Zbuduj harmonię
Tradycyjna elewacja 
w nowoczesnym wydaniu

Raz zbudowany dom staje się naszą ostoją na dekady. To nie znaczy jednak, że przez ten czas musi wyglądać tak samo. Zmiana wyglądu elewacji jest dziś łatwiejsza niż kiedykolwiek. Nie wiąże się też z dużymi kosztami i pracochłonnym remontem.

Chcemy żyć blisko natury. Pragniemy, by wygląd naszych domów współgrał z sąsiedztwem i otaczającą nas przyrodą. Naturalne elewacje najlepiej wpisują się w rytm zmian, jakie przynoszą pory roku. Budynek z cegły albo z kamienną fasadą ma niewątpliwy urok. Nie musimy jednak inwestować w kosztowne materiały, aby nasz dom dobrze wpisywał się w krajobraz. Wystarczy sięgnąć po nowoczesne płyty elewacyjne, takie jak Solid marki VOX.

Mieszanka tradycji z nowoczesnością

Panele Solid powstały z inspiracji zabytkową architekturą Starego Kontynentu. Wzory, kolory czy struktury znane z tradycyjnego budownictwa przeniesiono na nowoczesny materiał. Płyty Solid to trzy kolekcje (Brick, Solidstone oraz Stone) i 16 wzorów. Możemy więc łatwo wybrać taki, który nasz dom albo subtelnie wyróżni w sąsiedztwie, albo pozwoli wtopić go w otoczenie.

Kolekcja Solid Brick nawiązuje do tradycji budowania z cegły. Płyta wiernie naśladuje kształt i kolorystykę tego materiału dzięki nowoczesnym technikom zadruku, jak też odwzorowaniu cieniowania i specjalnie malowanych fug. Elewacje przypominającą tę z kamienia stworzymy przy wykorzystaniu Solid Stone. Wygląd samych paneli wyróżnia się subtelnością i precyzją rysunku. Podobnie zresztą jak okładziny z serii Sandstone, które naśladują ściany wykonane z ciosanego piaskowca z wyraźną, geometryczną strukturą powierzchni oraz stonowanymi kolorami. To dobry wybór zarówno dla budynków o nowoczesnej, jak i bardziej rustykalnej formie.

Jesień i zima nie taka straszna

Produkty Solid to dobry sposób na trwałą elewację, której niestraszna żadna pora roku. Materiał jest odporny na zmieniające się warunki atmosferyczne, więc nie zmienia się pod wpływem słońca, wiatru czy deszczu. Co ważne: w sytuacji, gdy zimy są coraz łagodniejsze, a jesień i wiosna cieplejsze, na montaż paneli elewacyjnych możemy sobie pozwolić przez niemal cały rok.

Panele Solid należy montować w temperaturze od 5°C do 30°C, dzięki czemu nawet późna jesień czy końcówka zimy mogą być dobrym momentem na zmianę wyglądu naszego domu. Należy tylko pamiętać, by przed pracą sezonować profile przez 2-3 godziny w miejscu instalacji tak, aby miały one możliwość wyrównania swojej temperatury do temperatury otoczenia – mówi Artur Jakubowski, product manager i ekspert w kategorii fasad marki VOX.

Podczas montażu systemu nie ingerujemy w konstrukcję budynku – płyty przymocowuje się do konstrukcji nośnej wykonanej z łat drewnianych albo profili metalowych montowanych bezpośrednio do ścian. Panele osadzamy w  listwach wykończeniowych. Nie ma więc potrzeby stosowania specjalnych zapraw. Panele łączą się ze sobą przez wbudowane zamki, a przykręca się je do podkonstrukcji w przeznaczonych do tego otworach montażowych z zachowaniem dylatacji. Prawidłowy montaż gwarantuje wysoką trwałość fasady.

Co ważne – Solid można łączyć z innymi systemami elewacyjnymi VOX  – sidingami Kerrafront i Vifront, które w różnorodny sposób odzwierciedlają drewniane deski. Łączenie tych okładzin pozwoli nam uzyskać bardzo ciekawe efekty.

Prosty wybór

System Solid to sposób na szybką i ekonomiczną zmianę elewacji. Sam proces montażu jest prosty, a pokrycie elewacji panelami o wiele tańsze, niż zaawansowane roboty budowlane. Dzięki temu panele sprawdzą się zarówno na domach jednorodzinnych, jak i na większych obiektach.

Olbrzymią zaletą systemu Solid jest jego bezobsługowość po zamontowaniu. Tworzywo z jakiego jest wykonany sprawia, że panele są trwałe oraz odporne na uszkodzenia oraz zabrudzenia. Wystarczy przemyć fasadę raz do roku delikatnymi środkami czyszczącymi. Pozwala to zachować estetykę budynku na lata bez konieczności przeprowadzania zabiegów konserwujących – tłumaczy Artur Jakubowski.

Płyty elewacyjne chronią też konstrukcję obiektu. Są odporne na uszkodzenia mechaniczne, nie odkształcają się też pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych. Stanowią więc skuteczną i trwałą barierę między ścianami a otoczeniem. Prawidłowo zamontowane płyty Solid gwarantują właściwą wentylację fasady obiektu.

Przed przystąpieniem do montażu koniecznie należy zapoznać się z instrukcją montażu, która czytelnie objaśnia wszelkiego rodzaju niuanse związane z właściwym wykonaniem elewacji w tym  wymogi techniczne dla zapewniania własciwej wentylacji i poprawnej pracy systemu na elewacji – mówi Artur Jakubowski.

Przestrzeganie zasad montażowych pozwala uchronić ściany przed pleśnią i wilgocią, dlatego system Solid można układać też bezpośrednio na docieplenia. Panele są objęte 30-letnią gwarancją producenta, dzięki czemu domem w nowych barwach można się cieszyć naprawdę długo.

YouTube player

O marce VOX:

VOX to marka wnętrzarska o unikatowym i uzupełniającym się portfolio produktów oraz usług związanych z urządzaniem mieszkań i domów.
W VOX wierzymy, że prawdziwa wolność zaczyna się w domu, a to jak mieszkamy ma ogromny wpływ na nasze życie. Dlatego nasze produkty powstają w odpowiedzi na realne potrzeby człowieka, w oparciu
o metodologię design thinking. Pracują nad nimi multidyscyplinarne zespoły, w skład których, oprócz projektantów, wchodzą psychologowie, etnografowie czy socjologowie; a naszym celem jest nieustanny rozwój i dostarczanie kompleksowych rozwiązań wnętrzarskich. W ten sposób powstają stylistycznie dopasowane do siebie kolekcje mebli, podłóg, drzwi, dodatków oraz systemów ściennych i elewacyjnych.

VOX to także sieć salonów wyposażenia wnętrz w całej Polsce oraz platforma sprzedaży on-line vox.pl. Prawdziwą wolność tworzenia zapewniamy także konsumentom w ponad 50 krajach na wszystkich kontynentach, od Stanów Zjednoczonych, przez Rosję, aż po Australię i Tajwan.