Posadzki Deckshield na parkingu budynków D i E kampusu biurowego LIXA, 
flagowej inwestycji Yareal Polska w rejonie ronda Daszyńskiego w Warszawie

Warszawa, 16 kwietnia 2024 r. – Kompleks biurowy LIXA, realizowany przez Yareal Polska w biznesowym centrum Warszawy na bliskiej Woli, docelowo stworzy zespół pięciu budynków o łącznej powierzchni 77 000 m2. Inwestycja została zaprojektowana przez renomowaną pracownię HRA Architekci zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i wymogami zielonej certyfikacji systemu BREEAM. W podziemnym parkingu najnowszego etapu, na łącznej powierzchni 7 500 m2, wykonano posadzki żywiczne Deckshield marki Flowcrete, wiodącego eksperta od tej technologii.

LIXA, flagowa inwestycja biurowa firmy Yareal Polska, powstaje w nowym biznesowym centrum Warszawy w okolicy ronda Daszyńskiego. Lokalizacja ta oferuje doskonałe połączenia komunikacyjne w ramach transportu publicznego dzięki stacji metra, przystankom tramwajowym i autobusowym oraz bliskości dworców kolejowych – głównego i regionalnego. Dobiegający ukończenia sztandarowy projekt biurowy Yareal nawiązuje charakterem do kampusu uniwersyteckiego, m.in. dzięki przyjaznej skali, atrakcyjnym zielonym dziedzińcom i dostępnym na miejscu licznym usługom.

Biurowce tworzące kompleks LIXA zostały certyfikowane w systemie zielonego budownictwa BREEAM na poziomie Excellent. Zastosowano w nich nowoczesne technologie oraz zrównoważone rozwiązania m.in. uchylne okna, systemy rekuperacji ciepła, oświetlenie LED, dwa wewnętrzne dziedzińce ogrodowe oraz kaskadowo ułożone, zielone tarasy przy biurach najemców. Do wzniesienia konstrukcji budynków LIXA D i E zastosowano beton niskoemisyjny, a fasady wykonano z niskoemisyjnego aluminium pochodzącego z recyklingu.

W kampusie przewidziano także udogodnienia dla rowerzystów, obejmujące parkingi, stacje napraw rowerów, stojaki, prysznice i szatnie, jak również rozwiązania sprzyjające e-mobility – stacje ładowania samochodów elektrycznych.

Na podziemnym parkingu ukończonego niedawno, najnowszego etapu inwestycji, który obejmuje budynki D i E, gdzie znajduje się w sumie 217 miejsc postojowych, zastosowano trwałe i wytrzymałe poliuretanowo-kwarcowe posadzki żywiczne Deckshield w jasnym, szarym kolorze z kontrastowymi oznaczeniami poziomymi.

Powłoki Deckshield, zbudowane z żywicy poliuretanowej wzmocnionej piaskiem kwarcowym, to znane i sprawdzone na rynku wysokiej jakości rozwiązanie na parkingi i do garaży. Wcześniej zastosowano je m.in. w biurowcach wysokościowych przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie na łącznej powierzchni ponad 200 000 m2.

Elastyczne i wodoszczelne posadzki Deckshield mają wysoką wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne związane z intensywnym ruchem pojazdów. Są odporne chemicznie na działanie paliw i innych samochodowych płynów eksploatacyjnych, a także chlorków zawartych w solach odladzających wwożonych na powierzchnię parkingu na oponach. Ponadto wyróżnia je wysoka zdolność przekrywania rys powstających w podłożu betonowym, dzięki czemu skutecznie zabezpieczają elementy konstrukcyjne przed działaniem czynników zewnętrznych.

Kampus LIXA to kompleks zielonych budynków zaprojektowanych i wybudowanych dla wygody użytkowników i komfortu pracy. Przy wyborze materiałów budowlanych i wykończeniowych do tej inwestycji, poza parametrami czysto technicznymi, zwracaliśmy szczególną uwagę na wymagania zrównoważonego budownictwa. System posadzkowy Deckshield to rozwiązanie sprawdzone w prestiżowych realizacjach w Polsce i na świecie, o odpowiedniej do warunków użytkowania wytrzymałości mechanicznej i chemicznej,” – powiedział Tomasz Karaś, Project Manager LIXA w firmie Yareal Polska.

Zastosowanie posadzek parkingowych Deckshield poprawia bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetykę parkingu. Dodatek piasku kwarcowego nadaje im właściwości przeciwpoślizgowe. Są dostępne w wielu kolorach, co pozwala na wykonanie oznakowania poziomego służącego czytelnej organizacji ruchu. Ponadto dzięki jasnym, odbijającym światło kolorom i błyszczącej powierzchni powłoki te rozświetlają i optycznie powiększają przestrzeń parkingu, są łatwe do utrzymania w czystości i zachowują atrakcyjny wygląd przez lata.

Posadzki żywiczne Deckshield na parkingu budynków D i E kampusu biurowego LIXA wykonała firma Żebrowscy Sp. z o.o., Autoryzowany Wykonawca Flowcrete.

Flowcrete to wiodąca marka specjalistycznych, bezspoinowych posadzek żywicznych do zastosowań przemysłowych i dekoracyjnych, która oferuje światowej klasy rozwiązania posadzkowe na bazie żywic syntetycznych: epoksydowych, poliuretanowych, metakrylowych i winyloestrowych. Posadzki żywiczne Flowcrete przeznaczone są dla wszystkich branż i sektorów gospodarki. Są to m.in. wytrzymałe posadzki przemysłowe, higieniczne posadzki antybakteryjne, wodoszczelne i elastyczne posadzki parkingowe, efektowne kolorystycznie posadzki dekoracyjne, w tym m.in. szlifowane terazzo żywiczne i „kamienne dywany” oraz specjalistyczne powłoki chemoodporne.

Producentem i dostawcą posadzek żywicznych marki Flowcrete jest firma Tremco CPG Poland Sp. z o.o.

Tremco CPG (Construction Products Group), regionalny oddział RPM International Inc., łączy czołowe marki produktów budowlanych w Europie, takie jak illbruck, Flowcrete, Nullifire, Tremco, Vandex, Dryvit i Nudura. Firma zatrudnia ponad 1400 osób w Europie oraz ponad 6500 osób na całym świecie i produkuje wysokiej jakości, specjalistyczne materiały budowlane, odpowiadające na złożone wymagania współczesnego budownictwa, takie jak trwałość, energooszczędność, zrównoważony rozwój. Marki skupione w Tremco CPG zaspokajają różnorodne potrzeby budowlane, od uszczelniania, klejenia i termoizolacji, po posadzki żywiczne, ochronę przeciwpożarową, hydroizolacje, systemy do budowy ścian oraz systemy dachowe.

RPM International Inc. to jedna z wiodących na świecie firm oferujących produkty budowlane dla odbiorców komercyjnych i indywidualnych, z siedzibą w Medinie, w stanie Ohio, w USA.