Doskonały wygląd elewacji na lata z gwarancją na nieporastanie, niezależnie od użytego materiału ociepleniowego? Z tynkiem hydrofilowym to możliwe!

Elewacja to nie tylko wizytówka budynku, ale także jego pierwsza linia obrony przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Wybór odpowiedniego tynku jest zatem kluczowy dla zapewnienia trwałości i estetyki fasady. Warto jednak pamiętać, by tynk, na który się zdecydujemy, nie tylko posiadał doskonałe właściwości użytkowe, ale też pozostawał kompatybilny z zastosowanym systemem ocieplenia pochodzącym od jednego producenta. Jednak nawet jeśli nie wiemy, jakie rozwiązania zostały wcześniej wykorzystane, jesteśmy w stanie skutecznie zabezpieczyć elewację przed niekorzystnymi czynnikami i tym samym cieszyć się atrakcyjnym wyglądem budynku przez długie lata. Na jakie produkty warto zatem postawić?

Profesjonalne rozwiązanie dla różnych systemów ociepleniowych

Możliwość wszechstronnego zastosowania tynku elewacyjnego to jedna z kluczowych cech jakie powinniśmy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego produktu. O ile w przypadku nowej inwestycji jesteśmy w stanie już na etapie projektu dobrać materiał izolacyjny, klej, siatkę zbrojącą, grunt i tynk tak, aby były one ze sobą kompatybilne, to planując renowację istniejącego już obiektu nie zawsze potrafimy ustalić, jaki system ociepleniowy był wcześniej stosowany i kto jest jego producentem.

Na rynku dostępne są rozwiązania, które można z powodzeniem stosować w systemach ociepleń ETICS z różnymi rodzajami izolacji termicznej – wełną mineralną, styropianem białym i grafitowym oraz płytami rezolowymi. Mowa tu o tynkach hydrofilowych, które ze względu na możliwość szerokiego zastosowania sprawdzą się różnorodnych projektach budowlanych, a jednocześnie będą właściwie współpracować z użytymi wcześniej produktami. A to z kolei przekłada się wytrzymałość i estetykę wykonanej elewacji”, wyjaśnia Aneta Obłuska, Product Manager Fasady marki Weber oferującej m.in. systemowe rozwiązania elewacyjne, tynki elewacyjne, tynki mozaikowe oraz farby fasadowe.

Długotrwała ochrona przed wilgocią i gwarancja trwałości

Elewacje budynków są narażone m.in. na oddziaływanie promieniowania UV, zanieczyszczenia, wahania temperatur oraz mróz. Poważnym zagrożeniem jest dla nich także wilgoć, która sprzyja rozwojowi mikroorganizmów odpowiedzialnych za powstawanie pleśni, glonów czy grzybów na ścianie budynku. Doskonałym sposobem na zabezpieczenie fasady przed negatywnym oddziaływaniem wody jest zastosowanie tynków hydrofilowych, które za sprawą swojej wyjątkowej struktury chronią powierzchnię elewacji przed tworzeniem się filmu wodnego i tym samym ułatwiają odparowywanie z niej wilgoci.

Jeśli zależy nam na wyjątkowo trwałej elewacji, która zachowa atrakcyjny wygląd przez bardzo długi czas, postawmy na tynki hydrofilowe. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych technologii są one w stanie „wypłaszczać” krople wody zwiększając ich powierzchnię wysychania na fasadzie. W rezultacie elewacja pozostaje sucha i odporna na rozwój niepożądanych mikroorganizmów, co jest szczególnie istotne w przypadku budynków zlokalizowanych w pobliżu zbiorników wodnych czy na terenach charakteryzujących się dużą wilgotnością powietrza. Warto też pomyśleć o wybraniu  produktu, którego producent udziela długiej gwarancji na nieporastanie tynku – w przypadku topowych marek może ona wynosić nawet 10 lat”, podpowiada ekspertka marki Weber.

Estetyczne wykończenie także ma znaczenie

Wybór tynku ma bezpośredni wpływ na trwałość i ochronę elewacji, jednak przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego produktu zwróćmy też uwagę na efekt estetyczny jaki będziemy mogli dzięki niemu uzyskać.

Szeroka paleta kolorystyczna to kolejny czynnik, jaki warto wziąć pod uwagę przy zakupie tynku.  Przykładowo, tynk weberpas silicon AquaBalance jest dostępny w ponad 350 kolorach, dzięki czemu każdy inwestor znajdzie idealny odcień dopasowany do swoich wymagań estetycznych. Taka różnorodność kolorystyczna pozwala na realizację nawet najbardziej wymagających projektów elewacyjnych, podkreślając unikalny charakter każdego budynku”, dodaje ekspertka marki Weber.

Podsumowując – doskonałe właściwości użytkowe i możliwość zastosowania z różnymi systemami ociepleń czynią tynk weberpas silicon AquaBalance idealnym rozwiązaniem dla zdecydowanej większości projektów budowlanych. Dzięki niemu elewacja naszego domu będzie nie tylko piękna, ale także odporna na wszelkie wyzwania, jakie niesie ze sobą zmienny klimat.

O firmie

SAINT-GOBAIN to światowy lider w dziedzinie zrównoważonego budownictwa. Od ponad 350 lat na świecie i blisko 30 lat w Polsce, firma kompleksowo opracowuje i tworzy, produkuje oraz dystrybuuje nowoczesne materiały. Gwarantują one wydajność oraz zrównoważony rozwój, wpisując się w założenia ekologicznego budownictwa, oszczędne gospodarowanie zasobami oraz przeciwdziałanie zmianom klimatycznym. Dla jeszcze bardziej optymalnego funkcjonowania i większych korzyści dla konsumentów, SAINT-GOBAIN połączyło operacyjnie i funkcjonalnie siłę trzech swoich marek: ISOVER, RIGIPS i WEBER.

WEBER to marka aktywna w wielu segmentach polskiego rynku budowlanego – tworzy produkty chemii budowlanej i kompletne rozwiązania systemowe do ociepleń domów, podkładów podłogowych, hydroizolacji i układania płytek.