Jak skutecznie zaizolować instalację wentylacyjną?

Prawidłowa praca instalacji wentylacyjnej ma znaczący wpływ na komfort i zdrowie mieszkańców. Stąd właściwie dobrana oraz zamontowana izolacja może w skuteczny sposób nie tylko poprawić samą wydajność instalacji wentylacyjnej, ale również usprawnić działanie całego budynku i lokali mieszkalnych. Lech Skomorowski – Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex – podpowiada, jak odpowiednio zaizolować instalację wentylacyjną, by wpływała ona na polepszenie klimatu i komfortu w domu.

 Sprawnie działającą instalację wentylacyjną nie bez przyczyny porównuje się do układu oddechowego budynku – czyste powietrze ma znaczący wpływ na samopoczucie, możliwość regeneracji, skupienie oraz ogólną kondycję mieszkańców. 

fot. Thermaflex

Podstawowe zadania instalacji w budynku regulują odpowiednie przepisy. Często mówi się, że sprawnie pracująca instalacja komfortu cieplnego (ogrzewanie i wentylacja) są jak krwioobieg u człowieka. I nie ma w tym przesady. Wystarczy spojrzeć ile miejsca poświęcił Ustawodawca w „ROZPORZĄDZENIU MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie” wraz z późniejszymi zmianami i załącznikami. § 133 i 139 opisują wymagania w kwestii szczelności instalacji ogrzewczej, odpowiednio §153 mówi o instalacji wentylacji. Wspomniane rozporządzenie omawia również w przytoczonym § wymogi wobec szczelności instalacji z odwołaniem do odpowiednich norm – wyjaśnia Lech Skomorowski, Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex.

Jednak aby instalacja wentylacyjna osiągała pełną wydajność, ważne jest zastosowanie w niej najlepszych komponentów – w tym izolacji. Jak skutecznie zaizolować kanały wentylacyjne, by skutecznie dbały one o regularną wymianę powietrza znajdującego się wewnątrz budynku? Jak wyjaśnia ekspert Thermaflex, gdy odczuwamy w naszych domach chłód, duszność, suchość otoczenia, przeciągi, bądź pośrednio brak powietrza czy niepokojące zapachy, świadczy to o nieprawidłowości pracy instalacji – najczęściej związane z niedostatecznie wykonanymi, często nieuszczelnionymi połączeniami. Skutkuje to niewystarczającą pracą instalacji – kondensacją pary wodnej, zaburzeniem ciśnienia, dodatkowymi kosztami związanymi z ogrzewaniem i chłodzeniem nadmiarowego powietrza, jak również przenoszeniem przykrych zapachów, grzybów i pleśni oraz mikroorganizmów:

– W dłuższym czasie  kluczowy dla szczelności instalacji staje się też sposób wykonania izolacji przeciwwilgociowej i cieplnej. Ewentualne jej nieszczelności, do których dochodzi w przypadku dyfuzji pary wodnej przez wadliwą bądź gorszej jakości izolację, powodują korozję, a następnie uszkadzają trwale instalację. Stąd kluczowym dla szczelności instalacji staje się sposób wykonania izolacji, co gwarantują wysokiej jakości systemy izolacyjne. 

Poszukując najlepszych materiałów izolacyjnych, warto skupić się na rozwiązaniach, które stworzą skuteczną barierę dla pary wodnej. Dzięki temu unikniemy uszkodzenia powierzchni rur poprzez korozję – wpływa ona nie tylko na pogorszenie pracy instalacji, ale skutkuje też dużymi kosztami naprawy. 

Dobry klimat dzięki dobrej izolacji

Skutecznym i bezpiecznym rozwiązaniem dostępnym na rynku są wysokiej jakości materiały izolacyjne ThermaSmart PRO firmy Thermaflex. Chronią one instalację, są trwałe, niepalne i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki wykorzystaniu wyjątkowej pianki poliolefinowej o zamkniętej strukturze komórkowej, system gwarantuje pełną wydajność przez cały cykl swojego życia. 

 Przez zwiększenie rygorystyczności przepisów związanych z gospodarką energetyczną budynków, od pewnego czasu proponujemy rozwiązanie, które jest dopasowane do wymagań izolacji cieplnych. – mówi Regionalny Kierownik Sprzedaży w firmie Thermaflex.

ThermaSmart PRO to kompletny system o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych. System pozwala znacząco obniżyć wydatki na energię, ograniczając do minimum starty ciepła. ThermaSmart PRO został stworzony z myślą o tym, aby zapewniać wysoką jakość, wydajność oraz wytrzymałość izolacji przez długie lata.

ThermaSmart PRO to gama skutecznych i wytrzymałych komponentów izolacyjnych, wykonanych z wysokiej jakości pianki poliolefinowej. Ich elastyczność umożliwia szybki i prosty montaż, tworząc przy tym niezawodną instalację, nawet w najtrudniejszych warunkach. W pełni zamkniętokomórkowa struktura materiału minimalizuje straty energii i zapobiega dyfuzji pary, dzięki czemu tworzy wolne od skraplania – a tym samym korozji – niezawodne rozwiązanie na cały okres użytkowania – dodaje ekspert Thermaflex.

fot. Thermaflex

Niezależnie od okoliczności, dom powinien nam gwarantować zdrowie oraz bezpieczeństwo. Elementami, które mają wpływ na te aspekty, jest między innymi odpowiednio zaizolowana instalacja wentylacyjna. Aby działała wydajnie i jednocześnie wspierała nasze codzienne funkcjonowanie, podczas jej izolacji warto zastosować odpowiedni system – na przykład taki jak ThermaSmart PRO firmy Thermaflex, pozwalający na pełną wydajność przez cały cykl życia.

Thermaflex to międzynarodowa firma założona w 1976 roku w Holandii. Gwarantuje inteligentne i trwałe rozwiązania dla dystrybucji ogrzewania, chłodnictwa oraz wody pitnej. W Polsce firma obecna jest od 1992 roku, zapewniając rozwiązania na bazie poliolefin dla branży instalacyjnej. Współtworzy rozwiązania ograniczające straty energii cieplnej oraz zwiększające wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Znana jest dzisiaj  z wielu zrealizowanych projektów, blisko współpracując ze swoimi partnerami nad rozwojem innowacji, stawiając czoła aktualnym i przyszłym wyzwaniom.