianymi widokami na Jezioro Solińskie, ale też staje się manifestem zrównoważonego budownictwa. Istotną rolę w budowie tego obiektu odegrało szkło, ponieważ ośrodek znajduje się w obszarze o wyjątkowo bogatej awifaunie. Inwestor musiał zapewnić ptakom bezpieczeństwo, co udało się osiągnąć dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań.

Architektura w sercu natury

Nowy ośrodek turystyczny PKL (Polskich Kolei Linowych) został otwarty 1 lipca 2022 roku w samym sercu bieszczadzkich wzgórz i od tego dnia oferuje niezapomniane widoki m.in. na monumentalną zaporę Jeziora Solińskiego. Jego największą atrakcję stanowi kolej linowa, która jest wyjątkowa w skali kraju, nie tylko pod względem turystycznym, ale również technologicznym. Dzięki niej można podziwiać Jezioro Solińskie i bieszczadzkie krajobrazy z niecodziennej perspektywy. Jako najnowocześniejszy obiekt tego typu w Polsce, ośrodek wyróżnia się m.in. najwyższą w kraju podporą, mierzącą 75 m wysokości.

Projekt tego obiektu musiał uwzględniać jego główną funkcję i estetykę, które zdeterminowały ostateczny wygląd budynku, jednak równie ważny pozostał jeszcze jeden czynnik – ochrona środowiska. Ośrodek turystyczny PKL musiał powstać w oparciu o poszanowanie dzikiej przyrody, ponieważ zlokalizowany jest w obszarze o bogatej awifaunie i na trasie jednego z kluczowych korytarzy migracyjnych. To czyni go miejscem szczególnie ważnym w kontekście dbania o naturę. Bieszczady stanowią schronienie dla wielu gatunków ptaków, zarówno miejscowych, jak i migrujących, co nie pozostało bez wpływu na dobór materiałów wykończeniowych, w tym szkła.

W budynkach stacji oraz w wieży widokowej zastosowano szkło Pilkington AviSafe™ – nowatorski produkt ze specjalną powłoką, która sprawia, że przeszklenie pozostaje widoczne dla ptaków. Skutkuje to znaczną redukcją kolizji tych zwierząt ze szklanymi powierzchniami. Unikalna funkcjonalność szkła czyni go doskonałym rozwiązaniem dla obiektów, które znajdują się na terenach zalesionych lub na trasach migracyjnych ptaków.

– Dążymy do tego, aby nasze produkty nie tylko sprostały oczekiwaniom klientów, ale również były zgodne z ideą harmonijnego współistnienia z przyrodą. Dlatego przy opracowywaniu szkła Pilkington AviSafe™ skupiliśmy się przede wszystkim na ochronie dzikiej przyrody. Jesteśmy przekonani, że nasze rozwiązanie może stanowić inspirację dla projektów na całym świecie, dążących do równowagi między ludzkimi potrzebami, a szacunkiem dla środowiska – mówi Ewelina Wójcicka, kierownik ds. komunikacji marketingowej Pilkington IGP.

Estetyka i funkcjonalność w jednym

Nowy ośrodek turystyczny w Bieszczadach to nie tylko miejsce relaksu i wypoczynku, ale również przykład zrównoważonego budownictwa, które bierze pod uwagę przeróżne potrzeby, zarówno użytkowników obiektu, jak i jego otoczenia. Fasada budynku, stanowiąca wizytówkę ośrodka, została wyposażona w szkło chroniące ptaki w połączeniu ze szkłem Pilkington Suncool™ oraz Pilkington Optilam™, które wpływają na komfort użytkowania obiektu oraz bezpieczeństwo korzystających z niego osób. Szkło przeciwsłoneczne Pilkington Suncool™ łączy skuteczną ochronę przed słońcem z niską refleksyjnością i wysoką izolacyjnością cieplną. Z kolei szkło Pilkington Optilam™ jest bezpiecznym szkłem laminowanym, które w wypadku uderzenia pęka, jednak kawałki szkła pozostają na miejscu, chroniąc tym samym przez zranieniem.

YouTube player

To jednak nie wszystko – dbałość o poszanowanie środowiska naturalnego oraz o bezpieczeństwo jest widoczne nie tylko w przypadku technologii zastosowanych w fasadach obiektu, ale także na tarasie widokowym, usytuowanym na wysokości 50 metrów. Ten wyjątkowy punkt obserwacyjny, jaki oferuje nowy ośrodek turystyczny, został wyposażony w superbezbarwne szkło Pilkington Optiwhite™, z którego wykonano bezpieczne, laminowane tafle balustrad. Jest to produkt, który zapewnia neutralność barw i pozwala na wierne odwzorowanie kolorów otaczającej przyrody, zapewniając oszałamiające widoki dla gości ośrodka. Dodatkowo, szkło balustrad zostało pokryte sitodrukiem, aby zapobiec ewentualnym zderzeniom ptaków ze szklanymi taflami.

Osiągnięcie równowagi między funkcjonalnością, estetyką, a poszanowaniem środowiska naturalnego to kluczowy element projektu ośrodka turystycznego PKL. Jest to miejsce, w którym szkło staje się nie tylko środkiem do celu, ale także nośnikiem idei współistnienia z naturą, czyniąc architekturę i dziką przyrodę równorzędnymi bohaterami jednej historii, o czym można przekonać się oglądając najnowszy reportaż z cyklu Natchnieni szkłem, który jest już dostępny na kanale Natchnieni Szkłem na YouTube.