System zaprasowywany firmy Viega ze stali nierdzewnej

Temponox – ekonomiczne rozwiązanie do dużych instalacji ogrzewania i chłodzenia

Przy wyborze materiałów do instalacji rurowych kluczową rolę odgrywają często względy ekonomiczne. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych zamkniętych układów ogrzewania i chłodzenia w wielopiętrowych budynkach mieszkalnych lub obiektach przemysłowych. Z myślą o takich zastosowaniach firma Viega stworzyła system Temponox. Jest to kompletny program rur i złączek zaprasowywanych ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej o średnicach od 15 do 108 mm.

Rury i złączki ze stali nierdzewnej gwarantują długą żywotność oraz estetyczny wygląd instalacji.

Temponox stanowi atrakcyjną alternatywę w przypadku wysokiej jakości instalacji grzewczych i chłodzących, projektowanych z myślą o wymagającym środowisku pracy. Dzięki doskonałym właściwościom antykorozyjnym, rury i złączki ze stali nierdzewnej gwarantują długą żywotność instalacji. Nie trzeba stosować dodatkowego zabezpieczenia antykorozyjnego, wymaganego zwykle przy systemach chłodzenia. Możliwe jest również ułożenie rury (z izolacją) w jastrychu jako podłączenie grzejnika, bez ryzyka korozji spowodowanej wnikaniem wody.

Ekonomiczne i estetyczne rozwiązanie

Ze względu na korzystny stosunek ceny do jakości, system Temponox sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych projektów. Ponadto stal nierdzewna gwarantuje bardzo estetyczny wygląd instalacji. Te argumenty są istotne zarówno z punktu widzenia inwestorów, jak i wykonawców. Potwierdza to właściciel „Zakładu Instalacyjno-Budowlano-Handlowego Adamczyk Ryszard”, który montował niedawno instalację sprężonego powietrza, dwutlenku węgla i azotu w lokalnym browarze. „Poza względami ekonomicznymi, bardzo ważna była tutaj estetyka, ponieważ rury biegną w całości po ścianach. Ponadto są czyszczone środkami chemicznymi, więc stal nierdzewna stanowiła najlepsze rozwiązanie” – mówi Ryszard Adamczyk.

Technologia zaprasowywania na zimno firmy Viega pozwala zaoszczędzić nawet do 80% czasu w porównaniu ze spawaniem.

Szybki i bezpieczny montaż

Technologia zaprasowywania na zimno firmy Viega pozwala zaoszczędzić nawet do 80% czasu w porównaniu ze spawaniem. Eliminuje przy tym całkowicie ryzyko związane z zaprószeniem ognia lub uszkodzeniem ścian czy wyposażenia budynku. Dzięki temu instalacje w systemie Temponox mogą być bez problemu wykonywane w eksploatowanych już budynkach, takich jak bloki mieszkalne, szpitale, czy hale przemysłowe, w których odbywa się produkcja. „Szybki czas realizacji projektu oraz bezpieczeństwo i czystość prac montażowych to ważne argumenty na rzecz techniki zaprasowywania, ponieważ takie są dziś oczekiwania klientów” – potwierdza Ryszard Adamczyk.

Wszystkie złączki Temponox wyposażone są w charakterystyczny dla firmy Viega profil SC-Contur. Dzięki niemu, każde niezaprasowane przez przypadek połączenie jest od razu widoczne.

Wszystkie złączki Temponox wyposażone są w charakterystyczny dla firmy Viega profil SC-Contur. Dzięki niemu, każde niezaprasowane przez przypadek połączenie jest od razu widoczne, a cały system może być monitorowany za pomocą scentralizowanej kontroli szczelności. Eliminujemy w ten sposób ryzyko wystąpienia awarii podczas uruchamiania instalacji, co groziłoby poważnymi szkodami. Prawidłowo zaciśnięta kształtka pozostaje trwale szczelna.

Kompletny asortyment

Temponox to kompletny system, w którym wszystko idealnie do siebie pasuje podczas montażu. Składa się z rur i złączek ze stali nierdzewnej chromowo-niklowej o średnicach od 15 do 108 mm. Szeroka oferta obejmuje elementy, takie jak łuki, trójniki, mufy, złączki przejściowe z gwintem, czy kołnierze. Wszystkie złączki zaprasowywane są fabrycznie wyposażone w wysokiej jakości element uszczelniający z EPDM. W przypadku instalacji o wyższych wymaganiach w zakresie temperatury roboczej, można je łatwo wymienić na uszczelki z FKM. Dotyczy to na przykład zastosowania w przewodach przyłączeniowych do kolektorów próżniowych.

Dzięki doskonałym właściwościom antykorozyjnym stali nierdzewnej, możliwe jest ułożenie rury (z izolacją) w jastrychu jako podłączenie grzejnika, bez ryzyka korozji spowodowanej wnikaniem wody.

Czytelne oznakowanie wyklucza możliwość pomyłki

Obszarem zastosowań systemu Temponox jest ogrzewanie i chłodzenie. Nie może być on stosowany w instalacjach wody użytkowej. Dlatego cały asortyment został wyraźnie oznakowany za pomocą dwóch brązowych linii na rurach oraz kropek w tym samym kolorze na złączkach. Złączki mają dodatkowo symbol przekreślonego kranu (nie nadaje się do wody użytkowej) i łatwo wyczuwalne palcem karby na szczytach. Dzięki temu, skutecznie wyeliminowano możliwość pomyłki (nawet w warunkach słabego oświetlenia) z innymi produktami Viega ze stali nierdzewnej, dopuszczonymi do instalacji wody użytkowej.

Cały asortyment został wyraźnie oznakowany za pomocą dwóch brązowych linii na rurach oraz kropek w tym samym kolorze na złączkach. Złączki mają dodatkowo symbol przekreślonego kranu (nie nadaje się do wody użytkowej) i łatwo wyczuwalne palcem karby na szczytach.

Informacje o firmie

Viega jest ekspertem w dziedzinie rozwiązań systemowych, zapewniających najwyższą jakość wody użytkowej i jednym ze światowych liderów rynku technologii instalacyjnych. To przedsiębiorstwo rodzinne, dla którego absolutny priorytet stanowi jakość oferowanych produktów. Firma Viega ma ponad 125 lat doświadczenia w branży instalacyjnej i zatrudnia obecnie ponad 5000 pracowników na całym świecie. Główne kompetencje firmy to technologie związane z poprawą poziomu higieny wody użytkowej, efektywności energetycznej oraz komfortu i bezpieczeństwa w budynkach. W dziesięciu lokalizacjach na całym świecie Grupa Viega rozwija i wytwarza ponad 17 000 produktów.