Skanska wdraża beton o obniżonym śladzie węglowym

Spółka biurowa Skanska w regionie CEE wytrwale dąży do tego, aby do 2030 roku zredukować emisję dwutlenku węgla o 50%. Spółka deklaruje także, że do 2045 roku osiągnie neutralność emisyjną. Deweloper wraz z producentem i dostawcą materiałów budowlanych – firmą CEMEX – wprowadza na polski rynek kolejną innowację, która ma przybliżyć do realizacji tego celu. Jest nią beton o obniżonym śladzie węglowym Vertua®, który po raz pierwszy wykorzystano przy realizacji warszawskiego projektu dewelopera – w budynku biurowym P180 w Warszawie.

Systematyczne rozrastanie się aglomeracji miejskich i powstawanie nowych inwestycji jest związane z emisją gazów cieplarnianych. Jednocześnie Unia Europejska w ramach Nowego Zielonego Ładu będzie nakładała na kraje członkowskie coraz więcej obowiązków związanych z ograniczeniem emisji CO2. To działanie ma zapewnić ograniczenie ocieplania się klimatu i odpowiedź na potrzebę budowania miast z wykorzystaniem niskowęglowych technologii. Procentowy udział betonu w tzw. wbudowanym śladzie węglowym budynków Skanska, spośród wszystkich następujących grup materiałowych – stal, aluminium, szkło, ceramika – wynosi około 56%.

Skanska jako pierwszy deweloper w Europie Centralnej postanowiła zastosować beton o obniżonym śladzie węglowym o nazwie Vertua® plus, którego emisyjność jest o średnio 42% mniejsza niż betonu o tradycyjnej recepturze. Przełomowy produkt został wprowadzony na rynek przez firmę CEMEX, globalnego dostawcę i producenta materiałów budowlanych.

Wdrożenie zostało przeprowadzone w ramach budowy P180 – biurowej inwestycji Skanska. Projekt realizowany jest w Warszawie tuż przy metrze Wilanowska. Przy P180 dotychczas wykorzystano prawie 3500 m3 betonu o obniżonym śladzie węglowym. Dzięki temu zredukowano poziom dwutlenku węgla potrzebnego do wytworzenia tej ilości betonu o średnio 42%, w porównaniu do tradycyjnego betonu wykonanego na najbardziej popularnym cemencie CEM I 42,5R. Ilość zredukowanego w ten sposób CO2 odpowiada okrążeniu Ziemi wzdłuż równika przez samochód osobowy (napędzany benzyną) aż 42 razy (kalkulacja wykonana wg. BEIS, 2019, Greenhouse gas reporting: conversion factors 2019).

Beton o obniżonej emisji CO2 – jak to działa?

Obniżony ślad węglowy (mniejsza emisja CO2 przy produkcji) betonu to proces złożony, na który składa się wiele czynników produktowych i produkcyjnych, takich jak: odpowiednio zaprojektowana receptura, wykorzystanie cementu o niskim śladzie węglowym i lokalnych surowców, stosowanie paliw alternatywnych (na etapie produkcji) oraz dodatków mineralnych do cementu.

– W Skanska aktywnie działamy na rzecz obniżenia śladu węglowego w ramach realizacji naszych ambitnych celów klimatycznych. Zaczynamy od działań, które mają największy wpływ na środowisko. Skupiamy się nie tylko na emisji CO2 na etapie użytkowania budynków, ale również w momencie ich budowania i podczas procesu doboru odpowiednich materiałów. Jedną z innowacji, którą wykorzystujemy przy produkcji tych ostatnich, jest niskoemisyjny beton – mówi Adam Targowski, dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w spółce biurowej Skanska.

– Regularnie poszukujemy kolejnych form współpracy z różnymi firmami w związku z realizacją naszych zrównoważonych projektów. Jedną z naszych inicjatyw, jest chociażby współpraca z Signify, pozwalająca wykorzystać innowacyjne oświetlenie w biurowcach obniżające zużycie energii. Po tzw. zielonym betonie i antysmogowych chodnikach w obrębie kilku inwestycji w Polsce, przyszedł czas na beton niskoemisyjny, który chcielibyśmy docelowo wykorzystywać na wszystkich naszych projektach w Europie Środkowo-Wschodniejdodaje Adam Targowski.

Zrównoważony rozwój wpisany w DNA Skanska

Skanska od lat kieruje się „zielonym” podejściem w biznesie. Jednym z jego bezpośrednich efektów są budynki zasilane w 100% poprzez odnawialne źródła energii, takie jak m.in. Centrum Południe we Wrocławiu czy biurowiec Wave w Gdańsku. W ramach strategii opartej na celach klimatycznych, Skanska pracuje nad różnymi innowacyjnymi i prośrodowiskowymi rozwiązaniami. Przykładowo, dzięki nawiązanej w 2018 roku współpracy z Saule Technologies, rozpoczęto testowanie fotowoltaicznych ogniw z perowskitu. Wykonane z nich ogniwa dorównują już wydajnością ogniwom krzemowym. Są one elastyczne, bardzo cienkie, lekkie i półprzejrzyste. Zachowują wysoką wydajność w produkcji energii, nawet jeśli promienie słońca nie padają na nie pod optymalnym kątem. Oznacza to, że ich zastosowanie nie jest ograniczone wyłącznie do dachu – działają efektywnie na każdej powierzchni. Rozwiązanie zostało sprawdzone w warszawskim biurowcu Spark, a następnie uruchomiono pilotażową linię produkcyjną umożliwiającą produkcję ogniw w większym formacie.

Dla nas „zielona rewolucja” to nie modny slogan, ale realne i systematyczne wdrażanie rozwiązań. Od wielu lat jest to istotny element działalności biznesowej Skanska – sposób, w jaki projektujemy i budujemy. Jest to również bezpośrednio związane z wartościami naszej firmy. Aktywnie poszukujemy kolejnych partnerów oferujących rozwiązania budowlane zmniejszające negatywny wpływ na środowisko. Współpraca z CEMEX i zastosowanie niskoemisyjnego betonu podczas budowy P180 jest tego dobrym przykładem podsumowuje Adam Targowski.

Spółka biurowa Skanska w Polsce  

Spółka biurowa Skanska w Polsce jest innowacyjnym deweloperem zielonych, ponadczasowych budynków biurowych. Buduje otwarte, pełne życia przestrzenie, w których pracownicy czują się dobrze. Projekty biurowe Skanska są certyfikowane w systemie LEED, WELL Core&Shell, a także WELL Health-Safety Rating. Oprócz tego nowe inwestycje Skanska w Polsce posiadają certyfikat „Obiekt bez Barier”, który dowodzi przystosowania do użytkowania przez osoby ze szczególnymi potrzebami – w tym osoby z niepełnosprawnościami czy rodziców z małymi dziećmi. Spółka biurowa Skanska działa w Polsce od 1997 roku. Prowadzi działalność na siedmiu rynkach: w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Krakowie, Katowicach i Trójmieście. 

  

Zapraszamy do odwiedzenia profili spółki na portalach:  

www.linkedin.com/company/skanska/ 

www.facebook.com/Miasta.Biura.Skanska/

Więcej informacji na stronie internetowej: www.skanska.pl