SYSTEM 3E z ofertą najcieńszej i najcieplejszej ściany jednowarstwowej na polskim rynku

Zaledwie 35,2 cm grubości będą mieć ściany budynków wzniesionych z elementów SYSTEM 3E EKO+. Nowa technologia ultracienkich, jednowarstwowych, niewymagających ocieplenia ścian pozwoli inwestorom zwiększyć powierzchnię użytkową budynków przy zachowaniu restrykcyjnych norm przenikania ciepła – przekonuje dr Patryk Bolimowski, kierownik ds. R&D i kontroli jakości w SYSTEM 3E.

SYSTEM 3E EKO+ to nowa generacja elementów konstrukcyjnych łączonych metodą „klik-klik” bez konieczności stosowania zaprawy i docieplenia. Opracowana i opatentowana w Polsce technologia jest stosowana do wznoszenia konstrukcji do wysokości 12 metrów – zarówno nieruchomości mieszkaniowych, jak i komercyjnych. Elementy są wykonane z perlitu – naturalnej, ognioodpornej skały o bardzo dobrych właściwościach termoizolacyjnych i akustycznych.

Już pierwsza generacja elementów SYSTEM 3E okazała się przełomem na rynku budowlanym, szczególnie w dynamicznie rosnącym segmencie domów jednorodzinnych. Jako pierwsi zaoferowaliśmy idealnie gładką ścianę o doskonałych właściwościach izolacyjnych, której metr kwadratowy powstaje w mniej niż pięć minut. Widzimy ogromne zainteresowanie inwestorów ekologicznymi i energooszczędnymi technologiami, które pozwalają nie tylko optymalizować czas budowy, ale przede wszystkim zwiększać jakość, trwałość i bezpieczeństwo obiektówprzekonuje Piotr Budnik, wiceprezes SYSTEM 3E.

SYSTEM 3E EKO+ to aktualnie najcieńsza ściana na rynku. O jej walorach termicznych decyduje m.in. zamknięte w perlicie powietrze, będące naturalnym izolatorem. Struktura miliardów zamkniętych w elementach konstrukcyjnych pęcherzyków gwarantuje komfort cieplny, tj. przyjemny chłód latem oraz utrzymanie wysokiej temperatury zimą. Śladowa absorpcja wody sprawia, że powstające z tego materiału obiekty są doskonale chronione przed wilgocią, grzybami i pleśniami.

Gruba, choć po latach nietrwała warstwa izolacji termicznej w ścianach dwuwarstwowych może stwarzać wiele problemów w trakcie użytkowania. Wykroplenia pary wodnej na połączeniu z materiałem murowym powodują zawilgocenie przegród, utratę parametrów termoizolacyjnych oraz degradację materiału ściennego i izolującego. Precyzyjnie wykonana ściana jednowarstwowa bez mostków termicznych w SYSTEMIE 3E nie generuje tego ryzyka. Skutecznie izoluje środowisko wewnętrzne w mroźne i ciepłe dni, co ma istotny wpływ na zmniejszenie kosztów ogrzewania. Istotną rolę odgrywa też paroprzepuszczalność. Niska absorpcja wody w połączeniu z możliwością migracji pary wodnej powoduje, że ściany z perlitu są suche, i tym samym zawsze ciepłe, stabilne i odporne na degradację biologicznąwyjaśnia dr Patryk Bolimowski, kierownik ds. R&D i kontroli jakości w SYSTEM 3E.

Technologia jednowarstwowej ściany SYSTEM 3E EKO+ o grubości 35,2 cm jest certyfikowana przez Instytut Materiałów Budowlanych i Technologii Betonu. Przenikalność cieplna przegrody bez ocieplenia została określona na poziomie U = 0,198 W/ (m2K), tj. zgodnym z obowiązującymi od 2021 roku wymaganiami. O wysokiej precyzji i stabilności wymiarów świadczy dokładność wymiarowa, która wynosi <1,0 mm, oraz niska wartość rozszerzalności pod wpływem wilgoci, która jest na poziomie <0,30 mm/m. Stwierdzono również wysoką trwałość – w 20-cyklowej funkcji zamrażanie/odmrażanie nie zaobserwowano zniszczeń.

Ambasadorem i jednym z inwestorów technologii SYSTEM 3E jest Grzegorz Krychowiak, polski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w Reprezentacji Polski i w klubie Lokomotiw Moskwa.