Branża budowlana po raz 32. spotkała się na MTP – rozpoczęła się BUDMA 2024!

Ponad 50 000 m2 powierzchni wystawienniczej, prezentacja ofert około 650 producentów i dystrybutorów z 25 krajów oraz reprezentacja licząca niemal 40 państw z całego świata. Tak w liczbach można podsumować Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, które 30 stycznia rozpoczęły się we wtorek na MTP. W tym roku, Targom BUDMA towarzyszą również Targi Maszyn Budowlanych INTERMASZ i INFRATEC, a także specjalnie przygotowana Strefa Ognia w ramach Targów KOMINKI.

– Budownictwa w Polsce odpowiada, jako jedno z głównych źródeł emisji dwutlenku węgla. Dlatego bardzo się cieszę, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska dołączyło do patronów naszych targów. Jest też zrozumienie, że ten cel do 2050 r. na osiągnięcie neutralności klimatycznej możemy zrobić w partnerstwie ze stroną rządową. Temu służą te cztery dni spotkań w Poznaniu – mówił podczas oficjalnego otwarcia targów prezes Grupy MTP, Tomasz Kobierski.

Zielona przyszłość budownictwa

Celem tegorocznej edycji wydarzenia jest połączenie świata budownictwa i architektury w taki sposób, aby znaleźć równowagę między estetyką a funkcjonalnością w projektach przyszłości. Biorąc pod uwagę wyzwania związane ze zmianami klimatycznymi oraz globalnym zapotrzebowaniem na zrównoważone rozwiązania, zadaniem „Zielonej przyszłość budownictwa” stało się bycie drogowskazem dla branży budowlanej w dążeniu do osiągnięcia harmonii między postępem a odpowiedzialnością ekologiczną.

– Zawsze chętnie wracam na targi poznańskie, bo jest tutaj dobry klimat. To ważne dla nas słowo, które będzie nam towarzyszyć przez najbliższe lata, które też stanowi dla nas wyzwanie. Musimy się z nim zmierzyć, wziąć byka za rogi, wspólnie we współpracy. Rząd koalicji 15 października objął władzę w Polsce w bardzo ważnym momencie dla gospodarki. Rozmawialiśmy z panem prezesem i zarządem o tym, że w gruncie rzeczy gospodarska budzi się i jeszcze może nie weszła na pełne tory rozpędu, ale jest niewątpliwie w bardzo ważnym momencie – podkreśliła podczas oficjalnego otwarcia targów Minister Klimatu i Środowiska, Paulina Hennig-Kloska.

O znaczeniu targów dla rozwoju polskiej gospodarki i zielonej przyszłości branży budowlanej, podczas inauguracji wydarzenia mówili również: Wojciech Jankowiak, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego, Katarzyna Łażewska-Hrycko, Główny Inspektor Pracy, Wiesław Szczepański, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Jacek Tomczak, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

 

Złote Medale wręczone 

Podczas otwarcia Targów BUDMA, wręczone zostały Złote Medale Grupy MTP. Jest to najbardziej rozpoznawalna w Polsce nagroda przyznawana za wysoki poziom innowacyjności produktów. W tym roku Sąd Konkursowy pod przewodnictwem prof. dr hab. inż. Józefa Jasiczaka nagrodził 18 produktów zgłoszonych przez wystawców tragów BUDMA oraz 2 produkty od wystawców targów Intermasz.

Wśród tegorocznych laureatów znaleźli się:

 1. MAX Europe B.V. 
 2. OD A DO Z S.A.
 3. KENSINGTON GREEN Sp. z o.o.
 4. Alchimica Polska Sp. z o.o.
 5. ISO-Chemie GmbH
 6. Ottimo Systems
 7. Canada Rubber Polska
 8. Sodra Polska Sp. z o.o.
 9. SURMA SYSTEMS Sp. z o.o.
 10. Megaplot Polska
 11. Toolco
 12. Trokotex Polymer Group
 13. Mirox Fabryka Okien i Drzwi
 14. GARDA METAL WORKS Polska Sp. z o.o.
 15. Vitrintec Sp. z o.o.
 16. ZAKŁAD CERAMIKI BUDOWLANEJ OWCZARY R.E.R. STĘPIEŃ Sp. j.
 17. Blachy Pruszyński Sp. z.o.o.
 18. ITC Garden

Również branża budowlana, czyli wykonawcy, dystrybutorzy i konsumenci mieli możliwość wybrania najlepszego produktu spośród wszystkich wcześniej nagrodzonych Złotym Medalem przez ekspertów. Nagrodę Złoty Medal Wybór Konsumentów Targów BUDMA otrzymała firma ITC Garden za produkt Żywy panel z bluszczu. Produkt ten otrzymał 32% wszystkich głosów oddanych w plebiscycie.

Na Targach Intermasz Złoty Medal otrzymały 2 produkty: Ładowarka kołowa Kramer 5095  firmy Kramer-Werke GmbH, zgłoszoną przez HKL Baumaschinen Polska Sp. z o.o. oraz Mini żuraw Jekko JF235 firmy Jekko Polska Sp. z o.o. Również na targach Intermasz odbyło się głosowanie przedstawicieli branży na najlepszy produkt spośród wszystkich nagrodzonych Złotym Medalem. Nagrodę Złoty Medal Wybór Konsumentów targów Intermasz otrzymał Mini żuraw Jekko JF235  firmy Jekko Polska Sp. z o.o. Produkt ten otrzymał aż 59% wszystkich oddanych głosów w plebiscycie.

Należy jednak podkreślić, że qśród produktów rywalizujących o nagrodę Złotego Medalu Grupy MTP są  takie, które wyróżniają się w sposób szczególny na tle pozostałych. To najbardziej innowacyjne ze zgłaszanych do konkursu rozwiązań, czyli produkty, które powstały w oparciu o najnowocześniejsze technologie na skalę światową. Nagrodę Grand Prix Grupy MTP w konkursie Złoty Medal na Targach Budma 2024 otrzymała Akumulatorowa wiązarka do prac w pozycji wyprostowanej MAX Twintier RB401T-E firmy MAX EUROPE BV. 

 

Innowacje i odpowiedzi na aktualne wyzwania 

Novum na Targach BUDMA stanowi ekspercka Strefa Nauki i Startupów, dzięki której możliwe jest poznanie innowacji z 12 polskich uczelni w obszarze zielonego budownictwa, porozmawianie o współpracy badawczo-rozwojowej oraz  możliwościach rozwoju biznesu. Organizatorami Strefy są Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii (PACTT).

Tegoroczna BUDMA, w dużej mierze koncentrować się będzie na wyzwaniach sektora budowlanego. Niezwykle istotną kwestią związaną z pojęciem zielonego budownictwa jest termomodernizacja. Z tej okazji, pierwszego dnia wydarzenia Polska Izba Budownictwa zorganizowała Panel Dyskusyjny, którego zagadnienia związane były z termomodernizacją i możliwościami jej finansowania.

Dla fachowców i profesjonalistów branży 

Pierwszego dnia targów odbyło się również szereg szkoleń: “Problemy oraz praktyczne wskazówki dotyczące realizacji inwestycji budowlanych z uwzględnieniem zmian w branży deweloperskiej w świetle ‘owej ustawy deweloperskiej'” organizowane przez kancelarię JLSW Janaszczyk Lis & Wspólnicy Radcowie Prawni Spółka Komandytowa, a także szkolenie organizowane przez Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, podczas którego jego uczestnikom przybliżony został sposób działania Cyfrowej Książki Obiektu Budowlanego (c-KOB) oraz Elektronicznego Dziennika Budowy (EDB).

Jak zawsze w programie BUDMY gościły również na stałe wydarzenia, na które czekają przede wszystkim fachowcy z branży budowalnej, a wśród nich: Monteriada, wydarzenie promujące dobry montaż wyrobów stolarki budowlanej, warsztaty parkieciarskie, Mistrzostwa Polski Młodych Dekarzy, czy też wystawa prac konkursowych „Szkice architektoniczne. Do źródeł witalności – czyli woda w architekturze” oraz „Uwolnić Bogdankę”.

 

Po więcej szczegółów warto zajrzeć na stronę targów: https://budma.pl/pl/ i https://intermasz.pl/pl/ oraz https://targikominki.pl/pl/.

Międzynarodowe Targi Budownictwa i Architektury BUDMA, Targi Maszyn Budowlanych INTERMASZ i INFRATEC oraz Targi KOMINKI potrwają do 2 lutego 2024 roku, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. 

Już dzisiaj również warto zakupić bilet: https://tobilet.pl/budma-2024-1.html