Dwie nowe grubości płyt styropianowych ETIXX Fasada λ 31 – szersza gama możliwości

Gama innowacyjnych grafitowych płyt Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 wzbogaciła się o dwie nowe grubości – 12 i 25 cm. Kompleksowa oferta nowoczesnych, formowanych ciśnieniowo materiałów izolacyjnych w pięciu grubościach daje jeszcze szersze możliwości projektowania i realizacji cieplejszych przegród zgodnych z zaostrzonymi warunkami technicznymi.

Płyty Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 są teraz dostępne w pięciu grubościach Fot. Knauf Therm

Cieńsza warstwa – lepsze efekty ocieplenia

Surowsze wymagania związane z izolacyjnością cieplną ścian zewnętrznych mogą w niektórych przypadkach oznaczać konieczność zmiany pierwotnych założeń związanych z warstwą ocieplenia. Aby poprawić współczynnik przenikania ciepła dla ścian budynku, należy zastosować materiał o lepszym współczynniku przewodzenia ciepła λ lub wykorzystać grubsze płyty, takie jak 20, 25 i 30 cm. Masywniejsza warstwa ocieplenia może wiązać się ze zmianą architektury budynku i zwiększeniem jego obrysu zewnętrznego, co jest niekorzystne zwłaszcza w przypadku niewielkiej powierzchni działki, gdzie każdy zaoszczędzony metr zabudowy jest cenny. Wprowadzenie dwóch nowych grubości grafitowych płyt ETIXX Fasada λ 31 to odpowiedź na wymagania inwestorów, którzy oczekują lepszych efektów ocieplenia bez potrzeby nadmiernego zwiększania grubości ścian lub polepszenia parametrów izolacyjności przy zachowaniu pierwotnych wymiarów warstw. Przykładowo, jeśli w projekcie przewidziano tradycyjny biały styropian Fasada 040 o grubości 12 cm, można go z powodzeniem zastąpić nowymi płytami ETIXX o tej samej grubości, uzyskując przy tym znacznie lepszy efekt ocieplenia. W przypadku zastosowania białego styropianu opór cieplny tej warstwy wynosiłby bowiem 2,90 [m2*K/W], a po wymianie na styropian ETIXX zwiększy się do 3,75 [m2*K/W]. Różnica w tym przypadku wynosi 0,85 [m2*K/W]. Poprawa rezultatów jest jeszcze bardziej widoczna w przypadku wymiany styropianu Fasada 040 o grubości 25 cm i oporze cieplnym 6,05 [m2*K/W] na nowe płyty ETIXX o tej samej grubości. Opór cieplny stworzonej z nich warstwy wynosi 7,8 [m2*K/W], co daje różnicę aż 1,75 [m2*K/W] na korzyść styropianu ETIXX. Uzyskanie takiego samego parametru z wykorzystaniem białego styropianu Fasada 040 wymagałoby znacznego zwiększenia grubości warstwy ocieplenia aż do 32 cm, co mogłoby wpłynąć negatywnie na estetykę budynku i doświetlenie pomieszczeń. Jak widać, zastosowanie płyt ETIXX pozwala także na zmniejszenie grubości ocieplenia w stosunku do tradycyjnych styropianów białych, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiego współczynnika oporu cieplnego.

grafika_etixx_nowe_plyty.indd

Płyty Knauf Therm ETIXX Fasada λ 31 oferują wiele korzyści pod kątem wykonawstwa Fot. Knauf Therm

Płyty ETIXX Fasada λ 31 są produkowane w innowacyjnej metodzie formowania w prasie, co gwarantuje wysoką precyzję kształtu i stabilność wymiarową. Ich gofrowana powierzchnia pozwala zapewnić optymalną przyczepność wszystkich warstw bez potrzeby szlifowania, co jest konieczne przy układaniu tradycyjnego styropianu grafitowego ciętego z bloku. Żłobienia na zewnętrznej powierzchni płyt niwelują ewentualne naprężenia w warstwie ocieplenia, jakie mogą być spowodowane np. dużym nasłonecznieniem. Dużym ułatwieniem dla wykonawców są także oznaczenia wskazujące miejsca nanoszenia kleju i kołkowania. Płyty wyróżniają się ponadto większymi wymiarami niż standardowo, bo wynoszą one 1200 x 600 mm, co pozwala przyspieszyć prace ociepleniowe. Nowe płyty ETIXX Fasada 31 o grubości 12 cm są pakowane po pięć sztuk w paczce, co daje łączną powierzchnię krycia aż 3,6 m2. Natomiast płyty o grubości 25 cm są pakowane po dwie sztuki, którymi można pokryć powierzchnię 1,44 m2. Zwiększony wymiar płyt przekłada się na większą objętość styropianu w m3. Na przykład w przypadku paczki styropianu ETIXX o grubości 12 cm wynosi ona 0,432 m3/op., podczas gdy paczka zawierająca płyty o tej samej grubości i standardowych wymiarach 1000 x 500 mm posiada objętość 0, 30 m3/op. Wpływa to istotnie na poprawienie procesów logistycznych na budowie i zmniejszenie kosztów transportu.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie: www.styropianknauf.pl