Ekologiczna inwestycja Port Drzewny k. Torunia stawia na zrównoważone rozwiązania Lafarge

Port Drzewny na granicy Torunia i gminy Zławieś Wielka to inwestycja mieszkaniowa, w której inwestor stawia na bezpieczne, zrównoważone rozwiązania, zapewniające komfort i ekologiczne warunki do życia przyszłym mieszkańcom.

  • Lafarge dostarczył już na budowę pierwsze zrównoważone rozwiązania – mineralną pianę izolacyjną Airium, samozagęszczalny beton z włóknami stalowymi Agilia Fibro oraz specjalistyczny cement iX CPP20 do podkładów podłogowych.
  • Stosowanie tych materiałów pozwoli na redukcję śladu węglowego budynków i zapewni ich efektywność energetyczną. Rozwój inwestycji przewiduje 10 etapów i potrwa 10 lat.

Projekt osiedla „Port Drzewny” u swoich podstaw stawia korzystanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii oraz innowacyjnych rozwiązań budowlanych spełniających wymogi zrównoważonego budownictwa. Inwestycja rozłożona jest na 10 lat i ma się zakończyć w 2030 r. Celem jest wybudowanie nowej, w pełni zrównoważonej i zintegrowanej tkanki miejskiej w odległości kilkunastu kilometrów od Toruńskiej Starówki, obejmującej budowę domów, zielonej infrastruktury, lokali usługowych, jak również placówek takich jak szkoła, czy przedszkole. Konstruktorzy Lafarge uczestniczą w procesie tworzenia dokumentacji oraz doboru technologii, która będzie najodpowiedniejsza do realizowanych budynków, zarówno pod względem technicznym, jak również organizacyjno–wykonawczym.

Budynki odpowiadają za blisko 70 proc. emisji CO2, a materiały budowlane za 30 proc., dlatego kluczowe jest wykorzystywanie innowacyjnych materiałów budowlanych, które wpływają na redukcję emisji CO2 budynku, zarówno w procesie budowy jak i cyklu jego życia. Port Drzewny to inwestycja, która w sposób kompleksowy wykorzystuje zrównoważone rozwiązania Lafarge. Cieszymy się, że możemy wspierać projekty, które realizują trend ekologicznego budownictwa i projektowania miast w duchu zrównoważonego rozwoju – mówi Xavier Guesnu, Prezes Lafarge w Polsce.

Inwestycja już na etapie przygotowania wymagała od zespołu Lafarge dostosowania rozwiązań do nowoczesnych wymagań projektowych i koncepcyjnych. Dlatego na jej potrzeby specjalnie zaprojektowano płyty fundamentowe domów, wykorzystując do tego samozagęszczalny beton Agilia Fibro z włóknami stalowymi, zmniejszając dzięki temu ilość tradycyjnej stali zbrojeniowej o blisko 50 proc., oraz obniżając tym samym koszty i przyspieszając budowę. Dotychczas na budowę inwestycji dostarczono ponad 237 m3 tego betonu, a szacowana ilość do końca tego roku wynosi ok. 2000 m3.

Portfolio zielonych produktów dedykowanych inwestycji uzupełniają lekka piana izolacyjna Airium użyta jako izolacja pod instalację ogrzewania podłogowego oraz posadzka wykonana na bazie produktu iX CPP20. Airium pozostawia niższy ślad węglowy w porównaniu z innymi metodami izolacji i w pełni nadaje się do recyklingu. Z kolei szlichta cementowa na bazie rozwiązania iX CPP20, pod którą została rozłożona instalacja ogrzewania podłogowego charakteryzuje się wyższą o 30 proc. przewodnością cieplną od zwykłego jastrychu oraz pozwala na ok. 15 proc. oszczędności na ogrzewaniu. Dzięki krótszemu czasowi przygotowania i wbudowywania mieszanki materiał jest łatwiejszy w użyciu, co przyspiesza realizację inwestycji.

Realizujemy zupełnie nową koncepcję, która zakłada zbudowanie od podstaw nowej tkanki miejskiej: zrównoważonej, będącej w zgodzie z naturą i wykorzystującej innowacyjne i proekologiczne rozwiązania. Szukaliśmy producenta, który w ofercie ma rozwiązania dla zrównoważonego budownictwa, spójne z ideą naszej inwestycji. Dzięki wykorzystaniu rozwiązań zaprojektowanych przez Lafarge z jednej strony redukujemy emisję CO2 całego budynku, z drugiej poprawiamy jego  efektywność energetyczną. Firma Lafarge wykazała się dużym zaangażowaniem – stworzono specjalne płyty fundamentowe, które sprawiają, że konstrukcja jest “lżejsza”, zastosowano izolację z mineralnej piany cementowej, będącej ekologiczną alternatywą dla styropianu oraz wykonano szlichtę cementową, która pozwala na zminimalizowanie strat z ogrzewania podłogowego, co z kolei przekłada się na efektywniejsze wykorzystanie energii cieplnej – podkreśla Jakub Bronka, prezes spółki Port Drzewny.

Osiedle Port Drzewny jest największą inwestycją mieszkaniową, realizowaną w powiecie toruńskim, a jego projekt przygotowało biuro projektowe Sobociński Architekci. Pierwszy etap budowy rozpoczął się w maju 2021 r. Więcej informacji o inwestycji na stronie: www.portdrzewny.pl.

***

O Lafarge w Polsce

Lafarge jest światowym liderem w zakresie innowacyjnych i zrównoważonych rozwiązań budowlanych.

Tworzymy przyjazne dla środowiska produkty i rozwiązania, takie jak: ECOPact – beton o prawie 50% mniejszym śladzie węglowym niż standardowy beton towarowy, zielone cementy o 30-50% mniejszym śladzie węglowym niż czysty cement portlandzki CEM I i wiele innych. Do ich produkcji wykorzystujemy materiały i surowce z recyklingu.

Lafarge w Polsce jest częścią globalnej Grupy Holcim – zatrudniającej ok. 70 tys. osób w 70 krajach w czterech segmentach: Cement, Beton, Kruszywa oraz Rozwiązania i Produkty. Holcim wspiera tworzenie bardziej zrównoważonych i ekologicznych miast, powstaniu inteligentnej infrastruktury i poprawie standardów życia na całym świecie.

Więcej informacji na stronie: www.lafarge.pl; www.holcim.com