Minimalizm z przewagą funkcjonalizmu – Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu

Ograniczony budżet to wyzwanie, z którym często mierzą się architekci w swojej pracy. Możemy jednak znaleźć budynki, które powstały przy stosunkowo niskich nakładach finansowych, a urzekające estetyką i świetnie spełniające swoją funkcję. Przedstawiamy zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu Fasada Roku w kategorii „budynek niemieszkalny nowy” – Centrum Aktywności Lokalnej we Wrocławiu (CAL), za którego projektem stoją architekci Anna Rottau i Piotr Zybura z pracowni arch_it.

Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich Maślicach | Fot. Stan Zajączkowski

Centrum Aktywności Lokalnej jest zlokalizowane przy ul. Suwalskiej na wrocławskich Maślicach – osiedlu, które rozwija się w bardzo szybkim tempie. Mieszkańcy, których liczba ciągle rośnie, potrzebowali miejsca, które sprzyjałoby angażowaniu się w lokalne aktywności i budowaniu przynależności, stanowiącego przyjazną przestrzeń spotkań i nauki. Dzięki temu, że projekt powstawał przy zaangażowaniu Rady Osiedla, program funkcjonalny Centrum jest dopasowany do potrzeb, pasji i zainteresowań okolicznej społeczności.

Centra Aktywności Lokalnej, czyli niegdysiejsze domy kultury nabierają znaczenia – nie tylko we Wrocławiu. Warto przy tym zauważyć, że każde łączy działania różnych podmiotów. Program, który dostaliśmy w przypadku realizacji na wrocławskich Maślicach był bardzo duży, a budżet stosunkowo niewielki. Musieliśmy zatem podejść do tematu tak, aby różne pomieszczenia mogły równie dobrze służyć rozmaitym funkcjom – mówi arch. Piotr Zybura, właściciel biura projektowego arch_it i główny projektant CAL.

Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich

Funkcjonalna prostota

Mając na względzie założenia ekonomiczne, dotyczące sposobu realizacji i funkcjonowania obiektu, architekci przyjęli odpowiednie rozwiązania – konstrukcyjne i materiałowe. Zaprojektowali minimalistyczny, parterowy budynek, składający się z dwóch przesuniętych względem siebie brył opartych na rzucie prostokąta. Wyższa z nich skrywa uniwersalną, wspólną salę wykładowo-koncertową, klub mieszkańca i biuro Rady Osiedla. Druga natomiast mieści  bibliotekę i dwie sale zajęciowe z możliwością połączenia w jedną. Oba bloki zespolone są holem wejściowym służącym za przestrzeń wystawową, łączącym główne wejście do budynku od północy z południową strefą rekreacyjną. Aby zapewnić elastyczność funkcjonowania budynku w przyszłości, przegrody wewnętrzne zaprojektowano jako lekkie ściany szkieletowe, które dają możliwość wprowadzenia zmian w układzie funkcjonalnym w zależności od aktualnych potrzeb użytkowników. Ogólnodostępny taras, na który można wyjść ze wszystkich pomieszczeń  powiększa powierzchnię użytkową obiektu, a w ciepłych dniach stanowi dodatkową przestrzeń do spotkań mieszkańców Maślic.

Monochromatyczny minimalizm

W myśl minimalizmu budynek jest w zasadzie monochromatyczny. Elewacje zakomponowano w bieli i pokryto tynkiem silikonowym. Jedynie od frontu zastosowano układ mozaikowy tynku czesanego z wykorzystaniem tynku modelowanego Baumit CreativTop, pozwalającego na tworzenie różnorodnych struktur na elewacji.

Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich Maślicach

O wyborze tynków firmy Baumit zdecydowała jakość produktów – sprawdzona już przez nas wielokrotnie, choć bardzo cenimy sobie także doradztwo i obsługę techniczną, które w przypadku tego producenta są na naprawdę wysokim poziomie. Najbardziej zależało nam jednak na tym, aby fasada projektowanego budynku dobrze prezentowała się nie tylko w momencie oddania budynku do użytkowania, lecz wyglądała równie reprezentacyjnie za kilka lat – mówi arch. Piotr Zybura.

Geometryczna faktura, przeszklenia i zadaszenia to główne środki wyrazu, jakimi posłużono się w projekcie. Zastosowane rozwiązania, choć proste, podkreślają nowoczesne oblicze stworzonej architektury.

Budynek zrównoważony

Prosta forma to wypadkowa budżetu, układu funkcjonalnego i zastosowanych rozwiązań w zakresie zrównoważonego budownictwa. Budynek został odpowiednio zorientowany względem stron świata, aby miał mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzewania i chłodzenia. Wokół niego zastosowano elementy zacieniające południowe przeszklenia, które zapewniają cień zapobiegający nadmiernym zyskom ciepła i przegrzewaniu się wnętrz, a przy okazji stanowią estetyczny element urozmaicający elewację. Zaprojektowane zielone dachy w lecie pomagają utrzymać niższą temperaturę w budynku, w zimie zapewniają dodatkową ochronę przed stratami ciepła, a dodatkowo opóźniają spływ wody z dachu. Ponadto wokół budynku funkcjonują ogrody deszczowe, stanowiące system bioretencji wody opadowej, która dzięki tym rozwiązaniom jest w pełni zagospodarowana na działce.

Centrum Aktywności Lokalnej na wrocławskich Maślicach

CAL przy ul. Suwalskiej we Wrocławiu to doskonały dowód na to, że nawet przy ograniczonym budżecie można stworzyć coś, co ma w sobie harmonię, proporcję i jest funkcjonalnie udane. Dzięki nieszablonowemu podejściu architektów do projektu w kontekście formy oraz funkcji, dziś mieszkańcy Maślic mają do dyspozycji wpasowany w otoczenie obiekt wyróżniający się estetyką oraz spełniający ich potrzeby w zakresie tworzenia oraz podtrzymywania życia społecznego i kulturalnego.

Realizacja została dwukrotnie doceniona w konkursie Fasada Roku 2023 w kategorii „budynek niemieszkalny nowy”. Najpierw zwyciężyła w głosowaniu publiczności, zdobywając „Wyróżnienie internautów”, potem została najwyżej oceniona także przez profesjonalne jury. Teraz powalczy o kolejny prestiżowy tytuł, tym razem na poziomie międzynarodowym, w ramach Baumit Life Challenge 2024. Budynek CAL Maślice na swoim koncie ma już także nagrodę w konkursie Piękny Wrocław 2023 w kategorii „budynek użyteczności publicznej”.

Konkurs Fasada Roku

Konkurs Fasada Roku już od 2007 roku nagradza budynki, które poprzez swoją architekturę i sposób wykończenia elewacji korzystnie wpływają na otaczający nas krajobraz. Jego idea każdego roku spotyka się z uznaniem środowisk branżowych. Patronat honorowy nad aktualną edycją wydarzenia objęły: Izba Architektów Rzeczypospolitej Polskiej (IARP) oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich (SARP). Medialnie wspierają ją redakcje takich periodyków jak: Architektura & Biznes”, „Architektura Murator”, „Budujemy Dom”, „Dom z ogrodem”, „ekspertbudowlany”, „Izolacje”, „Murator”, „Renowacje i Zabytki”, „TerazDom”, „Zawód:Architekt” oraz portali internetowych: architekturadzisiaj.pl, budnet.pl, chemiabudowlana.info, infoarchitekta.pl, obud.pl, sztuka-architektury.pl i terazdom.pl.

www.baumit.com

www.facebook.com/BaumitPolska

www.instagram.com/baumit.polska