Najczęściej popełniane błędy podczas ocieplania styropianem

Uczymy się na błędach? Może i tak, ale nie w przypadku budowy domu. To często nasze wymarzone miejsce na ziemi, które tworzymy na lata, więc stawka jest zbyt wysoka, by później borykać się z budowlanymi niedoróbkami. Ewentualne błędy związane z termoizolacją będą miały wpływ nie tylko na komfort mieszkania, ale i wysokość rachunków. Oto jak się przed nimi ustrzec.

Ocieplenie domu powinno być zaplanowane „na wymiar“, to znaczy pod potrzeby konkretnego domu. – Wbrew pozorom domy różnią się, jeśli chodzi o to, jakiej izolacji wymagają. Znaczenie mają nawet takie aspekty, jak położenie geograficzne, czy względem stron świata – mówi Dariusz Pruszkowski, doradca techniczny w firmie Styropmin, produkującej najpopularniejszy materiał ociepleniowy – styropian. Istotne jest również to, by zróżnicować wykorzystywany styropian, bo jest to materiał, który – w zależności od parametrów – ma różne przeznaczenie. O ile np. do ocieplania ścian możemy użyć uniwersalnych płyt takich, jak Fasada PRO 40, to już w przypadku fundamentów warto sięgnąć po styropian o podwyższonej odporności na wilgoć.

Sposób wykonania izolacji cieplnej musi zatem przewidywać projekt – i to niezależnie, czy budujemy nowy dom, czy wykonujemy termomodernizację. W tym drugim przypadku projekt powinien powstać na podstawie oceny, jakie zapotrzebowanie dom ma na energię i gdzie są największe straty. Taka ocena to audyt energetyczny, do przeprowadzenia którego warto zatrudnić sprawdzonego fachowca.

Błędy w projekcie praktycznie przekreślają szansę na wykonanie maksymalnie efektywnej izolacji, choćby nawet samo wykonanie było prawidłowe.

Do pracy

Z drugiej strony właściwy projekt nie gwarantuje jeszcze właściwego wykonania. – Tu możemy mówić o dwóch newralgicznych punktach. Po pierwsze to kwestia wyboru materiałów, których będziemy używać, a po drugie – odpowiedniej ekipy budowlanej – podsumowuje Dariusz Pruszkowski.

Oszczędzanie na materiałach budowalnych może się okazać bardzo kosztowne. W przypadku termoizolacji kluczowe jest, by używać produktów, które dobrze współpracują ze sobą, tworzą system. Z jednej strony jest to zatem wybór styropianu wysokiej jakości, a z drugiej rekomendowanego do tego konkretnego styropianu kleju. Równie istotne jest także prawidłowe przechowywanie płyt styropianowych. Choć tego typu prace można wykonywać w temperaturze między +5 a +25 stopni Celsjusza, trzeba pamiętać o właściwej ochronie styropianu przed słońcem, na które jest wrażliwy.

– Styropian, którego nie używamy, powinien być przechowywany w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach. W przypadku mocnego słońca samo kładzenie izolacji powinno przebiegać pod specjalnymi osłonami. Warto też sprawnie zaplanować prace – to znaczy zadbać o to, by nie było długich przerw oraz by dom obłożony styropianem nie czekał zbyt długo na dokończenie wykończenia elewacji – wylicza doradca techniczny w firmie Styropmin.

Nawet z pełną wiedzą o termoizolacji ostatecznie musimy zaufać ekipie budowalnej. Najlepiej jest zatrudnić fachowców z rekomendacji. Ale nie zawsze będziemy mieli do kogo zwrócić się o taką rekomendację czy radę. Wtedy warto sprawdzić, czy firma dba o swoją reputację – np. jasno i sprawnie odpowiada na nasze pytania, przedstawia klarowne informacje o kosztach, jest gotowa podpisać umowę itd. Możemy wówczas założyć, że równie solidnie podejdzie do wykonania zleconych jej prac.