Jak krok po kroku przeprowadzić montaż izolacji?

Choć prace związane z montażem izolacji w systemach ogrzewania, chłodzenia lub wody pitnej nie należą do najtrudniejszych, mimo wszystko wymagają podjęcia konkretnych kroków, pozwalających na szybką i prawidłową instalację. W jaki sposób przeprowadzić montaż izolacji, by w pełni zoptymalizować czas pracy, bez utraty na fachowym i profesjonalnym efekcie końcowym? Na to pytanie odpowiada Lech Skomorowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex.

Szybki i profesjonalny montaż izolacji, nawet w przypadku najbardziej utrudnionych miejsc aplikacji, zależy od kilku ważnych czynników. Jednym z nich jest stosowanie profesjonalnych i wydajnych narzędzi, dedykowanych do sprawnego wykonywania wszelkich prac instalatorskich oraz gwarantujących maksymalną wydajność i optymalizację czasu.

Czego potrzebujemy?

Dostępne w skrzynce narzędziowej Thermaflex narzędzia zapewniają estetyczne wykończenie izolowanej instalacji, co jest szczególnie istotne wtedy, gdy jest ona widoczna.

Do prawidłowego montażu izolacji potrzebujemy przede wszystkim profesjonalnego zestawu narzędzi – na przykład takiego, jak skrzynia narzędziowa Thermaflex –  który składa się z akcesoriów służących m.in. do łączenia otulin i mat – kleju, taśmy montażowej lub klipsów. Nie może w nim też oczywiście zabraknąć dobrze zaostrzonego noża, będącego podstawowym przyrządem do nacinania otulin przy ich montażu, jak i wykrajania kształtu dopasowanego do danej izolacji. Poza tym, przydatny będzie także dobry pędzel lub pompka do kleju – zwłaszcza w przypadku dużych płaszczyzn. Nie zapominajmy o Metriboxie, czyli szablonie kątowym ze sklejki, z którego izolator może wycinać kształty. Mając te wszystkie narzędzia, można dokonywać nie tylko odpowiedniego montażu izolacji, ale i budowania jej dowolnych kształtów. – mówi Lech Skomorowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex.

Taka pełna gama wyselekcjonowanych akcesoriów instalatorskich pozwala na szybsze, łatwiejsze i prostsze wykonywanie dużej ilości instalacji. Mimo wysokiej jakości wykonania i dużej zawartości skrzynki narzędziowej Thermaflex, jej koszt jest bardzo niski w porównaniu do ceny materiałów, z którymi pracują instalatorzy.

Jak izolujemy?

Zaopatrzeni w odpowiednie narzędzia, wstępnie możemy zacząć montaż danej izolacji. Jak wyjaśnia Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex, w tym celu wybraną otulinę w pierwszej kolejności należy dokładnie wymierzyć:

– Jest to szczególnie ważne ze względu na materiał wykonania – polietylen – oraz idące za nim zjawisko wydłużania. Warto więc zawsze zakładać pewien dodatkowy margines – na przykład na 100 metrów izolowanego rurociągu, przygotować 102 metry danej izolacji. Pamiętajmy, że jest to materiał termoplastyczny, stąd wraz ze zmianami temperatury powietrza otoczenia, w naturalny sposób się on rozszerza.

Po wymierzeniu instalacji, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z izolowaniem rurociągu cieplnego, centralnego ogrzewania, wody ciepłej/zimnej lub instalacją chłodniczą, stosujemy adekwatnie izolację naciętą lub tę bez nacięcia, najczęściej dedykowaną dla chłodnictwa. Lech Skomorowski dodaje, iż po nałożeniu odpowiednich części otulin na rurociąg i w przypadku izolacji naciętej, nanosimy klej na powierzchnie wspólne, które trzeba ze sobą połączyć – również doczołowo, stosując dodatkowo taśmę lub klipsy:

– W tym miejscu jednocześnie mamy możliwość założenia kształtek, które są dostępne w formie gotowych prefabrykatów lub izolacji samodzielnie przygotowanych za pomocą klejenia czy też metody zgrzewania. Ta ostatnia stanowi najprostszą i najbardziej profesjonalną metodę, gdyż za pomocą zgrzewarki niemal identycznej jak ta do rur polietylenowych, możliwe jest połączenie w kilka sekund wyciętych segmentów pianki polietylenowej i wystarczającego nadtopienia jej ścianek. Dzięki temu powstaje łączenie, które jest najtrwalsze, najsilniejsze i najbardziej wiarygodne pod kątem długotrwałej pracy. Po przygotowaniu takiej izolacji, na łuk, trójnik czy ewentualnie zakapturowany zawór zakładamy otulinę na elementy kształtne, a następnie przy pomocy klejenia, łączymy z sąsiadującymi elementami. Pamiętajmy, że jest to bardzo ogólny opis takiego przedsięwzięcia, dlatego przy podejmowaniu prac izolacyjnych, polecam skorzystać ze szczegółowej instrukcji montażu.

Montaż izolacji to proste zadanie, jednak wciąż wymagające profesjonalnych narzędzi oraz wiedzy, ułatwiających cały proces izolowania wybranych miejsc. W związku z tym firma Thermaflex oferuje nie tylko gamę nowoczesnych akcesoriów dedykowanych do wykonywana prac instalatorskich, ale także same rozwiązania izolacyjne, posiadające doskonałe parametry techniczne zapewniające wysoką efektywność energetyczną przez cały okres użytkowania.

Thermaflex Izolacji Sp. z o. o. to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii. Gwarantuje inteligentne i trwałe rozwiązania dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. W Polsce firma obecna jest od 1992 roku, zapewniając rozwiązania na bazie poliolefin dla branży instalacyjnej. Współtworzy rozwiązania ograniczające straty energii cieplnej oraz zwiększające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Znana jest dzisiaj  z wielu zrealizowanych projektów, blisko współpracując ze swoimi partnerami nad rozwojem innowacji, stawiając czoła aktualnym i przyszłym wyzwaniom.