Zaprawy klejowo-szpachlowe w technologii żelowej

Mówiąc o systemie ocieplenia często skupiamy się zarówno na materiale termoizolacyjnym, jak i warstwie dekoracyjnej, zostawiając z tyłu temat zaprawy klejowo-szpachlowej. Jednak to właśnie ona wpływa na trwałość i jakość rozwiązania. Warto więc wybierać rozwiązania najwyższej jakości. W tym roku marka Baumit ulepszyła znane produkty Baumit StarContact White i Baumit ProContact o nową żelową technologię, która ułatwia ich aplikację, obróbkę i przyspiesza wykonywanie prac. Ale to nie wszystko…

n/z Baumit systemy docieplen
fot. Piotr Waniorek/zelaznastudio.pl

Każdy wykonawca wie, że stosowanie wysokiej jakości zaprawy klejowo-szpachlowej nie tylko ułatwia wykonywanie prac termoizolacyjnych, ale przede wszystkim zapewnia trwałość mocowania i zbrojenia płyt. Zastosowany materiał ma duże znaczenie w systemie ociepleń – razem z siatką z włókna szklanego zapewnia mocne połączenie poszczególnych komponentów, zapewnia ochronnę przed uszkodzeniami, wreszcie – przenosi obciążenia od wiatru i kompensuje naprężenia termiczne występujące na elewacji. Dzięki temu tworzy równą,  stabilną i trwałą podstawę pod tynki elewacyjne.

Kleje żelowe do zadań specjalnych

Oprócz tradycyjnych zapraw klejowo-szpachlowych do systemów ociepleń na rynku znajdziemy rozwiązania o zwiększonej wytrzymałości, które dodatkowo znacznie ułatwiają i przyśpieszają prace ociepleniowe. Jednym z dobrych przykładów jest Baumit StarContact White – naturalnie biała, mineralna zaprawia wzmocniona włóknami, która nie wymaga gruntowania przed aplikacją tynków strukturalnych i sprawdza się przy zatapianiu siatki zbrojonej czy przy przyklejaniu i szpachlowaniu płyt styropianowych. Druga z propozycji to Baumit ProContact – wysoko wytrzymała i paroprzepuszczalna zaprawa wzmocniona włóknami na bazie cementu, którą można stosować do przyklejania i szpachlowania płyt styropianowych oraz wełny mineralnej. W tym roku oba produkty zostały wzbogacone o nową, żelową formułę.

 

Fot. Baumit

Co daje żelowa technologia?

W strukturę produktów wbudowano specjalną matrycę żelową, dzięki której o wiele łatwiej uzyskać kremową konsystencję zaprawy, co sprawia, że finalna powierzchnia warstwy zbrojącej jest równa, elastyczna, bez porów i rys a przede wszystkim bardziej wytrzymała. Żelowa technologia przekłada się także na szybkość aplikacji i łatwiejszą obróbkę, co potwierdzają sami wykonawcy. Zaprawę cechuje duża łatwość mieszania, nakładania i rozprowadzania po powierzchni, a brak spływu i możliwość nakładania dużej ilości kleju pacą zdecydowanie przyspiesza krycie. Podobnie wygląda kwestia osadzania siatki w warstwie zbrojonej – żelowy klej szybko i łatwo pokrywa jej powierzchnię, a warstwa zbrojona wyróżnia się wysoką elastycznością. Dodatkowo receptury o zredukowanej emisji CO2 wspierają zrównoważone budownictwo i ochronę środowiska.

Ulepszone, żelowe formuły produktów Baumit StarContact White i Baumit ProContact otwierają nowy rozdział w historii zapraw klejowo-szpachlowych do systemów ociepleń oferowanych przez wiodącego producenta chemii budowlanej. Wybierając składniki ocieplenia pamiętajmy o tym, aby wszystkie komponenty systemu ocieplenia pochodziły od jednego producenta, co z pewnością pozytywnie wpłynie na kompatybilność i trwałość systemu.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska