Szybkowiążąca zaprawa wyrównująca Optolith AMT Rapid

Optolith AMT Rapid firmy Hufgard to szybkoschnąca i szybkowiążąca, tiksotropowa zaprawa wyrównująca, przeznaczona do wyrównywania powierzchni przed położeniem okładzin cerami-cznych, kamieni naturalnych, parkietu i wykładzin. Dzięki braku spływania, wysokiej przyczepności i wytrzymałości, zaprawa służy do niwelowania ubytków, zagłębień oraz innych nierówności podłoża w zakresie od 1mm do 25mm na powierzchniach poziomych oraz pionowych.

 W przypadku prac, gdzie czas ma priorytetowe znaczenie i liczy się szybkość położenia okładzin, świetnie sprawdzi się Optolith AMT Rapid. Jest to zaprawa wyrównująca o bardzo dobrych właściwościach tiksotropowych, która jest wyjątkowo łatwa i bezproblemowa w aplikacji. Jest ona szybkoschnąca i szybkowiążąca, przeznaczona do wyrównywania powierzchni typowych podłoży mineralnych oraz niwelowania ubytków i zagłębień przed położeniem materiałów wykończeniowych. Nie spływa z powierzchni pionowych oraz wykazuje wysoką przyczepność i wytrzymałość. Co ważne, AMT Rapid umożliwia także układanie płytek ceramicznych już po 2 godz.

Dedykowana szybkość 

Optolith AMT Rapid jest zaprawą o przyspieszonym wiązaniu i twardnieniu. Stąd ruch pieszy możliwy jest już po około 2 godzinach – tak samo jak i układanie płytek ceramicznych. W przypadku kamienia, wykładzin i parkietu, możliwe jest to po około 48 godzinach, jednak uprzednio zaleca się zbadanie poziomu wilgotności.

Optolith AMT Rapid jest gotową do użycia po dodaniu wody, fabrycznie przygotowaną zaprawą wyrównującą i szybkowiążącą na bazie wyselekcjonowanych kruszyw, wysokojakościowych cementów i dodatków. Przeznaczona do wykonywania wyrównującego podkładu podłogowego oraz zapraw tynkarskich, doskonale sprawdza się do podłoży mineralnych o nierównych i nieregularnych kształtach, tych pionowych i poziomych pod okładziny ceramiczne, gresu, kamienia naturalnego, wykładzin podłogowych oraz parkietu – wewnątrz i na zewnątrz pomieszczeń. 

Zalecana jest również do prac naprawczych oraz wykończeniowych, w których czas wykonania jest mocno ograniczony – gdzie wymagane jest szybkie przygotowanie podłoża lub zamocowanie okładzin wierzchnich. Produkt może być stosowany także do wyrównywania płyt grzewczych ogrzewania podłogowego.

Przygotowanie i aplikacja

Przed zastosowaniem Optolith AMT Rapid, dane podłoże musi być suche, czyste i wolne od kurzu, jak również odtłuszczone, pozbawione luźnych resztek zapraw, pyłu cementowego, gipsu oraz nie narażone na podciąganie wilgoci. Pozostałości starych zapraw, kleju i farb należy bezwzględnie usunąć. Podłoże musi być wysezonowane, pozbawione pęknięć i stabilne wymiarowo, pozbawione środków antyadhezyjnych. W przypadku powierzchni zwartych, lecz o dużej chłonności, należy je najpierw zagruntować – na przykład za pomocą Optogrunt Flat. Z kolei podłoża pylące należy zagruntować Optogrunt AquaForte lub odpowiednio rozcieńczonym AquaPrim Konzentrat.

Rozpoczynając aplikację, zawartość worka rozrabiamy z ok. 4,5 l czystej wody za pomocą mieszadła wolnoobrotowego, aż do uzyskania jednakowej konsystencji wolnej od grudek. Tak przygotowana zaprawa jest zdatna do użycia przez ok. 20 minut. W przypadku częściowego związania zaprawy, niedopuszczalne jest ponowne jej rozrabianie wodą. Przygotowana zaprawa nie powinna być również mieszana z wodą czy suchą zaprawą w celu zmiany konsystencji. Zaprawę należy układać pacą metalową, dociskając mocno do podłoża pierwszą warstwę w celu uzyskania najwyższej przyczepności.

W przypadku optymalnych warunków do obróbki, temperatura powietrza, podłoża jak i produktu powinna zawierać się w granicach od +5°C do +25°C. Niższa lub wyższa temperatura od optymalnej może wpływać negatywnie na właściwości produktu. Zaprawy nie należy stosować na podłoża mocno odkształcalne, płyty gipsowo-kartonowe, gips, na podłoża mokre i narażone na podciąganie kapilarne. Podczas nakładania i wiązania AMT Rapid, należy chronić powierzchnię zaprawy przed nadmiernym nasłonecznieniem, silnym wiatrem, mrozem i opadami deszczu. 

Tiksotropowa, szybkoschnąca i szybkowiążąca zaprawa wyrównująca Optolith AMT Rapid stworzona przez firmę Hufgard została  przeznaczona do wyrównywania powierzchni przed położeniem okładzin ceramicznych, kamieni naturalnych, parkietu i wykładzin. Świetnie sprawdzi się przy niwelowaniu ubytków i zagłębień oraz innych nierówności powierzchni poziomych i pionowych również w momencie, gdy czas będzie miał priorytetowe znaczenie, a pożądane prace będziemy chcieli wykonać nie tylko dobrze, ale i szybko.

Zaprawa wyrównująca szybkowiążąca Optolith AMT Rapid

Producent – Hufgard 

Cena około 79 zł netto

O firmie Hufgard:

W Polsce firma Hufgard i marka  Optolith rozpoczęły swoją działalność ponad 18 lat temu. Oferta firmy obejmuje szeroki asortyment produktów – od farb, gruntów, tynków i zapraw budowlanych, po kleje do systemów ociepleń, tynki cienkowarstwowe, zaprawy do klinkieru, wyrównywania i napraw, hydroizolacje, kleje do płytek i kamienia oraz zaprawy renowacyjne. W celu zagwarantowania najwyższej jakości wszystkie wyroby spradwdzane są przez przyfabryczne laboratorium oraz wyspecjalizowane jednostki badawcze i laboratoria w kraju i za granicą.