Tradycja kontra nowoczesność – jak dobrać system rynnowy do budynku

Wybór między rynnami widocznymi a ukrytymi ma bezpośredni związek ze stylem architektonicznym obiektu. Te pierwsze stosuje się w budownictwie o tradycyjnej formie, gdzie zwykle występuje okap, z kolei domeną tych drugich są obiekty nowoczesne lub w kreatywny sposób reinterpretujące tradycję.

Mianem okapu określamy dolną, poziomą płaszczyznę dachu odsuniętą od elewacji poza obrys domu. Element ten pełni wiele istotnych funkcji, np. chroni elewację przed wodą deszczową czy tą pochodzącą z topniejącego śniegu, ale też zabezpiecza górną część ściany zewnętrznej przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Istnienie okapu narzuca inwestorowi konkretny sposób mocowania rynny – montuje się je pod okapem, poniżej linii będącej przedłużeniem linii dachu, aby nie było zagrożenia, że uszkodzi je osuwający się śnieg.

Okapowy najpopularniejszy

System rynnowy montowany pod okapem to wciąż najczęściej stosowane w naszym kraju rozwiązanie. Jego popularność znajduje odzwierciedlenie w ogromnej liczbie dostępnych na rynku produktów.

– Klienci, którzy chcieliby zamontować odwodnienie pod okapem, mogą wybierać wśród różnych materiałów, z których został wykonany system – stwierdza Magdalena Buryło, specjalista ds. promocji firmy Galeco. – Obok najbardziej tradycyjnych stalowych rynien i odpływów, są też takie ze stali ocynkowanej z warstwą organiczną, blachy o zawartości cynku na poziomie 99,9%, a także tworzywa sztucznego. Kolejną kwestią jest kształt rynny. Oprócz rynien o przekroju półokrągłym, dostępne są też te o przekroju kwadratowym. Wreszcie kolor, którego dobór ma niebagatelne znaczenie dla estetyki bryły budynku. Do popularnych barw należą ciemny brąz, biały, czarny, jasnopopielaty, grafitowy czy czekoladowy brąz.

Bezokapowy niewidoczny

Nowoczesna architektura wymaga nowoczesnych rozwiązań. We współczesnych projektach (szczególnie tych o formie tzw. nowoczesnej stodoły) często nie ma okapu, a dach przechodzi płynnie w elewację. Jest to zabieg stosowany w budynkach o minimalistycznych bryłach, pozbawionych ozdobników, akcentujących duże przeszklenia, w których szczególnie istotne jest wrażenie czystości i prostoty formy. Przy identycznych kolorach pokrycia dachowego i ścian można uzyskać efekt monolitu, doskonale komponującego się z otoczeniem czy ogrodową zielenią.

– Do takich realizacji firma Galeco już w 2012 roku opracowała jako pierwsza system bezokapowy – podkreśla specjalistka. – Chcąc go zastosować, należy pamiętać o tym już na etapie powstawania projektu, ponieważ rury spustowe prowadzone są w warstwie ocieplenia budynku i docelowo zakrywane tynkiem. Rynna natomiast montowana jest tuż pod krawędzią dachu i zakrywana maskownicą. W systemie wykorzystano trzy rodzaje materiałów: stal, PVC i ocynk.

System bezokapowy daje możliwość estetycznego schowania rur odpływowych pod elewacją i dostosowania instalacji do formy oraz wyglądu zarówno fasady, jak i pokrycia dachowego. System cechuje wysoka jakość i trwałość wynikająca z ograniczonej ekspozycji na trudne warunki atmosferyczne, a także stosunkowa łatwość montażu.