Najmodniejsze kolory ścian. Jak wybrać odpowiedni odcień farby?

Malowanie ścian to jeden z najszybszych i najbardziej efektownych sposobów na odmianę naszych czterech kątów. Jak jednak wybrać odcień, który będzie dla nas najlepszy i na co warto zwrócić uwagę przy zakupie farby? Na te i wiele innych pytań odpowiedzieli eksperci podczas webinaru Castoramy –  To mi pasuje! Czyli jak urządzić modne i funkcjonalne wnętrze.

W naszych wnętrzach króluje coraz więcej barw. Sięgamy po nie coraz bardziej świadomie, dostrzegając możliwości, jakie nam dają. Potrzebujemy rozwiązań, które są elastyczne, dobrze korespondują nie tylko z naszym wnętrzem, ale i naszą naturą, sprawiając, że dobrze czujemy się w naszym domu. Wspólnie z Castoramą podpowiadamy, jakie kolory są obecnie w trendach i jak wybrać rozwiązania najlepsze dla siebie.

Off white

Choć wydawać by się mogło, że biel jest tylko jedna, w sklepach można znaleźć co najmniej kilkanaście odcieni tego koloru, a do tego dochodzą ciepłe wanilie, jasne beże i wiele innych. To właśnie tzw. off white jest kolorem wskazywanym przez ekspertów jako najbardziej uniwersalna, a zarazem najmodniejsza barwa ścian.

Jasne barwy ścian idealnie sprawdzą się w stylu boho. Uzupełnione naturalnymi tkaninami, elementami wykonanymi z juty, rattanu czy wikliny i dużą liczbą roślin doniczkowych sprawią, że uzyskamy niezwykle przytulne i ciepłe wnętrze, odmienne dynamiką od popularnego jeszcze niedawno stylu skandynawskiego. Jako dekoracje sprawdzą się w takich wnętrzach makramy, elementy z naturalnego drewna i obrazy utrzymane w stonowanej kolorystyce, które pokreślą urodę ścian – zaznacza Jakub Kłęczek, architekt  w biurze projektowym Innovation + Interiors, ekspert i doradca Castoramy.

– Dodatkowo ściany utrzymane w takiej kolorystyce są doskonałą bazą do wprowadzania zmian elementami soft design, czyli poduszkami, narzutami, zasłonami – podsumowała Magdalena Rytlewska, znana na Instagramie jako @chcesiezyc_official, autorka bloga chcesiezyc.com.

Ciekawe odcienie złamanej bieli znajdziemy w Castoramie, np. GoodHome Premium Ściany i Sufity alberta, farba ceramiczna Beckers Vaggfarg Elite polar bear czy Magnat Ceramic biały granit.

Art deco, czyli granaty i szlachetne zielenie

Przeciwwagą dla jasnych, kremowych odcieni, są ciemne, zdecydowane kolory. Doskonale sprawdzą się one na przykład w stylu art deco, który, choć jest nieco bardziej sformalizowany, przy odpowiedniej aranżacji pozwoli nam na uzyskanie pięknego i przytulnego wnętrza. Mocne barwy to także dobre rozwiązanie do wnętrz w stylu nowoczesnym, czy modern classic. Pięknie się prezentują i wprowadzają wyjątkowy charakter do pomieszczenia, ale należy pamiętać o proporcjach!

Ważne jest, żeby spojrzeć na wnętrze jako całość, zastanowić się, co ono nam daje. Nie chodzi o to, żeby ubrać je w garnitur wzorów modnych, tylko dopasować trendy do naszych potrzeb. Sprawdzić, jakie mieszkanie ma ustawienie względem stron świata,  jak operuje w nim światło, i dopiero na tej podstawie przemyśleć, jakie funkcje będą pełnić poszczególne części wnętrza. Warto obserwować przestrzeń, może okazać się, że aby uzyskać doskonały efekt, nie musimy malować na ciemny kolor całej ściany, może być to wybrany fragment, który podkreśli  na przykład podział na strefy – podpowiada Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, redaktorka naczelna magazynów Dobre Wnętrze, M jak Mieszkanie oraz serwisu urządzamy.pl.

Dodatkowo można taką ścianę ożywić dodatkami w kolorze srebra lub złota – mogą to być ramki, kinkiety i inne elementy dekoracyjne, ale też odpowiednio dobrane poduch czy zasłony – na przykład w pięknym, miodowym kolorze.

Nie tylko kolory…

Przykładem rozwiązania, które na dobre zagościły na naszych ścianach, są lamele. Świetnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu japandi, czy nowoczesnym, pełniąc liczne role, także funkcjonalne. Do łask wróciły również sztukaterie i boazerie – szczególnie modna jest ostatnio boazeria angielska, pomalowana na ten sam kolor, co ściana, na której jest położona. Ciekawym rozwiązaniem jest też wykorzystanie tapet jako elementów uzupełniających aranżację wykonaną z boazerii lub sztukaterii. Możemy wtedy wybrać tapetę ze wzorem, który pasuje do kolorystyki ścian, lub wręcz przeciwnie, mocno kontrastuje. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z samodzielnym malowaniem i tapetowaniem. Efekt gwarantowany.

Total look

Ten trend, który oznacza ubranie w jednym kolorze lub jego odcieniach, przeniesiony wprost z pokazów mody, coraz częściej pojawia się we wnętrzach. Ściana w kolorze ulubionych poduszek czy fotela? Dobranie farby do koloru tapety? Kiedyś wymagało to wypróbowania wielu próbników, by odpowiednio dobrać kolor. Obecnie wystarczy wybrać się z niewielką próbką koloru (tkaniny, tapety, ulubioną bluzką) do sklepu Castoramy, zeskanować ją w specjalnym skanerze, a mieszalnik farb przygotuje dla nas wymarzoną farbę o odpowiednich parametrach. Na przykład we wnętrzu w stylu angielskim możemy wypełnić sztukaterię tapetą w angielskie róże, a jej elementy i ściany pomalować na wybrany z kolorystyki tapety kolor.

Warto pamiętać, że mieszkanie utrzymane w spójnej kolorystyce optycznie się powiększa. Dlatego warto przed rozpoczęciem remontu zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać – podkreśliła Agnieszka Gruszczyńska-Hyc.

Niezależnie od tego, czy wnętrze jest utrzymane w zbliżonej kolorystyce, czy częściowo zastosowane są intensywne barwy, warto pamiętać o pewnych zasadach.

70, 20, 10 – to ważne liczby dla każdej osoby urządzającej dom. Kolor bazowy, raczej neutralny i taki, który niezbyt szybko się znudzi, powinien występować w mieszkaniu mniej więcej w 70 procentach. Do tego dobieramy kolory intensywniejsze w określonych proporcjach. Jeśli lubimy zmiany, to warto te dodatkowe kolory dodać w postaci elementów, które łatwo jest zmienić – dywaników, poduszek, zasłon, itp. Dzięki temu możemy zmieniać nasze otoczenie niewielkim nakładem kosztów i pracy – podsumowała Izabela Bełz-Kaczmarek, autorka bloga livinglife.pl.

Potrzebujesz więcej inspiracji i praktycznych wskazówek aranżacyjnych? Zapraszamy do obejrzenia webinaru Castoramy „To mi pasuje! Czyli jak urządzić modne i funkcjonalne wnętrze?”:

YouTube player