Działka last minute – jakie prace wykonać przed jesienią?

Kiedy cieszymy się pełnią lata, nie możemy zapominać, że z każdym dniem coraz bliżej do jesieni. Już w sierpniu pojawiają się chłodniejsze i bardziej deszczowe dni, jest też coraz mniej słońca. To ostatni moment, żeby wykonać niezbędne prace budowlane na działce i wokół domu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Jak przygotować działkę do jesieni

Sierpień i wrzesień to ostatni moment, żeby przygotować działkę do nadejścia jesieni. Warto zatem skorzystać ze słonecznych i ciepłych dni, żeby przeprowadzić niezbędne prace remontowe i budowlane. Warto także zadbać o estetykę działki, jako że w natłoku ogrodniczych prac i letniego „działkingu” mogło to umknąć.

Dodatkowo letnia aura ma bardzo duży wpływ na stan zarówno zabudowań znajdujących się na działce jak i samych nasadzeń. Intensywne burze z silnymi opadami deszczu, jak również palące słońce nie działają dobrze między innymi na konstrukcję działkowych zabudowań, np. altan. Dlatego przed przyjściem jesieni warto je zabezpieczyć – będzie to tańsze i szybsze niż kosztowny remont po zimnych i wilgotnych miesiącach.

Czyszczenie altany

Coraz więcej osób decyduje się na budowę altany murowanej lub betonowej. Mimo iż drewniane altanki mają liczne grono fanów, cegła, beton i kostka brukowa charakteryzują się większą odpornością mechaniczną oraz stosunkowo wysoką niewrażliwością na warunki pogodowe. 

Aby jednak brukowane lub murowane fragmenty służyły przez wiele lat, należy o nie odpowiednio dbać. W wypadku wybrukowanej powierzchni przed altaną konieczna będzie właściwa impregnacja. Warstwa impregnatu zapewni ochronę przed warunkami atmosferycznymi, co zabezpieczy kostkę m.in. przed wnikaniem wody. Będzie ona również stanowić skuteczną zaporę przed osadzaniem się zabrudzeń.

Do impregnowania kostki brukowej wskazane jest użycie preparatu przeznaczonego specjalnie do tego materiału. Jednym z dostępnych na rynku impregnatów do kostki brukowej jest MOKRA KOSTKA firmy Jurga. Zawiera ona w swoim składzie wysokiej jakości żywice epoksydowe i polimerowe, co zapewnia nie tylko najwyżej klasy ochronę przed szkodliwymi czynnikami, ale również zapobiega rozwojowi mikroorganizmów. Preparat można stosować również na powierzchniach betonowych. Wystarczy go zamieszać i nanieść minimum dwie warstwy na podłoże, każdą kolejną po wyschnięciu poprzedniej.

Jak przeprowadzić renowację dachu altany?

Końcówka lata to również dobry moment na odkładane od tygodni prace renowacyjne. W działkowych altanach czy składzikach w trakcie wielu miesięcy użytkowania mogły pojawić się ubytki, więc przed przyjściem jesieni dobrze jest je uzupełnić. Szczególną uwagę należy zwrócić na dachy działkowych zabudowań – to one będą najbardziej narażone na działanie deszczu i niskich temperatur. Do ich zabezpieczenia nie trzeba wielu środków, a proste metody mogą ochronić je przed zniszczeniami.

Przykładem może być zastosowanie farby renowacyjno-dekoracyjnej. Tego rodzaju farby produkowane są przez wiele firm i zapewniają skuteczną ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Jedną z dostępnych na rynku produktów tego typu jest FARBA RENOWACYJNO-DEKORACYJNA firmy Jurga. Może być stosowana na wielu powierzchniach takich jak: beton, tynk, papa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, itd. Wystarczy nanieść jej dwie warstwy (każdą kolejną po wyschnięciu poprzedniej) na podłoże, które chcemy zabezpieczyć, żeby cieszyć się ochroną przed działaniem wody i promieni UV. 

Galanteria betonowa – działka jak nowa

Druga połowa lata jest też okresem, w którym wiele osób w końcu decyduje się na zmianę wyglądu swoich działek. Jednym z najczęściej wybieranych dodatków jest ogrodowa galanteria betonowa. Wpływa ona pozytywnie na dekorację ogrodu, a przy tym odznacza się wysoką trwałością. Z tego powodu na polskich działkach coraz częściej można spotkać się z wydzielonymi częściami do grillowania udekorowanymi betonowymi pniaczkami, które przypominają prawdziwe w najdrobniejszych szczegółach.

Tego rodzaju betonowe płyty w kształcie przekroju pni lub desek stosowane są również do utwardzania ścieżek, a wykonane w kształcie kołków obrzeża mogą służyć jako granice pomiędzy poszczególnymi częściami działki. Jedną z firm oferujących wysokiej klasy ogrodową galanterię betonową jest Jurga – oferowane przez nią produkty cechują się naturalną kolorystyką i wzorami skutecznie imitującymi naturalne powierzchnie i tekstury.