Soudal partnerem kampanii „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”

Firma Soudal bierze udział w ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”, przygotowanej przez Polski Związek Okna i Drzwi. Celem kampanii jest promowanie nowoczesnych rozwiązań z zakresu termomodernizacji budynku w trosce o oszczędność energetyczną i jakość środowiska naturalnego.

Skuteczna termoizolacja minimalizuje straty energii cieplnej w pomieszczeniach i podnosi komfort ich użytkowania, a także przyczynia się do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i ograniczenia zużycia cennych surowców. Intencją, jaka stoi za kampanią „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ”, jest dostarczenie wartościowych informacji na temat kompleksowej termomodernizacji domu, zaprezentowanie energooszczędnych technologii budowlanych oraz zaakcentowanie wagi prawidłowego montażu przy stosowaniu poszczególnych rozwiązań.

Najnowsza inicjatywa Związku POiD to kolejna odsłona akcji „DOBRY MONTAŻ”, której  wieloletnim partnerem jest firma Soudal – światowy lider sektora chemii budowlanej i ekspert w swojej branży. Soudal od lat oferuje nowoczesne systemy i materiały gwarantujące poprawę charakterystyki energetycznej budynku. Jedną z flagowych propozycji firmy jest system montażu okien Soudal Window System (SWS), który znacząco ogranicza ryzyko powstania mostków termicznych wokół stolarki dzięki zastosowaniu trójwarstwowego uszczelnienia złącza okiennego. W SWS funkcję izolatora termicznego pełni wysokiej jakości pianka poliuretanowa, która od strony wnętrza budynku zabezpieczana jest taśmą lub płynną membraną paroszczelną, a od strony zewnętrznej – taśmą lub membraną paroprzepuszczalną. Materiały te przeciwdziałają przenikaniu wilgoci do pianki, umożliwiając jednocześnie migrację pary wodnej z wnętrza złącza okiennego na zewnątrz budynku. W rezultacie pianka pozostaje sucha i nie traci swoich właściwości izolacyjnych. SWS jest systemem całorocznym, który znajduje zastosowanie w niemal każdych warunkach.

W jego skład wchodzą m.in. taśmy okienne i pianki poliuretanowe z zimową formułą, które pozwalają prawidłowo zamontować okna również w ujemnych temperaturach. Z kolei płynne membrany Soudatight, których aplikacja nie wymaga – w przeciwieństwie do taśm okiennych

– uprzedniego wyrównania i ustabilizowania podłoża, dają możliwość wykorzystania Soudal Window System w starszych i zabytkowych budynkach. Kiedy SWS stał się już standardem w energooszczędnym budownictwie, Soudal zaproponował rozwiązanie, które spełnia surowe wymogi budownictwa pasywnego – system do ciepłego montażu okien w warstwie termoizolacyjnej SoudaFrame SWI (Soudal Window Installation). Podstawowym elementem systemu SoudaFrame SWI jest rama montażowa z tworzywa GFRP, odznaczająca się doskonałymi parametrami izolacyjności termicznej. Osadzenie okna bezpośrednio na ramie GFRP pozwala maksymalnie zredukować liczbę mechanicznych łączników, które przyczyniają się do powstawania mostków termicznych. System ten jest w pełni kompatybilny z SWS i powinien być łącznie z nim stosowany. Skuteczność SoudaFrame SWI została potwierdzona certyfikatem Passive House Institute.

Do propozycji Soudal, rekomendowanych do prac termoizolacyjnych, należy również ocieplanie natryskowe pianą Soudafoam SPF, która cechuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła, jest odporna na działanie grzybów i pleśni, nie ulega degradacji wraz z upływem czasu oraz umożliwia bardzo szybkie wykonanie izolacji. Powszechnie używana jest do ocieplania ścian, fundamentów, dachów i poddaszy. Natryskowa metoda aplikacji pozwala uzyskać jednolitą i bezszwową warstwę izolacji praktycznie w każdej sytuacji – piana bez problemu dociera do wszelkich zakamarków, nawet jeśli ocieplany element charakteryzuje się skomplikowaną geometrią. Oprócz piany Soudafoam SPF, której aplikacja wymaga użycia specjalnego agregatu do natrysku i jest zadaniem dla certyfikowanych wykonawców, Soudal oferuje natryskową piankę termoizolacyjną w sprayu, przystosowaną do samodzielnej aplikacji standardowym pistoletem do pian lub za pomocą opatentowanego aplikatora Genius Gun. Pianka ta przeznaczona jest do wzmacniania i uzupełniania warstwy izolacji.

W portfolio firmy znajdziemy także pianę klejącą Soudabond Easy, która znajduje zastosowanie m.in. przy szczelnym montażu parapetów oraz mocowaniu płyt izolacyjnych (np. ze styropianu lub wełny mineralnej) podczas prac termomodernizacyjnych.

Informacje dotyczące działań podejmowanych w ramach kampanii edukacyjnej „TERMOMODERNIZACJA plus DOBRY MONTAŻ” będą na bieżąco publikowane na stronie dobrymontaz.com. Szczegóły dotyczące rozwiązań Soudal do termomodernizacji budynków można znaleźć na stronie https://domszczelny.pl/


Soudal jest obecnie największym producentem pianki poliuretanowej w aerozolu na świecie, wiodącym dystrybutorem silikonów, uszczelniaczy, klejów oraz specjalistycznych rozwiązań chemii budowlanej. Koncern zatrudnia ponad 3500 pracowników, a swoje specjalistyczne materiały produkuje w 25 zakładach produkcyjnych działających na 5 kontynentach. Długofalowa strategia inwestycji w rozwój innowacyjnych produktów oraz mocy produkcyjnych z założeniem adaptacji lokalnych zakładów zapewniły marce Soudal pozycję eksperta w zakresie chemii budowlanej na świecie. Także w Polsce jest to marka najczęściej wybierana przez profesjonalistów w kategorii produktów chemii budowlanej.