Ściana z bloczków silikatowych – skuteczna ochrona przed głośnym sąsiedztwem

Odpowiednio wykonana ściana powinna chronić przed wszystkimi negatywnymi czynnikami środowiskowymi – także przed hałasem. Zastosowanie do budowy bloczków silikatowych H+H to jeden z najprostszych w wykonaniu i najskuteczniejszych sposobów na osiągnięcie odpowiednio wyciszonych wnętrz i zapewnienie ochrony akustycznej już na etapie budowy. 

Zarówno w budownictwie mieszkaniowym, jak i usługowym zapewnienie komfortu akustycznego we wnętrzach to jedna z kluczowych kwestii, stanowiących o optymalnie zrealizowanej inwestycji. Najlepiej z tym wyzwaniem zmierzyć się już na etapie budowy, stawiając ściany, które będą tworzyły skuteczną barierę przed przedostawaniem się niepożądanych odgłosów do środka budynku lub między poszczególnymi pomieszczeniami. Pozwoli to w kolejnych etapach na swobodne aranżowanie wnętrz bez szukania doraźnych rozwiązań i konieczności pokrywania ścian różnego rodzaju rozwiązaniami tłumiącymi dźwięk. H+H bloczki silikatowe to materiał, z którego w łatwy sposób wykonuje się zarówno ściany konstrukcyjne jak i działowe, a jednocześnie stanowiący bardzo dobrą barierę dla przenoszenia dźwięku.

Bloczki silikatowe H+H posiadają wysoką klasę gęstości – nawet 2,2, która stawia je w czołówce wyrobów murowych. Fot. H+H

Od czego zależy izolacyjność akustyczna przegrody?

O stopniu zabezpieczenia przed hałasem w przypadku ścian decydują przede wszystkim szerokość wznoszonej przegrody i jej masa. Wraz ze wzrostem tych parametrów podnosi się też poziom ochrony akustycznej – dlatego np. ścianki działowe, które są cieńsze, nie izolują tak dobrze jak ściany konstrukcyjne.

W praktyce rzadko zwiększa się szerokość przegrody tylko ze względów akustycznych – wymaga to dodatkowego materiału, co wprost przekłada się na wzrost kosztów, a dodatkowo zabiera niekiedy bardzo cenną przestrzeń.

Wygodniej zatem sięgnąć po materiał o wysokiej gęstości, zapewniający przy tych samych wymiarach powstanie ściany o wyższej masie, a tym samym stanowiącej lepsze zabezpieczenie akustyczne przed uciążliwym sąsiedztwem.

Bloczki silikatowe H+H posiadają wysoką klasę gęstości – nawet 2,2, która stawia je w czołówce wyrobów murowych. Podana wartość oznacza, że każdy metr sześcienny ściany waży 2200 kg. Dla porównania, ściana z wyrobu ceramicznego ma masę około 900 do 1000 kilogramów na każdy m3 – jej izolacyjność będzie więc na znacznie niższym poziomie.

H+H Silikaty A do zadań specjalnych

H+H oferuje zarówno standardowe wyroby silikatowe, jak również H+H Silikaty A o podwyższonych właściwościach akustycznych. Bloczki te mają zwiększoną gęstość i nie zawierają żadnych drążeń czy otworów, co zwiększa ich ciężar, jak również eliminuje puste przestrzenie, w których może dochodzić do powstawania zjawiska rezonansu.

Bloczki silikatowe H+H w wersji A i A PLUS produkowane są w szerokościach pozwalających na budowę ścian nośnych (18 i 25 cm), jak i rozdzielających pomieszczenia (12 cm). Dla przegrody jednowarstwowej zapewniają one bardzo dobrą izolacyjność na poziomie od 57 do 60 dB (RA1), dla ścian konstrukcyjnych i do 48/49 dB dla ścian działowych.

Wyroby silikatowe cechuje również odpowiedni współczynnik przenikania ciepła oraz wysoka wytrzymałość na ściskanie, a więc ochrona przed hałasem nie oznacza ustępstw w tych aspektach.

Wysoka gęstość stanowiąca barierę przed hałasem przekłada się także na podniesienie parametru akumulacji ciepła, który zapewnia stabilną temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach, nawet przy znacznych zmianach pogodowych. Wysoka wartość tego parametru to też gwarancja ścian przyjemnie ciepłych w dotyku.

Jak jeszcze poprawić izolacyjność akustyczną? 

Murując przegrodę, która ma chronić przed hałasem należy unikać pozostawiania jakichkolwiek wolnych przestrzeni pomiędzy poszczególnymi elementami. Dlatego wyroby H+H oznaczone symbolem A mają wszystkie boczne ścianki gładkie, bez systemu pióra
i wpustu, co wymusza stosowanie pionowych spoin i zapewnia najwyższy poziom szczelności przegrody.

Na etapie montażu stolarki i wznoszenia ścianek działowych należy też poświęcić uwagę dokładnemu wypełnieniu wszelkich wolnych miejsc na styku ścian i wstawianych elementów materiałem trwale elastycznym, który będzie dostosowywał się do mogących powstać w wyniku użytkowania odkształceń.

O firmie H+H Polska Sp. z o.o.

Firma H+H Polska należy do Grupy H+H, wiodącego dostawcy „białych materiałów ściennych” w Europie, notowanej na duńskiej giełdzie w Kopenhadze. Na polskim rynku działa od 2006 roku. Produkuje i dostarcza kompletną gamę produktów z autoklawizowanego betonu komórkowego, a od 2018 roku również elementów silikatowych.

Liczne inwestycje zapewniają ciągły rozwój firmy i pozwalają na rozszerzanie działalności. Obecnie oferta obejmuje kompleksowy System Budowy H+H, składający się z bloczków i płytek z betonu komórkowego, nadproży, paneli ściennych, bloczków i cegieł silikatowych oraz zapraw klejących.

Sukces H+H Polska to wynik wspólnej pracy blisko 800 osób zatrudnionych w 13 zakładach produkcyjnych. Jego miarą jest zaufanie klientów, dbałość o najwyższe standardy obsługi, bezpieczeństwo pracy i ochronę środowiska, a także jakość produktów dedykowanych dla budownictwa energooszczędnego zapewniającego użytkownikom komfort cieplny, akustyczny oraz bezpieczeństwo konstrukcyjne.

Mocną pozycję na polskim rynku Spółka zawdzięcza przejrzystej strategii i solidnej ofercie produktowej. Przewodnie hasło, „Partner w budowaniu ścian”, odzwierciedla przemyślaną strategię, w której priorytetem jest fachowe wsparcie projektantów, wykonawców i inwestorów na każdym etapie budowy.

Więcej informacji na www.HplusH.pl