Pętla przeciwzalewowa i inne sposoby zapobiegania przepływowi zwrotnemu

Zabezpieczenia przeciwzalewowe stają się normą w polskich domach. Przyczyn należy upatrywać nie tylko w nawałnicach i przepływach zwrotnych, ale również rosnącej świadomości na temat zagrożeń wynikających z zalania domu. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń przeciwzalewowych, dostosowanych do różnych warunków budowlanych.

Zdjęcie: pixabay.com

Klimat a przepływ zwrotny

Coraz gwałtowniejsze zmiany klimatu to zagrożenie dla nas i naszych domów. Jednym z ich skutków jest zmiana w strukturze opadów. Coraz częstsze są długie okresy bez deszczu, ale rośnie również intensywność i częstotliwość burz i nawałnic. W krótkim czasie może spaść miesięczna, a nierzadko nawet roczna ilość deszczu, co rodzi niebezpieczeństwo dla systemów kanalizacyjnych.

Należy pamiętać, że kanalizacja była projektowana i budowana w czasach, gdy pogoda cechowała się większą przewidywalnością i mniejszą gwałtownością niż obecnie. Sprawia to, że istniejące systemy są niedostosowane do współczesnych warunków i najzwyczajniej nie nadążają z przyjmowaniem ogromnych ilości opadów. To z kolei prosta droga do wystąpienia przepływu zwrotnego. 

Kiedy zabezpieczenie przeciwzalewowe jest niezbędne?

Choć ulewne deszcze mogą doprowadzić do wystąpienia cofki, nie są jej jedyną przyczyną. Do przepływu zwrotnego może dojść także w wyniku uszkodzenia rury lub kanału czy awarii pompy w przepompowni. Dojdzie też do niego, gdy domowa kanalizacja nie posiada zabezpieczeń przeciwzalewowych – mówi Sylwia Kruszelnicka, Specjalista ds. Serwisu i Obsługi Klienta w firmie Kessel.

Ochrona przeciwzalewowa jest szczególnie istotna w wypadku pomieszczeń znajdujących się poniżej poziomu gruntu, a więc często jednocześnie poniżej poziomu zalewania. Współczesne piwnice aranżowane są często na kotłownie i pomieszczenia techniczne, ale również na strefy wypoczynku czy dodatkowe pokoje mieszkalne. Żeby uniknąć kosztownego i długotrwałego remontu, lepiej zabezpieczyć się wcześniej odpowiednio instalując dobrane do potrzeb urządzenia przeciwzalewowe.

Zabezpieczenie przeciwzalewowe budynku leży w gestii inwestora i właściciela domu. Jego specyfikację określa szereg norm, spośród których najistotniejszą jest PN EN 13564-1, w której wyróżnia się sześć typów zaworów zwrotnych dopuszczonych do zastosowania w ochronie przeciwzalewowej. 

Zabezpieczenie przeciwzalewowe – najważniejsze czynniki

Wybierając urządzenie przeciwzalewowe, należy wziąć pod uwagę rodzaj ścieków. W domu najczęściej mamy do czynienia ze ściekami czarnymi, tj. zawierającymi fekalia. Jest to istotna informacja, gdyż nie wszystkie zabezpieczenia przeciwzalewowe są dostosowane do ich odprowadzania, a wybór niedostosowanego urządzenia może skutkować jego zniszczeniem, a w konsekwencji także zalaniem domu.

Drugą kwestią, którą powinniśmy uwzględnić, jest rodzaj połączenia instalacji z kanalizacją zewnętrzną. Jeśli posiada ona spadek grawitacyjny, wystarczające będą proste zawory przeciwzalewowe. Jeśli zaś kanał leży wyżej, konieczne będzie zastosowanie zaworu z pompą oraz pętli przeciwzalewowej. Jest to przewód, który biegnie od urządzenia w górę, ponad poziom zalewnia, gdzie zaczyna opadać w stronę kanału. Pętla przeciwzalewowa jest podstawowym zabezpieczeniem przeciw przepływowi zwrotnemu – mówi Daniel Bogutyn Specjalista ds. Marketingu w firmie Kessel.

Jaki wybrać zawór przeciwzalewowy?

Przy wyborze odpowiedniego urządzenia przeciwzalewowego trzeba zwrócić uwagę na indywidualne warunki panujące w domu. Urządzenia przeciwzalewowe można montować na swobodnym przewodzie, w płycie podłogowej lub na zewnątrz budynku – wybór zależy głównie od sytuacji budowlanej, rodzajów i ilości odprowadzanych ścieków. Warto również zastanowić się, czy będziemy zabezpieczać tylko pojedyncze miejsca, czy zastosujemy zabezpieczenie centralne, gdyż wpływa to na ostateczny wybór urządzenia. Zwróćmy też uwagę na takie rozwiązania, które w czasie swojej pracy umożliwiają korzystanie z przyborów sanitarnych cały czas i niezależnie od wystąpienia cofki kanalizacyjnej. Przykładem takiego innowacyjnego rozwiązania jest Pumpfix F.

Zawór przeciwzalewowy Pumpfix F 

Co ważne – należy pamiętać, żeby nie zabudowywać zaworu bezpośrednio na głównym przewodzie odprowadzającym, gdyż w wypadku cofki klapa zamknie się, uniemożliwiając przedostanie się wody do wnętrza budynku. Zabudowa na głównym przewodzie oznacza również, że woda nie może się wydostać, co może doprowadzić do sytuacji, w której korzystanie z przyborów sanitarnych może poskutkować zalaniem pomieszczeń położonych poniżej poziomu zalewania. Dlatego należy montować zabezpieczenia jedynie w miejscach zagrożonych przepływem zwrotnym.

Nie wszystkie zawory przeciwzalewowe dostosowane są do odprowadzania ścieków czarnych, a wybór niewłaściwego urządzenia może skutkować jego zniszczeniem lub zatkaniem całej kanalizacji. Dlatego jeśli odprowadzamy ścieki czarne, wybierajmy tylko produkty do nich dostosowane, jak na przykład zawór przeciwzalewowy Staufix FKA firmy Kessel. Podczas normalnej pracy obie klapy zaworu są otwarte, dzięki czemu ścieki spływają swobodnie, ale w trakcie przepływu zwrotnego napór ścieków dociska je do ścianek. W razie awarii jednej z klap dodatkową ochroną zapewni druga. 

Urządzenie dostępne jest w wersji do instalacji na swobodnym przewodzie oraz w wersji do zabudowy w podłodze, do wyboru w zależności od warunków budowlanych. Na wyposażeniu jest system samodiagnozy SDS, monitorujący stan pracy urządzenia.

Zawór przeciwzalewowy Staufix FKA

Przepompownia – jaką właściwie wybrać?

Jeśli niemożliwe jest zapewnienie swobodnego spadku i odprowadzania ścieków w sposób grawitacyjny, niezbędny będzie montaż przepompowni, która poprzez pętlę przeciwzalewową przetłoczy ścieki do ogólnego systemu kanalizacji. Jednym z urządzeń, które świetnie sprawdzi się w domowych warunkach jest przepompownia Aqualift F Compact. Wymaga ona niewielkiej powierzchni do zabudowy (zaledwie 80 x 80 cm), więc może zostać zabudowana w miejscu już istniejącej studzienki. 

 

Przepompownia Aqualift F Compact

Urządzenie to wyposażone zostało w czujnik ciśnieniowy, który pneumatycznie rozpoznaje poziom ścieków oraz czujnik alarmowy, który informuje o stanie pracy. Urządzenie sterownicze Comfort monitoruje na bieżąco stan przepompowni. Teleskopowa nasada ma możliwość regulacji na wysokość, co pozwala na odpowiednie ustawienie jej względem poziomu podłogi. Przepompownia Aqualift F Compact w zasadzie od razu jest gotowa do podłączenia i używania.

Z każdym rokiem rośnie popularność ubezpieczeń od zalania, ale nie rozwiązują one całego problemu, jaki pojawia się po wystąpieniu szkody. Oprócz sporych strat finansowych, dochodzi wówczas też duży stres i dodatkowe nakłady czasu, potrzebne na załatwienie niezbędnych formalności i przeprowadzenie remontu. Zgodnie z zasadą „lepiej zapobiegać niż leczyć”, zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem będzie wcześniejszy montaż odpowiednich urządzeń przeciwzalewowych i przepompowni, który najlepiej przeprowadzić na etapie realizacji inwestycji. Dzięki temu nasz dom będzie ochroniony przed zalaniem i wyeliminujemy prawdopodobieństwo długotrwałego remontu.