Komfort akustyczny zawsze i wszędzie? Izolacje akustyczne Armacell

Zanieczyszczenie hałasem to jedno z najpoważniejszych zagadnień, z którymi musimy mierzyć się we współczesnym świecie. Dzięki izolacjom akustycznym Armacell zyskujemy wygodne i wysoce skuteczne rozwiązania przeznaczone zarówno do wnętrz mieszkalnych, jak i biurowych. Co więcej, skuteczna bariera od niechcianych dźwięków może mieć grubość jedynie jednego milimetra.

Ruch uliczny, głośni sąsiedzi, urządzenia biurowe oraz hałas dobiegający z rur kanalizacyjnych – to zjawiska, które składają się na zanieczyszczenie hałasem – jedno z najpoważniejszych i najbardziej uciążliwych zagrożeń współczesnego świata. Ciężko uciec od tych zjawisk, zwłaszcza jeśli żyjemy w mieście, w pobliżu ruchliwej trasy czy torów kolejowych. Nieustanne narażenie na hałas to jednak nie tylko dyskomfort, to także nieustające zmęczenie, rozdrażnienie i osłabienie samopoczucia.

Nowoczesne izolacje akustyczne pozwalają ograniczyć poziom hałasu już przy grubości 1mm. Fot. Armacell

Jak chronić się przed hałasem?

Na zjawisko hałasu w naszej przestrzeni ma wpływ wiele czynników, tak zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Dodatkowo, poza bezpośrednimi źródłami hałasu, uciążliwości w postaci drgań często przenoszą się po rurach czy konstrukcji budynku, czasami dodatkowo rezonując i wzmacniając niechciane dźwięki. Ciężko więc zlikwidować hałas całkowicie – z matami izolacyjnymi Armacell z łatwością możemy go jednak zredukować do dużo niższych wartości.

Jednym z najczęstszych i najbardziej dokuczliwych źródeł hałasu czy to w domach, czy w przestrzeni biurowej są rury. Uderzająca o ich ścianki woda powoduje powstawanie drgań i w konsekwencji hałasów. Dodatkowo przechodzą one przez wiele kondygnacji i pomieszczeń stanowiąc swoiste korytarze do rozprzestrzeniania się nawet odległych dźwięków. Specjalnie do zaizolowania instalacji kanalizacji bytowej, ściekowej czy deszczowej Armacell stworzył gamę produktów ArmaComfort AB Izolacja ArmaComfort AB składa się z bariery akustycznej epdm-eva o grubości 2 mm, elastycznej pianki kauczukowej Armaflex o grubości 9 mm. W wersji Alu występuje powłoka aluminiowa, zapewniająca klasę reakcji na ogień NRO (B-s1,d0). To trwałą elastyczna, wygodna w aplikacji izolacja, którą łatwo będzie dopasować nawet do złożonych kształtów.

Przeprowadzone przez niezależną instytucję certyfikującą Center Scientifique et Technique du Bâtiment (CSTB) badania wykazały wysoką skuteczność izolacji ArmaComfort AB oraz AB Alu Plus w zakresie kontroli hałasu na instalacjach rurowych. Przykładowo dla pionowej rury o średnicy 100 mm i przepływie 2 l/s jedna warstwa izolacji grubości 13 mm spowodowała redukcję hałasu o 16 dB. Warto w tym miejscu wspomnieć, że ludzkie ucho spadek o 10 dB odbiera jako zmniejszenie dźwięku o połowę.

Skuteczna bariera już od 1 mm grubości

Czasami jednak dźwięk dochodzi głównie z zewnątrz – z ruchliwej ulicy, od sąsiadów czy umieszczonych na elewacji klimatyzatorów. W takim przypadku najskuteczniej ochronią nas bariery akustyczne, które odgrodzą nas od źródła dźwięku.

ArmaComfort Barrier to unikalne maty wytwarzane z mieszanki EVA/EPM. Możemy je stosować zarówno wewnątrz powstających ścian, jak również na ich powierzchni. Specjalnie dla wnętrz będących już w użytkowaniu opracowana została wersja P mat ArmaComfort Barrier, która posiada warstwę samoprzylepną, a ich zewnętrzna biała powierzchnia może stanowić gotowe wykończenie wnętrza lub bazę pod farbę. Możemy sięgnąć po różną grubość mat – dostępne są rozwiązania już od 1 do 5 mm. Umożliwia to ich stosowanie w praktycznie w każdej przestrzeni
z niezauważalnym wpływem na wielkość pomieszczenia.

Cicho, ciszej, ArmaComfort PUR & PET

Nie zawsze jednak możemy odgrodzić się od hałasu – np. gdy powstaje on na wprost naszych okien. Zdarza się też, zwłaszcza w przestrzeniach komercyjnych, że jest on wynikiem pracy wielu wewnętrznych urządzeń czy rozmów. Wtedy najlepiej skorzystać z akustycznej pianki poliuretanowej ArmaComfort PUR & PET, charakteryzującej się wysoką absorbcją dźwięku. Przy zetknięciu z takim materiałem fala dźwiękowa jest wytłumiana i redukowana, a zatem cichsza przy każdym kolejnym odbiciu. Produkowane przez Armacell pianki PET mają jeszcze jedną nieoczywistą zaletę – wytwarzane są do 90 % z materiału pochodzącego z recyklingu. Z jednej strony pomagają nam więc wyciszyć naszą przestrzeń, z drugiej ograniczają ilość plastiku, który trafia na wysypiska.

Aby skutecznie walczyć z hałasem czasami wystarczy jedna metoda ochrony – np. izolacja rur. Częściej jednak, zwłaszcza przy wysokim poziomie hałasu, będziemy musieli skorzystać z kilku technik. Szeroka gama produktów Armacell kompleksowo wspiera redukcję hałasu i pozwala wybrać izolacje zarówno pochłaniające, jak i stanowiące barierę dla niepożądanych dźwięków. Zawsze możemy też liczyć na kompleksowe wsparcie doradców technicznych, którzy pomogą opracować rozwiązanie skrojone na nasze indywidualne potrzeby.

ArmaComfort PUR & PET, charakteryzuje się wysoką absorbcją dźwięku. Fot. Armacell

Firma „Armacell” swoje początki datuje na rok 1860, kiedy to powstała spółka – matka „Armstrong Cork”, późniejsza „Armstrong World Industries”. W 1959 firma podbija rynek chłodniczy i klimatyzacyjny, innowacyjnym produktem o nazwie Armaflex – elastyczną, profesjonalną izolacją o rewolucyjnych właściwościach na bazie elastomerów. Rok później Armstrong zakłada oddział w Niemczech, gdzie w 1965 roku rozpoczyna się produkcja Armaflexu. Następne dekady upływają pod znakiem kolejnych sukcesów w branży izolacyjnej. Powstaje Tubolit – elastyczna pianka o zamkniętej strukturze komórkowej na bazie polietylenu oraz Okabell – system metalowych osłon zabezpieczających izolację. W 2000 roku efektem wykupu działu „Armstrong World Industries” zajmującego się izolacjami, powstaje „Armacell”. W 2006 roku „Armacell” przystąpił do inicjatywy ONZ o nazwie „UN Global Compact” dotyczącej odpowiedzialnego biznesu kierującego się 10 zasadami z zakresu praw człowieka, praw pracowniczych, ochrony środowiska i przeciwdziałania korupcji. Obecnie „Armacell” specjalizuje się w produkcji izolacji, oferując najbardziej kompletną i kompleksową gamę elastycznych wyrobów do izolacji termicznej, akustycznej, antyroszeniowej i ochronnej przeznaczonych do instalacji grzewczych, chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, sanitarnych i przemysłowych, stając się jednocześnie światowym liderem w tej dziedzinie. „Armacell’ posiada sprawdzone rozwiązania służące do wydajnego ograniczania strat energii, ochrony instalacji układanych w budynkach oraz poprawy komfortu akustycznego. Priorytetem firmy jest solidność, niezawodność i najwyższa jakość oferowanych wyrobów, poparta prawie 150–letnim doświadczeniem na rynku izolacji. Ponad 20 fabryk na całym świecie wraz z trzecią co do wielkości w Środzie Śląskiej, ekipa wysoko wykwalifikowanych przedstawicieli handlowych oraz doskonały serwis, świadczą nie tylko o znakomitym profesjonalizmie, ale również o szczególnej dbałości o zadowolenie użytkowników i reputację firmy na rynku izolacji technicznych.

www.armacell.pl