Z butylem szczelnie wokół okna i komina

Na dachu nawet niewielki przeciek może być przyczyną poważniejszych problemów, negatywnie oddziałujących na stan całej konstrukcji budynku. Do najbardziej narażonych na działanie wilgoci miejsc należy połączenie połaci z kominem i oknem dachowym. Skuteczne zabezpieczenie tych przestrzeni oraz łatwość i szybkość montażu zapewnia wykorzystanie wyrobów na bazie butylu – kołnierzy uszczelniających oraz taśm kominowych.

The roof in a newly built building made of ceramic tiles.

Dzięki swoim parametrom użytkowym, butyl znajduje szerokie zastosowanie w budownictwie, w tym również w technice dekarskiej. To uniwersalny, termoplastyczny materiał, który nie traci z czasem właściwości samoprzylepnych. Jest również wysoce paroszczelny, odporny na grzyby, pleśnie i korozję oraz nietoksyczny. Wykorzystanie na dachu wyrobów na bazie butylu może być zarówno alternatywą dla twardej obróbki dekarskiej, jak i stanowić jej uzupełnienie.

Okno dachowe dobrze uszczelnione

Okna dachowe to rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród inwestorów. Tego typu stolarka okienna znacznie zwiększa możliwości aranżacji klimatycznej przestrzeni na poddaszu, zapewnia dostęp do wnętrz naturalnego światła i świeżego powietrza. Jednocześnie, okna dachowe stanowią integralną część dachu i ze względu na swoje usytuowanie są bardziej narażone na powstawanie przecieków niż konstrukcje pionowe. Dlatego tak ważne jest zastosowanie oraz odpowiedni montaż elementów uszczelniających.

Prawidłowe funkcjonowanie okna dachowego i jego właściwą instalację umożliwia wykorzystanie kołnierza uszczelniającego. Jego zadaniem jest odprowadzenie wody deszczowej czy pochodzącej z roztopionego śniegu poza obręb stolarki oraz zabezpieczenie przed wiatrem. Odpowiednio zamontowany kołnierz to trwałe i szczelne połączenie okna z połacią dachową.

W tym przypadku dobrze sprawdzają się kołnierze pokryte od spodu butylem, który zapewnia łatwe dopasowanie do kształtu pokrycia, a jednocześnie skuteczne przyleganie do tej powierzchni. Wyroby butylowe nakłada się na suche i oczyszczone podłoże, bez konieczności stosowania dodatkowych klejów. Aplikuje się je na zimno, bez zgrzewania. Dzięki swojej wysokiej elastyczności, butyl skutecznie uszczelnia wszelkie trudno dostępne przestrzenie. – Przed aplikacją warstwy butylowej powierzchnię trzeba dokładnie oczyścić ze wszelkich zabrudzeń oraz odtłuścić. Można do tego wykorzystać rozpuszczalnik organiczny lub też inny, przeznaczony do takich zastosowań środek, który samoczynnie odparuje – mówi dr inż. Karol Kożuch z firmy AIB, producenta wysokiej jakości wyrobów butylowych.

Bez przecieków przy kominie

Również newralgicznym, jak okno dachowe, punktem na dachu jest komin. Miejsce jego styku z połacią narażone jest na działanie wody, a przez to powstawanie przecieków. Uszczelnienie tej przestrzeni często wykonuje się poprzez tzw. obróbkę twardą, z odpornych na korozję blach – miedzi, cynku, rzadziej aluminium, co nie zapewnia jednak odpowiedniej szczelności. Taką daje natomiast wykorzystanie taśmy kominowej na bazie butylu. – Od spodu jest ona w całości pokryta butylem, co umożliwia dobre przyleganie do powierzchni komina i połaci. Z wierzchu, wykończenie taśmy stanowi specjalna, gruba folia aluminiowa, pomalowana na kolor dopasowany do kolorystyki najpopularniejszych pokryć dachowych – dodaje Karol Kożuch.

Użycie taśmy kominowej pozwala na wykonanie tzw. miękkiej obróbki komina. Tego typu wyrób może być też wykorzystywany w innych pracach dekarskich: przy uszczelnieniu okien dachowych, lukarn, narożników czy też w miejscach łączenia powierzchni dachu ze ścianą.

Oprócz kołnierza uszczelniającego i taśmy kominowej, do dyspozycji dekarzy są również wstęgi i sznury butylowe, które sprawdzają się m.in. przy uszczelnianiu warstw wstępnego krycia dachu i izolacji pomiędzy segmentami blachodachówek.  Do zabezpieczenia miejsc mocowania kontrłat do krokwi przed wnikaniem wilgoci posłużą zaś taśmy gwoździowe na bazie butylu. Wszystkie te rozwiązania są łatwe w montażu, co przekłada się na sprawne wykonanie powierzonych prac i trwałe oraz estetyczne wykończenie dachu.