Z czego budować ciepłą i zdrową ścianę Porotherm zgodnie z WT 2021 i ile to kosztuje

Energooszczędność w budownictwie mieszkaniowym stała się standardem. Musimy zadbać nie tylko o właściwe parametry poszczególnych elementów domu, ale i o efektywność energetyczną całej bryły. Do tego pakietu kryteriów świadczących o odpowiedzialności konsumentów względem środowiska Wienerberger w swojej koncepcji domu ceramicznego e4, dodaje jeszcze naturalność produktów i rozwiązań a także aspekty estetyczne i, co najważniejsze, zdrowotne. Na nic nam bowiem oszczędzanie energii, jeśli w domowym powietrzu panoszą się pleśnie i grzyby a mieszkańcy chorują. Jak zatem zbudować współczesny dom cztery w jednym?

Wymuszają to na nas już przepisy

Obecne Wymagania Techniczne dotyczące domów jednorodzinnych wyraźnie wskazują jakie mają być parametry poszczególnych elementów domu oraz określają jakie może być maksymalne roczne zapotrzebowanie na nieodnawialną energię (zwaną energią pierwotną EP) w domu. Dla ścian zewnętrznych podstawowy parametr to współczynnik przenikania ciepła U, który w uproszczeniu określa jaka ilość ciepła może uciekać przez ścianę. Od początku 2021 roku nie może być on wyższy (gorszy) niż 0,20 W/m2K natomiast całkowite roczne zużycie energii nieodnawialnej w domu jednorodzinnym nie może być wyższe, niż 70 kWh(m2*rok).

Wymagania Techniczne nie wspominają jednak o innych istotnych aspektach mieszkania w domu, które tak bardzo dały się nam odczuć w czasie pandemii. To wtedy szczególnie mocno poczuliśmy, czym jest źle zaprojektowana przestrzeń, ciągły problem z osiągnięciem optymalnej temperatury i wilgotności w pomieszczeniach a w totalnym lockdownie swoboda i możliwość „złapania oddechu” we własnym domu.

Rozwiązanie: „oddychająca”, ciepła i sucha ściana z ceramiki Porotherm

Aby uzyskać idealny, zdrowy mikroklimat w domu i budować zgodnie z przepisami wystarczy wybrać właściwy produkt: jednocześnie ciepły, zupełnie suchy i pozbawiony drobnoustrojów, mający właściwości paroprzepuszczalne i taki, który do murowania wykorzystuje najnowsze, „suche” technologie. Takim produktem jest ceramika poryzowana Porotherm, murowana na cienkowarstową zaprawę Porotherm Dryfix. Ceramika to najsuchszy z dostępnych materiałów murowych, jej wilgotność technologiczna nie przekracza 1% podczas gdy dla innych materiałów zawartość wody może być na poziomie nawet 30%. W komplementarnym systemie Porotherm mamy możliwość uzyskania podobnego efektu na kilka sposobów. Jak zatem wybudować ścianę w trzech różnych wariantach: jedno-dwu i trójwarstwową i ile to kosztuje?

Ściana jednowarstwowa – warstwa konstrukcyjna z pustaków i tynk

Termo Expert, czyli najtrwalsza ściana jednowarstwowa

Ściana jednowarstwowa składa się z jednej tylko warstwy ciepłego materiału pełniącego funkcję nośną i termoizolacyjną jednocześnie. Jest to bardzo prosta i łatwa w wykonaniu konstrukcja, ale ponieważ nie pokrywa się jej dodatkową warstwą termoizolacji, pod którą można ukryć niedoróbki i ewentualne mostki termiczne, musi być wykonana poprawnie. Mostki termiczne to miejsca zwiększonej ucieczki ciepła przez ścianę, dlatego tak ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na miejsca gdzie mostki mogą się tworzyć. Do budowy ściany jednowarstwowej należy wybrać produkty, które spełniają wysokie wymagania ochrony cieplnej, np. pustaki wypełniane wełną mineralną Porotherm D 42,5 T Dryfix lub Porotherm D 36,5 T Dryfix o współczynnikach U odpowiednio 0,17 i 0,20 W/m2K.

Ile kosztuje takie rozwiązanie? Koszt wykonania 1 m2 ściany z pustaków Porotherm D 42,5 T Dryfix to ok. 340 zł a z pustaków Porotherm D 36,5 T Dryfix ok. 310 zł. Należy wspomnieć, że jest to pełny koszt ściany wraz z zaprawą dodawaną gratis, kosztami transportu i wykonawstwa a także dociepleniem, które otrzymujemy w tym przypadku w pakiecie z pustakami. Alternatywnym rozwiązaniem jest ściana z pustaków ceramicznych Porotherm 44 EKO+ Dryfix, która także ma współczynnik U=0,20 i także nie musimy jej docieplać, a jej koszt to ok. 260 zł.

 

 

Podstawowa przewaga ściany jednowarstwowej nad dwuwarstwową, czy to zbudowanej z czystej ceramiki czy z ceramiki wypełnionej wełną mineralną, jest wysoka trwałość – nie mamy tu do czynienia z miękką warstwą ocieplenia z zewnątrz, która łatwiej ulega uszkodzeniom mechanicznym – oraz pełną paroprzepuszczalność ze względu na niski opór dyfuzyjny samej ceramiki i naturalnej wełny skalnej.

Ściana dwuwarstwowa – warstwa konstrukcyjna z pustaków, ocieplenie z zewnątrz i tynk

Dla tradycjonalistów – sprawdzona ściana dwuwarstwowa

Dobre wyniki termoizolacyjności (U = 0,16 W/m2K) możemy uzyskać budując ścianę docieplaną z zewnątrz. Jest to z pewnością rozwiązanie popularne a konstrukcja zapewnia uzyskanie wymaganego współczynnika U, niemniej nie tak trwałe, jak ściana jednowarstwowa. Docieplenie jest montowane na zewnątrz, już po wymurowaniu ścian. To dodatkowa warstwa a więc potrzeba więcej czasu i wzrastają koszty pracy, czyli montażu docieplenia. Trudniejsze i bardziej pracochłonne jest też tynkowanie takiej „miękkiej” ściany. By zbudować ścianę dwuwarstwową z pustaków Porotherm warto zadbać zarówno o dobór technologii – rekomendowana to murowanie na sucho zaprawą Porotherm Dryfix – jak i paroprzepuszczalne docieplenie czyli wełnę mineralną, inaczej ściana nie będzie „oddychała”. Ile kosztuje ściana dwuwarstwowa?

Zakładając ocieplenie o grubości 18 cm i uwzględniając koszty materiałów, robocizny, transportu i montażu dodatkowej warstwy docieplającej koszt 1mściany z pustaków Porotherm 25 Dryfix ocieplonych wełną mineralną to koszt rzędu 270 zł a dla pustaków Porotherm 25 E3 500 Dryfix ok. 260 zł. Druga propozycja to nowość w ofercie, która ze względu na większe rozmiary dodatkowo ułatwia i przyspiesza wykonanie ścian.

Ściana trójwarstwowa z klinkierem na elewacji, wewnątrz ocieplenie i pustka powietrzna

Dla wielbicieli ceramiki na elewacji

Ściana trójwarstwowa zwana szczelinową to rozwiązanie dla tych, który wybrali na elewację cegły ceramiczne. To z pewnością bardzo estetyczna i trwała konstrukcja. Wypalane w wysokich temperaturach cegły klinkierowe mają najwyższa trwałość, nie wymagają renowacji czy malowania a efekty są naprawdę imponujące. Także parametry termoizolacyjne takich ścian są bardzo wysokie, bo poza warstwą zewnętrzną mamy pod spodem ścianę konstrukcyjną i ocieplenie z wełny mineralnej. Współczynnik U ściany trójwarstwowej to suma izolacyjności termicznej warstwy konstrukcyjnej, docieplenia, pustki powietrznej (tzw. szczeliny) i warstwy elewacyjnej, i wynosi ok. 0,15 Wm2K dla ściany z pustaków Porotherm 25 Dryfix, wełny mineralnej gr. 18 cm i cegły elewacyjnej Terca Dresden. Do kosztu ściany trójwarstwowej poza warstwą konstrukcyjną należy wliczyć koszty samej elewacji (cegieł i zaprawy), elementów mocujących (kotew, konsoli) oraz jej montażu a do wykonawstwa wybrać sprawdzoną ekipę, wszak efekt zależy od precyzji i profesjonalizmu wykonawcy. Klientom decydującym się na ścianę trójwarstwową zależy szczególnie na efekcie wizualnym a liczba oferowanych rozwiązań jest niemal nieograniczona.

Ceny ściany trójwarstwowej wahają się zatem w zależności od wybranej cegły elewacyjnej. Takie rozwiązanie z cegłą elewacyjną Dresden to koszt rzędu 600 zł za m2 a z cegieł Fortuna – ok. 660 zł za m2.

Cegła klinkierowa Dresden

A może elewacja z dachówki ceramicznej?

Alternatywą ostatnich lat dla cegieł na elewacji jest dachówka. To rozwiązanie chętnie stosowane w Belgii czy Holandii jest coraz bardziej popularne również Polsce. Dachówki montuje się na elewacji na ruszcie podobnie jak inne fasady wentylowane a ze względu na właściwości samej ceramiki parametry trwałości takiej ściany są podobne do ściany z cegłą elewacyjną.


Ściana trójwarstwowa z dachówką na elewacji

Koszt 1 m2 ściany pokrytej dachówką Orea 9 w kolorze antracytowym to około 400 zł. 

Portfolio Wienerberger to szereg możliwości i rozwiązań, by wykonać wysokiej jakości ściany w domu z produktów sprawdzonej marki. Mamy zarówno pełny wybór konstrukcji i technologii, jak i wachlarz rozwiązań pozwalających zrealizować marzenie o estetyce domu. Wszystkie one spełniają wśrubowane wymagania termoizolacyjności stawiane przez obecne przepisy, często znacznie je przekraczając, a jednocześnie oferują nam trwałość, estetykę i spokój na lata.

Wybierając idealne dla siebie rozwiązanie należy też pamiętać, że w całym budżecie budowy domu koszt ścian to zaledwie kilka procent a jest to ten element, którego wymienić się nie da, nie burząc budynku. Wg portalu kb.pl* budowa średniej wielkości domu o powierzchni 140 m2, o prostej bryle i z dwuspadowym dachem, to w stanie deweloperskim koszt ok. 358 tys. zł. Koszty ścian wraz z wykonawstwem stanowią w nim ok. 8,8% a same materiały na ściany zalewie ok. 4,2%. Warto zatem przemyśleć tę decyzję i wziąć pod uwagę wszystkie koszty wykonania każdego typu ściany oraz „zważyć” potencjalne oszczędności w budżecie całej budowy.

*art. pt. Koszt budowy domu 2021 – wyliczenia krok po kroku z 9.08.2021