Branża stolarki zatrudnia coraz więcej kobiet

Branże, które jeszcze kilka lat temu uznawane były za typowo męskie, zmieniają swoje oblicze. Coraz więcej kobiet zajmuje stanowiska w firmach, których działalność związana jest z budownictwem czy automotive. Najlepszym przykładem na lokalnym rynku jest Spółka Pilkington Polska, która została nagrodzona za zatrudnienie największej liczby kobiet wśród firm z branży stolarki.

Rynek pracy nieustannie zmienia się i ewoluuje. Nie dziwi więc, że stereotypy przestały dyktować rolę, jaką mają do odegrania kobiety i mężczyźni. Branże uznawane za typowo męskie zatrudniają dziś wiele kobiet, zarówno na stanowiskach podstawowych, jak i kierowniczych. Panie doskonale sprawdzają się w wielu rozmaitych profesjach, czyniąc m.in. branżę budowlaną czy dekarską miejscem swojej codziennej pracy i realizacji ambicji zawodowych. Pełnią przy tym szereg rozmaitych funkcji, od pierwszego kontaktu z klientem, przez skomplikowane prace projektowe, techniczne, montażowe, kontakty z dystrybutorami, po działania na rzecz wizerunku firmy.

Rosnące zaangażowanie kobiet oraz coraz większy ich udział w rozwoju branży budowlanej to pozytywny trend, który sprzyja różnorodności. To kierunek działań, którym świadomie podąża Spółka Pilkington Polska, laureat nagrody za zatrudnienie największej liczby kobiet wśród firm z branży w VII edycji programu „Kobiety Branży Stolarki 2023”. Obszar działania firmy zdaje się nie być środowiskiem stworzonym dla kobiet, jednak okazuje się, że to jedynie stereotyp. Panie coraz liczniej i coraz bardziej aktywnie zaznaczają tam swoją obecność. Blisko jedna trzecia pracowników NSG Group (właściciela marki Pilkington) to kobiety. 45% to pracownice biurowe, a 23% pracownice fizyczne, z czego aż 39 pań zajmuje stanowiska kierownicze lub dyrektorskie. Tylko w ubiegłym roku 167 kobiet dołączyło do organizacji w Polsce, a ich średni staż w firmie to blisko 8 lat.

Magdalena Skoczyńska od przeszło 20 lat spełnia się zawodowo w Pilkington Polska również została nagrodzona w plebiscycie „Kobiety Branży Stolarki 2023”. To inicjatywa, która prezentuje na szerokim forum wyjątkowe kobiety związane z branżą stolarki budowlanej. Głównym celem plebiscytu jest wskazanie nadzwyczajnych, godnych rozpropagowania i naśladowania kobiet w branży zdominowanej przez mężczyzn, które wnoszą do niej ciepło, odwagę i kreatywność. Nagroda dla Magdaleny Skoczyńskiej stanowi uhonorowanie jej doświadczenia, aktywności zawodowej i determinacji we wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań, które w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju firmy.

Moje motto życiowe to “Carpe Diem” oraz „Jeśli potrafisz o czymś marzyć, potrafisz tego także dokonać”. Uważam, że nie ma projektów, których nie da się zrealizować. Trzeba wykorzystać wiedzę i doświadczenie, wdrożyć innowacyjne rozwiązania, a przede wszystkim wykazać się determinacją. To tytaniczna praca, ale przynosi efekty – mówi Magdalena Skoczyńska, Dyrektorka Sprzedaży Pilkington Polska Sp. z o.o.

Wiele artykułów prasowych i wyników badań wskazuje na to, że kobiety coraz częściej pracują w branży budowlanej, IT, transportowej czy technologicznej i odnoszą tam sukcesy. Wygląda na to, że tzw. szklany sufit pęka, a procentowy udział kobiet w branżach pozornie męskich stopniowo zmienia się, kształtując nowy rozkład sił na rynku pracy. Kobiety wychodzą z cienia i wspierają firmy własnym doświadczeniem, kwalifikacjami i świeżym spojrzeniem, efektem czego są zmiany, które śledzi się z przyjemnością.